Ana sayfa / Devlet Destekleri / 2019 Ceviz Desteği – Ceviz Kredisi Var mı?

2019 Ceviz Desteği – Ceviz Kredisi Var mı?

Ceviz desteği ya da kredileri, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen fiyatlar neticesinde Genel Müdürlükten alınır. Yapılan araştırmalar sonucunda 2019 ceviz desteği kişilerin hak etmesi durumunda verilir. Ancak bu destekten ya da krediden faydalanabilmek için kişilerin borç senedi ya da gayrimenkul ipoteği sunmaları gerekir. Borçlanma senedin de aranan bazı özellikler bulunur. Bu özelliklerin tamamlanması durumunda kişiler bu desteği almaya hak kazanırlar.

Ceviz Desteğinin Verildiği Durumlar Nelerdir?

Ceviz ağaçlarının dikilmesinin ardından 2019 ceviz desteği verilen bazı durumlar vardır. Cevizin dikilmesi için tarlanın sürülmesi için destek verilir. Cevizi dikmek için harcanan ücret karşılanır. Fidan ya da tohumların bedeli karşılanır. Eğer tarlaya dikenli tel çekilmek istenirse onun bedeli için de destek verilir. Ceviz ağaçlarının üç yıllık bakımı için harcanan giderler de karşılanır. Projenin yapımı için gerekli olan ücret karşılanır. Ceviz ağaçları için gerekli olan canlandırma kesiminin giderleri de karşılanır. Ceviz ağaçlarına gerekli olan aşı kalemi ya da göz aşısının yapılması için gerekli olan ücretlerde bu destek ile karşılanır.

Ceviz Desteği Ücreti Ne Kadardır?

Ceviz ağaçları için verilen desteğin farklı ücretleri bulunur. Bu ücret dönüme göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda 2019 ceviz desteği cevizlerin sertifika durumuna göre de değişiklik gösterir. Ceviz desteği sarı sertifikalı ürünler için dönüm başı ücreti yüz lira olarak hesaplanarak kişilere verilir. Mavi sertifikaya sahip olan ceviz ağaçlarına verilen destek dönüm başına iki yüz seksen lira olarak hesaplanır. Bu sayede sizde alacağını destek ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ceviz Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Ceviz desteğinden faydalanmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir. Başvuruyu il ve tarım ilçe müdürlüğüne ya da Orman Genel Müdürlüğüne yapmaları gerekir. Başvuruyu kişilerin kendilerinin yapmaları gerekir. Başvuru için en önemli belge ceviz yetiştiriciliği projesi olur. Ceviz yetiştirilecek olan toprağın ceviz için uyumlu olması gerekir. Ceviz ekilen tarlanın hem elektrik hem de su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi gerekir. Ağaçların dikilmesi sırasında bırakılan sıklığında uyumlu olması başvuru süreci için oldukça önemlidir.

- Bir önceki yazımız olan SGK 2019 Destekleri -SGK Desteği Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir