Ana sayfa / Banka / 2019 Mevduat Faiz Oranları – Güncel Faiz Oranları

2019 Mevduat Faiz Oranları – Güncel Faiz Oranları

Birikim yapmak için kullanılan yöntemlerden birisi de vadeli mevduat hesabıdır. Vadeli mevduat hesabı ile belli bir süre boyunca paranızın bankada kalacağına dair bir söz verirsiniz. Vermiş olduğunuz bu sözün karşılığında da belli bir faiz getirisi sağlanır. Bu kazanç 2019 mevduat faiz oranları ile hesaplanır. Aynı zaman da hesabınızda bulunan paranın miktarına göre de değişiklik bulunur. Mevduat faiz oranları ile kazanç elde ederken herhangi bir risk içerisine de girilmez. Sonuçta elinizde ne kadarlık bir para birikiminin bulunacağı hakkında bilgi sahibi de olursunuz. Risk sevmeyen herkesin tercih edebileceği bir yöntemdir.

Mevduat Faiz Oranları Nedir?

Vadeli mevduat faiz oranları bankalara göre değişiklik gösterir. Ancak oranlar bankalar tarafından bilinir. Bu nedenle de önceden bir hesaplama yapılarak vade sona erdiğinde ne kadarlık bir birikiminizin olacağını önceden bilirsiniz. Bankaya giderek 2019 mevduat faiz oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hangi banka ile çalışacağınızı belirlemek ve bankaya giderek elinizde bulunan miktar ile vade sonunda elde edeceğiniz miktarın hesaplanmasını sağlamak. Sizin için olumlu olması durumunda mevduat hesabına paranızı yatırırsınız.

Mevduat Vade Çeşitleri Nelerdir?

Mevduat vade çeşitleri her bankaya göre değişiklik gösterir. Bu nedenle de uygulanan vadeler birbirinden farklıdır. Bankaların 2019 mevduat faiz oranları durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak bankaların sunmuş olduğu vade çeşitleri genel olarak bir ay, üç ay, altı ay ya da bir sene şeklinde olur. Bu vadelerin hepsinin kendi içerisinde farklı bir faiz oranı bulunur. Bankaların bazıları gün üzerinden vade hesaplaması gerçekleştirir. Ancak bazı bankalarda bu durum daha farklıdır.

Stopaj Kesintisi Nedir?

Mevduat faiz oranları üzerinden elde edilen kazanca göre belli bir stopaj kesintisi alınır. Bir anlamda da elde edilen kazanç üzerinden verilen vergidir. Bu kesintinin ücreti devlete gider. Kesintiler vadeye ve elde edilen miktara göre değişiklik gösterir. Vade süresinde bir uzama meydana geldikçe stopaj ücretinde bir azalma meydana gelir. Bu nedenle yatırım için iyi düşünüp öyle karar vermek gerekir. Ayrıca bankaların güncel web sitelerine giriş yaparak çok daha detaylı bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir