Ana sayfa / Devlet Destekleri / 2019 Tarım Sulama Destekleri – Tarımsal Sulama Desteği

2019 Tarım Sulama Destekleri – Tarımsal Sulama Desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal kalkınma boyutunda, çiftçilerin sulamaya yönelik olan taleplerine karşın, 2019 tarım sulama destekleri ile hibe desteği sağlamaktadır. Sulama sistemlerine yönelik olarak gerçekleştirilen desteklerde, pek çok imkân bulunurken, bu imkânların en başında, %50 tarımsal destek gelmektedir. 500 bin liraya kadar çıkabilen bu destekten, gerekli koşullara uyan tüm çiftçiler yararlanabilmektedir. Yararlanabilecek kişiler, farklılık göstermekte olup; çiftçi kayıt sistemi olarak bilinen sisteme kayıtlı olan, gerçek olan ve tüzel olmayan kişiler, tarımsal faaliyet yürüten şirketler, sulama işi gerçekleştiren kooperatifler ve tarımsal kalkınmaya yönelik olarak faaliyetlerini sürdüren kooperatifler, tarım sulama desteklerinden faydalanabilmektedir.

Hangi Alanlar Bu Destekten Yararlanabiliyor?

Bu tür hibe ve diğer tarımsal destekler, modern yöntemler ve ekipmanlar ile çiftçileri her alanda gelişen teknoloji ile uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Bunun için birçok alanda 2019 tarım sulama destekleri bulunmak ile beraber, bu alanlar aşağıdaki gibidir:

  • Güneş enerjisi ile çalışan sulama sistemlerinin kullanıldığı alanlar,
  • Tarla içi olarak bilinen; damla, yağmurlama, yüzey altı damla sulama ve mikro yağmurlama sulama sistemlerinin kullanıldığı alanlar,
  • Tamburlu sulama sistemlerinin bulunduğu alanlar başta olmak üzere pek çok alanda tarımsal destekler çiftçilere verilmektedir.

Verilen Tarım Sulama Destekleri Ne Gibi Haklar Sunuyor?

Tarımsal kalkınmaya yönelik olarak oluşturulan devlet destekleri paketi, çiftçilerin ihtiyacını karşılamak ve ülkede tarımsal kalkınmayı en üst düzeye çıkarmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu düzenlemeler, 2019 tarım sulama destekleri açısından son uygun hakları kullanıcılara sunuyor ve bu haklar sizler için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Bu hakları aşağıda sizlere aktaralım.

  • %50 olarak adlandırılan hibe desteğinden en fazla 500 bin lira bir limitte yararlanılabilir.
  • Sulama alanına döşenen iletişim hattı, toplam giderin en fazla %20’sini oluşturmalıdır.
  • Güneş enerjisi ile uygulanan sulama sistemlerinin gideri, toplam giderin 5%50’sini aşmasına kesinlikle müdahale edilmemektedir.
  • Üretimi 2015 ve daha önceki yıllarda gerçekleştirilmiş sulama sitemlerinin desteklenmesi mümkün değildir.

Bu hususlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kesin hükümler sunmaktadır. Bu hükümlere sitesinden ulaşmanın yanında, hibe destek paketlerinde şartlara uymanı sonucunda yararlanmanız mümkün olur.

- Bir önceki yazımız olan 2019 Ceviz Desteği - Ceviz Kredisi Var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir