Ana sayfa / Devlet Destekleri / 2019’da KYK Borcu Silinecek Mi?

2019’da KYK Borcu Silinecek Mi?

KYK borcu sıcak seçim günleri sonrasında gençlerin aklını karıştıran en büyük sorulardan bir tanesi. Karşılıksız olarak verilmeyen ve sonradan geri ödemek taahhütlü olarak taraflara sunulan KYK borçları, seçim sürecinde siyasilerin verdikleri teminatlar ve vaatler ile tekrardan gündeme geldi. Ortalama her üniversiteye giden 10 öğrencinin 6’sı için KYK borçları problem oluyor. Üniversite ortamında öğrencilerin maddi zorluk çekmemesi maksadıyla devlet kaynakları aracılığıyla yansıtılan KYK burs olanakları, henüz başvuru aşamasındayken geri ödemeli olarak verilmektedir. KYK borçları 2019 yılı için daha şimdiden konuşulmaya başladı. Birkaç siyasinin bir araya gelerek “KYK borcu silinecek'” şeklinde vaat sunmasıyla birlikte 2018 yılının seçim maratonundan sonra gelecek olan yeni dönemi kapsayan 2019 yılı için soru işaretleri meydana geldi Bizler de gerek siyasiler, gerekse de diğer kurum temsilcileri ile bir araya gelerek sizler için bir araştırma yaptık.

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerin adına lanse edilen KYK kredileri hakkında resmi kaynaklardan açıklamalar yapıldı. Buna göre yakın zaman KYK kredilerinin silinmesine dair bir çalışma görünmüyor

İlginizi Çekebilir!  Bankalardan Faizsiz Konut Kredisi Nasıl ALınır?

KYK Borcu Silinmeyecek! KYK Borcu Olanlar Ne Yapacak?

KYK borcu nedeniyle ekranlara kitlenen milyonlarca öğrencinin ne yazık ki çabaları sonuç vermedi. Açıklamalarda devlet tarafından lanse edilen ve karşılıklı olduğu karşı tarafa sunularak sağlanan kredi olanağının uygun ve cazip şartlar altında geri ödeneceği bilgisi paylaşıldı. KYK borcu olanlar hiçbir diretme veya zorlama olmaksızın bu edinilen maddi olanağı iş hayatına atıldıklarında ödemeye başlıyorlar. Aylık olarak kişi adına açılan ayrı hesaba ödenen bu miktarın geri ödemeli olduğu bilgisi başvuru aşamasındaki sözleşmede onaylanıyor. Bu nedenle devlet tarafından verilen KYK kredisinin “ödemesiz” olarak verilmesi ihtimali de ortadan kalkıyor. KYK borcu olanlar için açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Erdoğan, öğrencilerle bir araya geldiği sahur etkinliğinde bir öğrencinin KYK kredilerinin karşılıksız hale getirilmesi konusunda ki sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“… Burs karşılıksız. Biliyorsunuz kredi, belli devlet imkanlarının gençlerimiz için üniversiteyi bitirdikten sonra onlara yeni bir süreç açabilmek için temin edilmiş bir yöntemdir. Üniversiteyi bitirdin, iş bulana kadar ödeme var mı; yok!”

“… İş bulduktan sonra faizsiz, çok düşük taksitlerle o krediyi ödemeye başlar ama o, onun için aynı zamanda iş bulma garantisidir. Bu devlet de olabilir, özel sektör de olabilir…”

KYK Borcu Olanlar Nasıl ve Ne Şartlar Altında “Kredi” Ödeyecek?

Eşi Emine Erdoğan ile katıldığı sahur toplantısında konuşan Erdoğan, borçların oldukça rahat bir ödeme periyotu içerisinde geri alınacağını belirtti. Kredi ödemeleriniz sizlerin işe başlaması yani sigortalı hale gelmesi sonrasında başlamaktadır. Bu ödemeler son yapılan düzenleme ile çok küçük taksitlere bölünerek alınmaktadır. Kısacası KYK borcu olanlar için devlet tarafından zaten yapılması gereken ham ayrıcalıklar yapılmış durumdadır. KYK borcu olanlar bu aşamada bir iş edinmeli ve ödeme sürecine girmelidir.

KYK Borcu İçin Faiz Uygulanıyor Mu, Uygulanacak Mı?

İlginizi Çekebilir!  Yapı Kredi Business Card Özellikleri

KYK borcu faiz uygulamasına izin vermeyen bir sisteme sahiptir. KYK borcunun edinilmesi sonrasında taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre ham borç üzerinden hiçbir faiz uygulamasının yapılmayacağı kesin hatlarla belli edilmektedir. KYK borcu olan bir kişi aldığı kadar parayı devlete çok küçük taksitlerle geri öder. Bu sayede kişinin maddi mal varlığını ve temel ihtiyaçlarını tehlikeye sokmayan bir süreç elde edilir.

Kredi öğrencilerin temel ihtiyaçlarına yönelik olarak sunulan bir destek unsurudur. Bu unsurun geri ödemesiz hale getirilmesi ve KYK kredilerinin affedilmesi henüz mümkün görünmüyor. Kulislerin durumuna bakılırsa yakınlarda da böylesi bir olanağın olacağı ihtimali yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir