Ana sayfa / Krediler / Asgari Kredi Çekme Miktarı Ne Kadar? Asgari Kredi Limiti Ne Kadar?

Asgari Kredi Çekme Miktarı Ne Kadar? Asgari Kredi Limiti Ne Kadar?

Asgari kredi çekmek, özellikle düşük gelirlilerin üzerinde durduğu bir konudur ve asgari kredi çekme miktarı ne kadar? sorusu sıklıkla sorulan soruların arasında yer almaktadır. Dar gelire sahip olan kişilerin de bankalardan kredi çekmeleri mümkündür. Genellikle asgari ücretlilerin kredi başvurularına olumlu bir cevap verilmemektedir ancak bu gelir durumundakilerin asla kredi kullanmamaları diye bir durumun söz konusu olmadığı bilinmelidir. Ailede tek kişi çalışıyorsa ve asgari ücret alıyorsa, kira giderinin olmaması durumunda banka kredisinden yararlanabilmektedir. Yine hane halkının toplam gelirinin asgari ücretten fazla olması durumunda, kira gideri olsa bile kredi başvurularına olumlu cevap verilmektedir. Günümüzde asgari ücret 2 bin 20 liradır. Bu durumda aylık bin liralık bir kredi taksitinin ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Yani 36 ay vadeli toplamda faizleri ile birlikte toplam ödemesi 36 bin lira olan kredinin kullanılması söz konusudur.

Asgari Kredi Limiti Ne Kadar?

Asgari ücretle geçinenlere bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerinde üst limitler bulunmamakla birlikte düşük taksit ödeme seçenekleriyle her türlü ihtiyacın karşılanması söz konusudur. Bankalar kredi verirken kişinin kredi notuna göre hareket etmekle birlikte gelir durumu da göz önünde tutulmaktadır. Ancak bu, asgari ücretlinin bankacılık sektöründe varlık gösteremeyeceği anlamına gelmemektedir. Bankaların birinci önceliği kredi kullandırıp kar elde etmektir. Asgari ücretliler de asgari şartlarda kredi kullanabilmektedir. Ayrıca asgari ücretlilerin ihtiyaç kredisinin haricinde konut kredisi ve araç kredisinden de yararlanma imkanı vardır. Ancak tüm bu kredi seçeneklerinde aylık ödemelerin gelirin yüzde 50’si olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla ister asgari ücretli olsun ister daha yüksek bir gelire sahip olsun tüm kredi başvurularında yüzde 50 oranı uygulanmaktadır.

Asgari En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Asgari ücret alan çalışanların kredi başvuru yaparken çok daha fazla özen göstermeleri önerilmektedir. Asgari ücret alan bir kişinin 12 aylık krediye başvurması durumunda alabileceği asgari kredi tutarı 10 bin liradır. Bu kişi 24 aylık bir krediye başvurduğunda 17 bin TL, 36 aylık bir krediye başvurduğunda ise kullanabileceği kredi miktarı 23 bin TL’dir. Her üç vade seçeneğinde de aylık taksit ödenmesi bin TL olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla asgari kredi çekme miktarı ne kadar? denildiğinde aylık ödemelerin bin lira olacağı düşünülerek hesaplanmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Dosya Masrafı Geri Alma başlıklı makalemizde kredi dosya masrafı geri alma var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir