Ana sayfa / Genel / ATM Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim? Kartlar ATM’de Neden Kalır?

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim? Kartlar ATM’de Neden Kalır?

ATM’lerin kredi kartı ya da debit kartını yutması çok karşılaşılan bir durum değildir ancak böyle bir sorunla karşı karşıya gelen ilk olarak ATM kartımı yuttu ne yapabilirim? sorusunu sorar. Bilindiği gibi bankacılık işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasının yöntemlerinden birisi banka ATM’lerinin kullanılmasıdır. ATM’ler., hesapların kontrol edilmesinin yanı sıra kredi kartı ödemelerinin, hesaptan nakit çekilmesinin, hesaba para yatırılmasının, havale ve EFT gibi işlemlerin yapılmasının, fatura ödemesinin ve banka şubelerinde yapılan birçok işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan makinelerdir. ATM’lerden bankacılık işlemlerini yaparken kimi zaman arızadan, kimi zaman da elektrik kesintisinden kartın yutulması söz konusu olabilir. Bu durumda ATM kartı cihazın içinde kalabilir. Bu durumla sık karşılaşılmasa bile zaman zaman banka müşterilerinin bu tip durumlara maruz kalabildiği de bilinen bir gerçektir.

Kartlar ATM’de Neden Kalır?

Kredi kartı ve banka kartlarının ATM’de kalma nedenleri çeşitlidir. ATM’nin irtibat hattının kopması ya da kesilmesi, kart ATM’nin içindeyken işlemin uzun süre işlem yapılmaması, banka tarafından kart veya hesaba bloke konulması, kartın son kullanma tarihinin gelmesi gibi sebepler, kartın ATM tarafından yutulma nedenlerinin arasında gelir. İşlem yapılan ATM’nin elektriğinin kesilmesi, internet bağlantısının kopması nedeniyle kartın ATM’de kalması mümkündür. Kartı ATM’ye yerleştirdikten sonra uzunca bir süre işlem yapılmaması durumunda kartın unutulması olasılığına karşı yine kart yutulabilir. Bankanın karta bloke koyması durumunda da kartın ATM tarafından geri verilmemesi söz konusudur. Bu durumda ATM kartımı yuttu ne yapabilirim? denilerek sorgulama yapıldığında, ATM cihazının banka şubesinde olması durumunda mesai saatleri içinde hemen görevlilere haber verilmesi, mesai saatleri dışında ise telefon bankacılığı kanalı ile müşteri ilişkileri ile irtibat kurulup kartın iptal edilmesi gereklidir. Mesai saatleri içinde banka görevlileri kartı makinede çıkarıp teslim edebilir ancak mesai saatleri dışında zaman kaybetmeden kartın iptal edilmesi gereklidir.

ATM Kartı Niye Yutar?

ATM’nin kartı yutmasındaki bir başka neden de ATM dolandırıcılarıdır. Dolandırıcılar ATM bilgilerinin kopyalanabilmesi için bir cihaz yerleştirir ya da kartın sıkışmasını sağlayabilir. Bu durumda ATM’nin kartı yuttuğu düşünülür ancak işin gerçek tarafı dolandırıcının tuzağına düşülmesidir. O halde ATM kartımı yuttu ne yapabilirim? denildiğinde de ilk yapılması gereken kartın hemen iptalinin sağlanmasıdır.

- Bir önceki yazımız olan Mobil Bankacılık Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir