Ana sayfa / Devlet Destekleri / Babaanne Maaşını Kim Alır? Ne Kadar Alır?

Babaanne Maaşını Kim Alır? Ne Kadar Alır?

Babaanne maaşı geçtiğimiz yıl itibariyle gündeme gelen bir uygulamayı kapsamaktadır. Babaanne maaşı uygulaması Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı başta olmak üzere birçok farklı kalkınma odaklı kurumun ve kuruluşun desteklediği bir platformdur. Bu platform bünyesinde kadına yönelik istihdam özgürlüğü hedef alınırken, hemen her kadının belli bir seviyede iş olanağı bulması amaçlanır. Bu maaşı alan kadın istihdam olduğu gibi yine almayıp işlerine doğum nedeniyle devam eden kadınlarda istihdam sürecinde sekteye uğramadan süreklilik arz eden çalışmalar yapabilmektedir. Babaanne maaşı 3 yaşından küçük torununa ev ortamında bakan babaanne konumundaki bayan kişilere verilmektedir. Bu sayede evinde çocuğundan emin olan genç kadın nüfusu çalışma hayatına tam adapte olarak devam ederken, evde sadece oturmakla yükümlü olan yaşlı bayan kesim ise 12 aylık gelir elde eder. Babaanne maaşı alanlar için uygulama pilot olarak yapıldı. Bu başvurular 2017 Ocak ayında alındı ve sonrasında pilot uygulama için belirlenen 10 il bünyesinden 6 bin 500 kişilik istihdam odağı kabul edilerek uygulamaya başlandı.

Babaanne maaşı için katılım çok yüksek olduğu için kurumların bir hayli ilgisi bu uygulama üzerine toplandı. Yaşlı kadınların ve genç kadın istihdam noktalarının artışı için yapılan bu çalışma hak ettiği değeri fazlasıyla ilk pilot uygulamasında gördü. Bu uygulama 12 ay süreyle yapıldı ve başvurular Mart 2017 dönemine kadar yapıldı. Sonrasında bu maaş için başvurular Çalışma Bakanlığı tarafından kabul edilmedi. Bu süreçte bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre uygulama 2018 yılında uygulanmayacak olsa bile henüz 2019 için net bir veri yok. Bu uygulama kapsamında 150.000 kişilik bir babaanne topluluğu bakanlıklardan açıklama bekliyor. Dilerseniz bu babaanne maaşı uygulaması için sunulan şartları ve verilen paranın miktarını görelim.

Babaanne Maaşı Kimlere Verilir? Babaanne Maaşı Verilecek Mi?

Babaanne maaşı uygulamasının yapılmayacağı bir sene olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan açıklamalarda devamlı olarak uygulanmayacağı belirtilen Babaanne maaşı için talepler giderek artıyor. Bu nedenle ilgili bakanlıklar tarafından bu maaş uygulamasının tekrar gündeme getirilmesi ihtimaller arasında. Yapılan pilot uygulamanın detaylarına göre sizlere bu olanakların hangi şartları taşıyan yaşlı kesme sunulduğunu belirtelim. İlk olarak bu uygulamanın bütçesi 6 milyon TL olarak belirlenmişti. Bu bütçeye istinaden, babaanne niteliği taşıtan kimselere 12 ay boyunca “karşılıksız” 425 TL maaş ödemesi yapıldı. Bu maaş devlet tarafından karşılıksız olarak verilmektedir. Tekrar üstünden geçilmek gerekirse, babaanne maaşı alanlar bu paraları geri devlete ödemek zorunda değiller. Bu ödenek kurumlarca yarı oranlı olarak karşılandı ve diğer ödenek miktarının yarısı için de sendikalar ve kuruluşlar destek çıktı. Kısacası bu ödenekler ülkenin birikimi olarak hazırlandı. Dilerseniz bu maaş için hangi şartların sağlanması gerektiğine bakalım. İşte babaanne maaşı şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • Anne hükmündeki kişinin, yani maaşı alacak olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Annenin sigortalı olması ve sonrası içinde önceden 360 günlük pirim ödemesi mevcut olmalıdır.
 • Doğum nedeniyle alınan izin varsa ki mecburi olarak veren birçok kurum bulunuyor, bu sürecin atlatılması gerekmektedir.
 • Gelinin yani annenin çalıştığı yerin sahibiyle Babaanne hükmünde olan kişinin “akrabalık” bağlantısının olmaması gerekir.
 • Anne ve baba toplam gelirinin aylık 3 asgari ücret toplamından az olması gerekir.
 • Babaanne bu maaşı alma sebebi olarak “çocuğa bakıyor olmasını” göstermelidir. Bu nedenle kişinin ekstre çocuk bakıcı almamış olması gerekir.

Bunlara ek olarak geçen sene uygulaması pilot olarak yapılmaktadır. Babaanne maaşı pilot iller listesi bünyesinde yer alan illerden birinde ikamet ediyor olmanız başvuru yapmanız için gereken şartlar arasında yer almaktadır. Bu pilot illerin listesini de hemen sizlere sunalım. İşte Babaanne maaşı almak için ikamet adresinizin birinde bulunması gereken pilot uygulama illeri:

 • Gaziantep
 • Sakarya
 • Konya
 • Kayseri
 • Ankara
 • Tekirdağ
 • Bursa
 • İstanbul
 • İzmir
 • Antalya

Babaanne Maaşı Ne Kadardır? Herkese Aynı Miktar Mı Verilir?

Babaanne maaşı miktarı ile büyük ilgi toplamıştır. Bu ödenek çocuğun bakım masrafı için harcanan insan emeğini kapsamaktadır. Ortada gezinen yanlış algıyı da düzeltmemiz gerekmektedir. Bu para çocuğun bakımında kullanılan malzemelerin temini için yardım maksadıyla verilmemektedir. Babaanne çocuğa ev ortamında “bakıcılık” hizmeti verdiği için verilmektedir. İki temel amacı bulunan projenin temel hayati amacı hiç şüphesiz “kadın istihdamı için engelleri ortadan kaldırmak ve mevcut verimliliği arttırmaktır.” Bu pilot uygulama bünyesinde babaanne koşullarını taşıyan yaşlı bayanlara aylık olarak 425 lira verilmiştir. Bu ödeme bir yıl süreyle yapılmıştır bu da 12 ay boyunca 425 lira maaş anlamına gelmektedir. Devletten tamamen karşılıksız olarak alınan bu paranın toplam miktarını aşağıda sizler için hesapladık.

Babaanne maaşı 12 ay süreyle verilen bir pilot uygulamadır.

Devlet, sosyal olanakları ile ön plana çıkan bir izlenim kurmuştur. Bu izlenim sayesinde sizlerinde gördüğü üzere evinde oturup torun bakan yaşlı hanımlara bile istihdam odakları sunulmaktadır. Bu süreçte bu uygulamanın bir kez ülke gündemine geldiği göz önünde bulundurulursa, devamı da muhakkak gelecektir. Bu uygulama hem genç nüfusun kadın boyutundaki istihdamını artırır, hem de yaşlı kadınların daha verimli hale gelmesine ortam sağlar. Babaanne maaşı kaç TL sorusuna da yukarıda basit bir çarpma işlemiyle cevap verdik. Devlet evinde oturup torun bakan babaanneye yıllık olarak 5.100 TL ödeme yapmaktadır. Bu miktar yıllık bazda değerlendirildiğinde hiç de fena sayılmaz.

- Bir önceki yazımız olan 2019'da KYK Borcu Silinecek Mi? başlıklı makalemizde kyk af, kyk borçları 2019 ve kyk borçları silinir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir