Ana sayfa / Banka / Banka Altın Hesabı Nedir? Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Banka Altın Hesabı Nedir? Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Kullanıcılar Türk lirası, Dolar, EURO gibi döviz yatırımlarının yanı sıra altın ve benzeri ziynetlerini de banka altın hesabı aracılığı ile bankaya yatırabiliyorlar. Peki, banka altın hesabı nedir? Ne işe yarar? Altın hesabı, kişilerin gümüş, platin, bilezik, çeyrek veya cumhuriyet altınları gibi ziynetlerini biriktirmek veya saklamak için açtıkları hesaba denir. Henüz altın yatırımı yapmayacak kullanıcılar da yatırım amacıyla gram cinsinden altın mevduat birikim hesabı da açabiliyor.

Banka Altın Hesabının Önemi

  • Banka altın hesapları şubesiz bankacılık hizmetleri aracılığı ile tamamen ücretsiz bir biçimde açılabilir.
  • Altın ve ziynet eşyalar, o günkü değeri üzerinden gram ve ayar olarak değerlendirilerek hesabınıza yansıtılır. Altın piyasası yükseldiğinde oran hesabınıza olumlu olarak yansır.
  • Altın hesabını istediğinde zaman ATM, mobil bankacılık veya banka şubeleri aracılığı ile kapatılabilir. Hesap kapama esnasında altınlar nakde çevrilerek vadesiz banka hesabınıza aktarılır.
  • Altın ve ziynet eşyalar tutulduğu ortamda yıpranabilir, değer kaybedebilir veya çalınma riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle altın hesapları bu konuda da oldukça güvenilirdir.
  • Altın hesabı açılımı ve kullanımı oldukça basit olduğu için yatırımcıların banka altın hesabı nedir? gibi konularda bilgi edinebilmesi de oldukça basittir. Banka şubelerinden altın hesabı ile ilgili detaylı bilgileri istediğiniz zaman edinebilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırımcıların  banka altın hesabı nedir? sorusundan sonra en merak ettikleri ikinci konu altın hesabının nasıl açıldığı oluyor. Altın hesabı diğer döviz hesapları gibi günün her saatinde açılamıyor. Bankanın ilan ettiği gün ve saatler içinde banka eksperleri tarafından ziynetlerinize değer biçilerek işlem yapılıyor. Elinizdeki tüm ziynetlerin değeri oranında açılan altın hesabı, faiz imkânı da sunmaktadır. Ancak vadeli altın hesabı faiz getirirken, vadesiz banka altın hesabının bir getirisi bulunmamaktadır. Banka altın hesabını, ilgili banka şubelerine nüfus cüzdanınız ile giderek açabilirsiniz. Başvuruyu ATM, mobil bankacılık ve internet şubeleri ile yapabilmeniz de mümkündür.

Banka Altın Hesabının Avantajları

Altın hesabı yatırımcılara birçok avantaj sunuyor. Özellikle yastık altında bulunan ziynetlerinizi yıpranma, ayar düşüklüğü, çalınma gibi durumlardan koruyan hesap, altın değerinin artışı kadar da faiz getiriyor. Hesap, banka kasasında saklama işlemine göre de oldukça avantaj sağlıyor. Banka kasasında saklanan ziynetlere kasa hizmet maliyeti ödemek yerine, altın hesabı ile tüm altınlar ücretsiz bir şekilde kontrol altında tutulabiliyor. Aynı zamanda eski tarihli altın problemleri yaşamadan da altınlarınızı nakit’e çevirebilir veya altın alımı yapabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Bankaların Hesap İşletim Ücretleri-En Uygun Hesap İşletim Ücreti Olan Banka başlıklı makalemizde banka hesap işletim ücreti hesaplama, hesap işletim ve hesap işletim ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir