Ana sayfa / Genel / Banka Borçlarında Zaman Aşımı Var mı?

Banka Borçlarında Zaman Aşımı Var mı?

Banka borçları pek çok tüketiciyi maddi ve manevi anlamda mağdur etmektedir. Bu nedenle her tüketici banka borçlarında zaman aşımı var mı? sorusuyla ilgili araştırma yapmaktadır. Öncelikle bütçeye uygun olmayan geri ödeme süreçleriyle beraber tüketicilerin yasal takibe düştüğü ve uzun bir süre bankalardan hizmet alınamadığı bilinmektedir. Ayrıca kredi notuna doğrudan olumsuz etki yapan bu krediler, tüketicilerin kırmızı listeye girmesine sebep olmaktadır.

Banka Borcum Silinir mi?

Banka borçları ödenmediği zaman ilk olarak idari takip süreci başlar. Bu aşamada borçlu sürekli aranır ve borcun ödenmemesi halinde yasal takibe düşeceği bilgisi aktarılır. Ayrıca bazı tüketiciler borçlarını ödemediği zaman kendiliğinden silindiğini düşünmektedir. Oysa günümüzde böyle bir durum söz konusu değildir. O halde banka borçlarında zaman aşımı var mı? sorusunun ilk yanıtı bu şekilde verilebilir.

Borç ve alacakların zaman aşımı süresi 10 senedir. Fakat TMSF kategorisine giren borçların zaman aşımı 20 senedir. Bu nedenle banka olan borçların ödenmemesi bazen varlık şirketlerine devredilmesine neden olur. Ancak küçük borçlanmaların varlık şirketi tarafından satın alınmasıyla başlayan bu süreçte de borcunuzun anlaştığınız kadarını ödemek zorunda kalırsınız. Kara listeye alınan bir tüketicinin kredi notu da düşeceği için banka sicili ne zaman düzelir gibi sorular da aktarılabilir. Sicil düzelme süresi ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Fakat borçlar ödenmeden sicilin düzelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Banka Borçlarının Zaman Aşımı Süresi

Bankalara olan borçların ödenmemesi tamamen tüketicileri zor durumda bırakacaktır. Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tüketiciler, ödeyemeyecekleri kredileri alarak farklı şekilde değerlendirebilmektedir. Fakat bu durumun sonucunda yüksek faizle gelen borçlanmalar ciddi mağduriyetlere neden olacaktır. Örneğin bu borçlanmalarda kredi kartları da aynı muameleyi görmenize sebep olur.

Art arda 3 ay ödenmeyen borçlar nedeniyle tüketicilerin adresine tebligatlar gelmeye başlar. Ayrıca sürekli telefonla SMS ve arama yapılarak borcun ödenmesi gerektiği belirtilir. Borçluların gerekli işlemlere başlamaması halinde 3. ayın sonunda yasal takip süreci başlatılır. Bu nedenle banka borçlarında zaman aşımı var mı? konusunda herhangi bir işlem yapılamadığı gibi zaman aşımı da bulunmamaktadır. Zaten sigortalı bir işte çalıştığınız zaman hızlı bir şekilde maaşınızın 4’te 1’ine haciz işlemi uygulanır.

- Bir önceki yazımız olan Uzmanlardan Bitcoin Yorumları başlıklı makalemizde bitcoin yükselir mi ve Uzmanlardan Bitcoin Yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir