Ana sayfa / Banka / Banka Hesabı Açma Şartları Nelerdir? Banka Hesabı İçin İstenen Belgeler

Banka Hesabı Açma Şartları Nelerdir? Banka Hesabı İçin İstenen Belgeler

Banka hesabı açmak isteyen kişiler, banka hesabı açma şartları nelerdir? sorusunu sorarken öncelikle çevresinden yardım ister. Ancak bankaların internet sitelerinde hesap açmak için gerekli olan şartlar açıkça ifade edilmektedir. Hangi banka olursa olsun mevduat hesabı açılması için başvuru sahibinin ilk önce 18 yaşını doldurması gereklidir. 18 yaşından küçük olanların ise yanlarında anne, baba ya da yasal bir vasi olmadan hesap açtırmaları söz konusu değildir. Banka mevduat hesabını açılabilmesi için hesap sahibinin kimlik belgeler yeterli olmaktadır. Bazı bankalar hesap açılış başvurularını internet üzerinden kabul etmektedir ve bu dür başvurularda kimlik belgesi yerine T C kimlik numarası verilmektedir. Hesap açma başvurusu genel olarak bankanın şubesine yapılmaktadır. En yakın şubeye gidilerek hesap açılışı için başvuru yapılması mümkündür.

Banka Hesabı Açma Şartları

Bazı bankalar hesap açılışı sırasında vadesiz hesaba bir miktar para yatırılması şartı koymaktadır. Bazı bankaların da hesap açmak için hesap ücreti aldığı bilinmektedir. Bu miktarın 50 TL’ye kadar ulaştığı ifade edilmektedir. Bankaların hesap işletim ücreti ayıp almadığını öğrenmek için ilgili bankanın internet sitesinin ziyaret edilmesi yeterlidir. Banka hesabı açma şartları nelerdir? denildiğinde öncelikle bankanın web bankacılığının ne kadar güvenli olup olmadığı araştırılmalıdır. Günümüzde her bankanın internet bankacığı hizmeti güvenlidir. Ancak dolandırıcıların bankanın web bankacılığında kullandığı sitenin birebir kopyasını yaparak banka müşterilerini dolandırdığı bilinmektedir. Bu tip tuzağa düşmemek için web bankacılığın uzantısına dikkat edilmelidir. Ayrıca bankanın müşterilerinden internet üzerinde herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmasını istemediği de unutulmamalıdır.

Banka Hesabı İçin İstenen Belgeler

Banka hesabı için tüm müşterilerden standart belgeler istenmektedir. Gerçek kişiler banka mevduat bankası başvurusu yaptığında kimlik belgesi fotokopisini sunması yeterli olmaktadır. Ancak tüzel kişiler için durum farklıdır. Tüzel kişiler için banka hesabı açma şartları nelerdir? denildiğinde öncelikle istenen belgelerin bankaya sunulması gerektiği belirtilmektedir. Tüzel kişiler, şirketi ya da kurumu temsil etmeye yetkili ve güncel tarihli imza sirküleri, şirketi temsil edecek olan kişinin kimlik fotokopisi, Ticaret Odası’da kayıtlı olunduğuna dair güncel tarihli belge, çalışma belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, vergi levhası, karar defterinde hesap açılmasına yönelik imzaya yetkili kişilerin belirlendiğini gösterir belge, karar defterinin noter tarafından tasdik edilmiş  ön sayfasının fotokopisi yeterlidir.

- Bir önceki yazımız olan Albaraka Türk Kredileri Faiz Oranları 2019 başlıklı makalemizde 2019 Albaraka Türk Kredileri Faiz Oranları ve Albaraka Türk Kredileri Faiz Oranları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir