Ana sayfa / Genel / Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Farklı nedenlerden dolayı banka hesabına bloke gelen çok sayıda tüketici bulunmaktadır. Bu kapsamda banka hesabı blokesi nasıl kaldırılır? sorusu sıkça gündeme gelmektedir. Öncelikle bu tür blokelerin kaldırılma süreci biraz uzun sürebilir. Çünkü bankalar arasında yapacağınız görüşmelerin yanı sıra borçlu olduğunuz kişiyle de bir süre görüşme yapmanız gerekecektir. Şimdi bu bloke türüyle ilgili tüm detayları paylaşmaya devam ediyoruz.

Banka Blokesi Kaldırma

Banka hesaplarınıza konulan blokeler şahıs ya da devlet daireleri ile bankalar tarafından gerçekleştirilir. Var olan borçları tahsil etmek amacıyla en hızlı yöntemi seçen bu kurumlar, borçlarınızdan dolayı sürekli olarak sizleri bilgilendirmektedir. Ancak bir süre sonra hangi banka hesabınızda para var ise önce haciz işlemi uygular ve daha sonra hesabı bloke uygulamasıyla baş başa bırakır. Pek çok kurum haciz yerine direkt olarak banka blokesi uygulamasını tercih etmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü banka hesabı blokesi nasıl kaldırılır sorusuyla ilgili tüm yanıtların bilinmesi gerekmektedir.

Banka Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka hesaplarından bloke kaldırmak, aktardığımız üzere bazen uzun bir süreçte gerçekleşebilir. Daha çok hesaplara bloke koyan kurumların devlet daireleri olduğunu unutmayın. Ayrıca ödenmeyen vergi borçları nedeniyle hızlı bir şekilde hesaplarınıza bloke konulabilmektedir. Vergi daireleri bu süreci yakından takip ederek e-haciz uygulamasına başvurabilmektedir.

Bu süreçte öncelikle bloke koyduran kişiyle görüşme sağlamanız önemlidir. Borcunuzun tutarını öğrendikten sonra kapak tutarı adı verilen miktarı mutlaka ödemeniz gerekiyor. Ayrıca kapak tutarının tamamının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu süreçten sonra bloke otomatik olarak kalkmamakta. Yani ödemeyi yaptığınızda dair dekont ve yazıları almadan blokenin kalkmasını beklememelisiniz.

Bu süreçte banka hesabı blokesi nasıl kaldırılır? ile ilgili olarak, borcunuzu ödedikten sonra bankaya gitmeniz ve borcu ödediğinizi bildirmeniz gerekiyor. Daha sonra tarafınıza verilecek evrakla beraber kısa sürede blokeniz kalkmış olacaktır.

Günümüzde böyle bir durumla karşılaşan tüketicileri öncelikle borçlarını kapatması gerekiyor. Tamamı olmasa bile kapak tutarının hızlı bir şekilde ödenmesinde yarar var. Ödeme yaptıktan sonra bankaya bu durumu bildirmediğiniz sürece blokeniz kalkmayacaktır. Yeni bir hesap açma yoluna gidenler için de yeni hesaba bloke konulabildiğini söylemek doğru olacaktır. Bu süreçle beraber banka siciliniz de bozulacağı için bir süre bankalarla işlem yapmamanızda yarar var.

- Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik İptal Edilebilir mi? BES İptali Nasıl Olur? başlıklı makalemizde Bireysel Emeklilik Ödemesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir