Ana sayfa / Genel / Banka Hesaplarına İcra Gelebilir mi? İcra Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesaplarına İcra Gelebilir mi? İcra Nasıl Kaldırılır?

İcra mahkemeleri tarafından kesinleşen borçlar için banka hesaplarına icra gelebilir mi? sorusu sıklıkla sorulmaktadır ve bu sorunun cevabı “icra gelir”dir. Ancak banka hesaplarına icra gelebilmesi için öncelikle mevduatın bulunduğu bankaya haciz ihbarnamesinin gönderilmesi şarttır. Ancak banka hesaplarına haciz konulması aşamasında bazı  istisnalar vardır. Hesap borçlunun maaş hesabı olması durumunda hesabın tamamına haciz konulması söz konusu değildir. Çünkü borçlunun maaş hesabının tamamına icra getirilmesi durumunda kişinin geçimini sağlaması mümkün olmaz. Bu nedenle icra müdürlükleri, bankalara müzekkere gönderirken, “maaş hesabına haciz uygulanmaması” şerhini düşerler. İcra müzekkeresini alan bankalar, haciz konulacak olan hesabın maaş hesabı olup olmadığını bilir. Ancak icra müdürlüklerinden gönderilen müzekkerede şerh konulmamışsa, maaş hesabına bile haciz koyabilir.

Banka Maaş Hesabına İcra Uygular mı?

Banka maaş hesabına icra uygular mı sorusu sorulduğunda, bu durumun mümkün olduğu söylenebilir. Ancak maaş hesabının tamamı yerine aktif çalışan bir borçluysa üçte birine icra getirilebilir. Banka mevduatının ise tamamına icra uygulanabilir. Mevduat borcun tamamından fazlaysa bu durumda ana para, faiz ve diğer masraflar kadar haciz konulur. Bu durumda zaten borcun tamamı ödeneceği için bloke icra uygulaması hemen kaldırılır. Ancak alacaklı olan banka ya da kamu kurumunun banka hesabına icra gönderebilmesi için kesinlikle icra müdürlüklerinin kararı gereklidir. Aksi takdirde banka hesabına icra getirilmesi söz konusu bile olamaz. Bankalar, icra müdürlükleri tarafından verilen icra müzekkereleri ya da ihbarnameleri ile borçlunun tüm banka hesaplarına bloke koyabilir. Maaş hesabı ise istisnadır. Özellikle emeklilerin maaş hesaplarına haciz konulması mümkün değildir. Bu durumla karşı karşıya kalan emeklinin banka hesaplarına icra gelebilir mi? sorusunun cevabını öğrendikten sonra icra müdürlüğüne itiraz etme hakkı bulunur.

Banka Hesabına Gelen İcra Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabına gelen icra nasıl kaldırılır denildiğinde tek yolun borcun ödenmesi olduğu görülür. İcra müdürlükleri, bankalara hesaba haciz konulabilmesini sağlayan müzekkere gönderdiğinde, maaş hesabı olması durumunda işlemin yapılmaması için şerh koyar. Ancak genelde bankalar bu şerhi görmezden gelme eğilimdedir. Bunun nedeni, bankanın alacağını garanti altına alma isteğidir. Mevduat haricinde olan maaş hesabına icra geldiğinde itiraz edilirse, haczin kaldırılması mümkündür. Dolayısı ile banka hesaplarına icra gelir mi sorusu sorulurken maaş hesaplarına icra gelemeyeceği bilinmelidir.

- Bir önceki yazımız olan Halkbank Kredileri Faiz Oranları 2019 başlıklı makalemizde 2019 Halkbank Kredileri Faiz Oranları ve Halkbank Kredileri Faiz Oranları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir