Ana sayfa / Krediler / Banka Kredisi Başkasına Devredilir mi? Kredi Devir İşlemleri

Banka Kredisi Başkasına Devredilir mi? Kredi Devir İşlemleri

Banka bir sistem dahilinde çalışmaktadır ve borç takibi yapabilmek adına bir prosedürü vardır. Bu prosedür içerisinde kişiler zaman zaman banka kredisi başkasına devredilir mi gibi soruların cevabını ararlar. Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle kredi sisteminin anlaşılması gereklidir. Kredi sistemi aynı gibi görünse de aslında her müşteri için farklıdır. Yani herkesin kredisi kendisine özeldir. Örneğin; bankanın maaş müşterisi ile normal müşteri arasında kredi farkları vardır. Bankanın eğitim kredisi ile ihtiyaç kredisi arasında farklılıklar vardır ve başvuru yapan kişinin maddi durumu da kredinin vadesini, faizini etkilemektedir. Bu nedenle ilk olarak kişilerin kredilerin özel bir şekilde hazırlandığını bilmesi gereklidir.

Krediler Devredilir mi?

Birinin adına kredi çektiniz ancak kredi borcunun sizin adınıza olmasını istemiyorsunuz, borçlarınızı ona devretmek istiyorsunuz. Bu durum karşısında banka kredisi başkasına devredilir mi diye merak edebilirsiniz. Kredi çektiğiniz halde başkası yararlandıysa bile bu durumda bankaya borçlu olan kişi siz olursunuz. Banka bütün anlaşmaları sizin üzerinizden yapar ve borcun tahsilini de sadece sizden sağlar. Kredi alırken birçok prosedür sizin gelir kaynaklarınıza göre ve sizin belirlediğiniz standartlara göre gerçekleştirilir bu nedenle borcun başkasına devri söz konusu değildir. Bazı durumlarda vefat sonucunda kredi borcu aileye nakil olur ancak bu zorunlu bir durum olduğu için gerçekleşir. Ölüm dışında borcun bir başkası tarafından ödenmesi yasal süreç içerisinde söz konusu değildir.

Konut Kredisinin Devredilmesi Mümkün mü?

Konut kredisi alan kişiler evi sattığı zaman banka kredisi başkasına devredilir mi sorusu ile karşı karşıya kalabilirler. Banka taşır ve ev kredileri için de aynı prosedürleri izlemektedir. Ev ile ilgili bir satış gerçekleştiği zaman banka ilk olarak kredinin ödenmesini ister ve ancak bu şekilde ev üzerindeki ipoteği kaldırır. Evi alan kişi ev ile ilgili kredi çekmek istiyorsa bu durumda yeniden başvurması gereklidir çünkü banka evi kredisi ile birlikte devretmez. Diyelim ki biri adına ev kredisi çektiniz ancak borç sizin üzerinize; bu durumda evde oturan kişi o kişi dahi olsa evin tapusu sizin üzerinize olmak zorundadır ve satış işlemi gerçekleştirseniz dahi banka ancak borç kapandığı zaman evin satışını gerçekleştirir.

- Bir önceki yazımız olan Memurlar Hemen Kredi Alabilir mi? Memura Kredi İmkanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir