Ana sayfa / Kredi Puanı / Banka Sicilim Ne Zaman Düzelir? Kredi Notu İle Sicil Aynı Mı?

Banka Sicilim Ne Zaman Düzelir? Kredi Notu İle Sicil Aynı Mı?

Kredi ihtiyacı birçok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Bu ihtiyaç doğrultusunda bankalara kredi başvurusunda bulunulur. Başvurular ise bazı koşullar doğrultusunda değerlendirilir ve olumlu sonuç çıkması durumunda kredi verilir. Banka sicili ise kredi alma konusunda önemli bir yere sahiptir. Banka sicili düzgün olmayan kişiler, kredi çekemezler. Bankalar ile yapılan her türlü işlem, banka sicilini oluşturur. Banka sicili bozuk olduğu zaman ne kredi ne de kredi kartı başvuruları kabul edilir. Bunun için banka sicilinin her zaman iyi tutulması gerekir. Bankalara olan borcun 90 gün boyunca ödenmemesi sonucu, borç sahibi yasal takip sürecine girer ve kara listeye alınır. Kara listeye alınan kişinin banka sicili bozulmuş olur. Banka sicilinin tekrar düzelmesi için borcun tamamen kapatılması gerekir. Ancak kara listeden çıkabilmek için borç kapatıldıktan sonra 5 yıl beklenir. Banka sicilim ne zaman düzelir? sorusunun cevabı genel olarak budur. Borç ödendikten sonra isim 5 yıl kara listede kalır.

Banka Sicilinin Bozulmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Banka sicilinin bozulmaması için bankalarla herhangi bir sorun yaşanmaması gerekir. Temiz bir banka sicili için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Kara listeye girmemek
  • Bankalara olan kredi borcu taksitlerini düzenli yatırmak
  • Kredi kartı borçlarının en az asgari tutarını düzenli yatırmak
  • Yasal takibe alınmadan önce borç yapılandırma işlemi yapmak

Banka sicilim ne zaman düzelir? sorusunu düşünen kişiler, bu işlemler doğrultusunda banka sicilini temiz tutabilir.

Kredi Notu İle Sicil Aynı Anlama mı Gelir?

Kredi notu ve banka sicili aynı şey değildir. Kredi notu, ödemeler doğrultusunda yükselen ve azalan bir puandır. Banka sicili ise bankalar ile ilgili her türlü işlemi kapsayan detaylı bir bilgi raporudur. Bu yüzden, Banka sicilim ne zaman düzelir? diye düşünenler kredi notu kadar kolay bir şekilde düzeltme işlemi yapamazlar.

Kredi Yapılandırması İle Banka Sicili Nasıl Korunur?

Banka sicilinin bozulmaması için kredi yapılandırma başvurusu yapılabilir. Bu yapılandırma ile borçlar sorunsuz bir şekilde ödenir ve banka sicilinin bozulması engellenir. Banka sicilinin bozulmaması için bu işlem oldukça yararlı olmaktadır. Sicili düzeltmek için dilekçe ile Merkez Bankası’na başvuru yapılabilir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Belirlenirken Dikkat Edilen Noktalar başlıklı makalemizde kredi notu sorgulama ve kredi notu yükseltmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir