Ana sayfa / Banka / Bankada Paramı Unuttum

Bankada Paramı Unuttum

Ülkemizde bir kişinin birden fazla bankada hesabı olabilmektedir ve buna bağlı olarak zaman içinde bankada paramı unuttum şeklinde şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Zaman zaman bankada unutulan paralarla ilgili duyurular yapılmakta, web sitesi hazırlanarak bankada parasını unutmuş olabileceklerin sorgulama yapması istenmektedir. Sorgulama işlemi genellikle üç ayla sınırlı tutulmakta, bu süre zarfında unutulan paranın sahibinin ortaya çıkmaması durumunda para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmektedir. Bu aşamaya geldikten sonra bankada unutulan paranın geri alınması söz konusu değildir. Yürürlükteki kanuna göre sahiplerince aranmayan paralar 10 yıl süresince herhangi bir işlem yapılmadan hesapta durması halinde TMSF’ye devredilmektedir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Türkiye Bankalar Birliği, unutulan paraların sorgulanabilmesi için bir internet sitesi geliştirmiştir. Bu site aracılığı ile kişiler bankada unuttukları paralarının olup olmadığını kolaylıkla öğrenmektedir. Bankada paramı unuttum diyenler, Birliğin internet sitesini ziyaret ederek “Zaman aşımı Hesapları Ön Bildirim Sorgulama Formu”nu kullanmaları yeterlidir. Bu formda yer alan bölümlere kişisel bilgilerin yazılması gereklidir. Resmi bir kurum olması dolayısı ile bilgilerin paylaşılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Farklı sitelerde yer alan ve Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sitesine yönlendirildiği belirtilen siteler üzerinden açılan web sayfalarına itibar edilmemeli, kişisel bilgiler burada kesinlikle paylaşılmamalıdır. Bankada parasını unutan tüketiciler, sorgulama işlemini yapmalarının ardından zaman aşımı süresi dolmadan banka ile iletişime geçmelidir. Aksi takdirde zaman aşımı süresi dolduktan sonra unutulan paranın geri alınması mümkün değildir.

Bankada Unutulan Paranın Sorgulaması Ne Zaman Yapılabilir?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve Türkiye Bankalar Birliği, bankalarda unutulan tüm paraların ne zaman zaman aşımına gideceğini hemen hesaplamaktadır ve duyurular da tüm hesaplar içindir. Sorgulamalar da belirli dönem aralıkları için yapılabilmektedir. Genellikle her yılın ilk ayında unutulan paraların listesi açıklanmaktadır ve başvuru süresi olarak da 6 ay belirlenmektedir. Bankada paramı unuttum diyerek sorgulama yapmak için duyurunun başladığı tarih ile son tarih arası seçilmelidir. İlan edilen son günün ardından bankada unutulan paranın sorgulanmasının mümkün olmadığı bilinmelidir. Zamanın sona ermesi ve paranın TMSF’ye devredilmesinin ardından paranın geri alınması da imkansızdır.

- Bir önceki yazımız olan Nakit Avans Hizmeti Veren Bankalar Nakit Avansa Nasıl Başvurulur? başlıklı makalemizde Nakit Avans Hizmeti Veren Bankalar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir