Ana sayfa / Banka / Bankaların Hesap İşletim Ücretleri-En Uygun Hesap İşletim Ücreti Olan Banka

Bankaların Hesap İşletim Ücretleri-En Uygun Hesap İşletim Ücreti Olan Banka

Bankaların hesap işletim ücretleri konusunda siz değerli okurlarımıza oldukça ayrıntılı bir içerik hazırladık. Bankalar hesap açtırıp içerisinde para barındırmanıza olanak veren özel kuruluşlardır. Buna ek olarak kamu bankası olarak adlandırılan ve kişilerin paralarını devlet güvencesi altında barındıran bankalarda yer almaktadır. Bankaların bu olanakları sayesinde gerek maaşlarınızı güvence altında alabilirsiniz. Gerekse de maddi birikimlerinizi bu hesaplar bünyesinde güvence altında saklayabilirsiniz. Bunlardan daha öte konularda da banka hesapları bizlere hizmet sunmaktadır. Bankaların hesap işletim ücretleri hesaplara bağlı olan kartlar başta olmak üzere, hemen her türlü bankacılık hizmetinin detaylarını kapsamaktadır. Gerek paranızın güvence altında kalması gerekse de kartlarınız aracılığıyla dünyanın dört bir yanında hesabınıza mobil erişim noktalarından erişiyor olmanız, bankaların sunduğu hizmetler arasında yer alıyor. Elbette bu hizmetlerin bir karşılığı olmak zorundadır. Bankaların hesap işletim ücretleri listesi aşağıdaki alt başlığımızda yer alıyor. Biz şimdilik hesap işletim ücretine dair bilgiler vermeye devam edelim.

Bankaların hemen hepsine gidip bir hesap açtırabilirsiniz. Bankalar vadesiz olarak açtırılan hesaplar başta olmak üzere nakit paraya dayalı işlem sunan hesaplarda fazla şart aramamaktadır. Bu nedenle hesap açtırma yolunda ilerlerken banka tercihinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bankaların hesap işletim ücretleri hesap aktif olarak kullanılırken tarafınıza yansıtılan kullanım ücretidir. Bunun haricinde kalan hesap açtırma ücreti vs. gibi aklınıza gelen harcamalar yoktur. Günümüz şartlarında hizmet sunan birçok banka aktif olarak hesap açtırma ücreti almamakla birlikte, bazı hesap türlerinde uzun süreli kullanım durumu olmadığı takdirde “hesap işletim ücreti” bile almamaktadır. Bunun için kredi kartlarında süre 6 ay iken, diğer hesap türlerinde bu süreç bankanın hizmet anlayışına göre değişkenlik göstermektedir. Dilerseniz bankaların hesap işletim ücretine dair yaptıkları uygulamalara geçelim. Bundan evvel her ne kadar çoğu banka almasa bile güncel birkaç bankanın hesap açtırma ücreti aldığını belirtelim. Bu süreçte banka ile kurduğunuz iletişime dikkat etmeniz gerekir. Bu süreçte her şey sözleşme detaylarında tarafınıza tüm ayrıntılarıyla iletilecektir.

Bankaların Hesap İşletim Ücretleri Ne Kadar? Tam Liste

Bankaların hesap işletim ücretleri için güncel ve tam liste burada!

Bankaların hesap işletim ücreti tahsilatları konusunda her biri için farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bazı bankalar aylık bazda alırken bazı bankaların 3 ayda bir aldığı da olmaktadır. Bankaların hesap işletim ücretleri konusunda yaptıkları uygulamaların maddi boyutları yasal sınırlar ile belirlenirken, bankalar tarafından özel olarak lanse edilen hesapların işletim ücretleri de farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bankalara gittiğinizde edinmek istediğiniz hesabın özelliklerini iyice algılamanız gerekmektedir. Bu süreçte size net ve akıcı bilgi sunulacaktır. Başvuru esnasında standart bir TL hesabı açtırmak istediğiniz güncel olarak tarafınıza lanse edilecek olan hesap işletim ücreti bedellerini listeledik. Dilerseniz hangi bankaya gittiğinizde sizlerden ne kadar hesap işletim ücreti alınacağını belirten tabloya geçelim. İşte bankaların hesap işletim ücretleri için hazırladığımız liste:

 • Ziraat Bankası 3 ayda bir olarak hesap işletim ücreti alır.                Ücret : 20.00 TL
 • İş Bankası 6 ayda bir olarak hesap işletim ücreti alır.                        Ücret : 54.00 TL
 • Yapı Kredi 6 ayda bir hesap işletim ücreti alır.                                    Ücret : 64,50 TL
 • Vakıfbank ayda bir kez hesap işletim ücreti alır:                                 Ücret : 8.00 TL
 • Türkiye Ekonomi Bankası 3 ayda bir hesap işletim ücreti alır.        Ücret : 29.00 TL
 • Finansbank 3 ayda bir hesap işletim ücreti alır.                                  Ücret : 38.27 TL
 • Şekerbank 3 ayda bir hesap işletim ücreti alır.                                    Ücret : 26.25 TL
 • PTT sadece bir kez hesap işletim ücreti almaktadır.                          Ücret : 5.00 TL
 • İNG Bankası ayda bir kez olacak şekilde hesap işletim ücreti alır. Ücret : 10.70 TL
 • Halkbank için aylık hesap işletim ücreti alınmaktadır.                     Ücret : 6.50 TL
 • Denizbank aylık olarak hesap işletim ücreti alır.                                Ücret : 11.58 TL
 • Garanti bankası 6 ayda bir hesap işletim ücreti tahsil eder.            Ücret : 67.22 TL
 • Akbank bankası da yine 6 ayda bir hesap işletim ücreti alır.           Ücret : 66.30 TL

Yukarıda ülkemizde hizmet veren ve en çok müşteri kitlesine sahip olan bankalar yer almaktadır. Bu bankalar arasından sizlerde kendi hizmet aldığınız bankayı bularak hemen hesap işletim ücreti miktarını görebilirsiniz. Hesap hareketleri bünyesinde bu kesintiler “HESAP İŞLETİM ÜCRETİ” olarak görülmektedir. Sizlere beyan edilmeden veya hareket dökümlerine yansıtılmadan bu ücret alınamaz. Bankaların hesap işletim ücretleri henüz şubedeyken sizler sözleşme ve evrak onayı verirken tarafınıza sunulmaktadır. Hatta bazı bankalar farklı çeşitlerde hesap işletim ücreti ödeme olanakları da sunmaktadır. Kendi ekonomik durumunuza göre bu seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Mesela bir memur için aylık minimal kesintiler 6 ayda yapılan toplu kesintiden çok daha iyi olacaktır. Bu sayede bireysel ekonomi bünyesinden çıkan para miktarı minimal seviyelerde çıkar ve kişinin ilgili aylardaki maddi zorlukları aşması amaçlanır. Yukarıdaki tabloya baktığınız birçok bankanın aylık 10 lirayı aşkın ücret talep ettiğini görebilirsiniz. Bu bankalar arasından bazı değerlendirmeler yaparak sizler için en uygun hesap açtırma yöntemini belirledik. Bu sayede hesabınızda yer alan aktif nakit bakiyesinden çekilen paranın en aza indirgenmesini amaçladık. Bankaların hesap işletim ücretleri listemizden şimdi de en uygun işletim ücretli banka türüne geçiş yapıyoruz.

PTT Bank Hesap İşletim Ücretini Bir Kez Alıyor, Sonrada İade Ediyor!

PTT Bank bildiğiniz üzere hisse paylarının büyük çoğunluğunu yerli sermaye odaklarında barındırmaktadır. Bankacılık işlemleri maksadıyla Aktif Bank ile birçok farklı anlaşmaya imza atan PTT, bankaların hesap işletim ücretleri göz önünde bulundurulduğunda en uygun tabloyu vatandaşlara sunmaktadır. Hesap işletim ücreti adı altında gerekli evrakların kağıt masraflarını almak için hesabın açıldığı tarihte hesap sahibinden 5 TL alan PTT, sonrasında bu hesabın kapatılması durumunda bu parayı iade etmektedir. Yaygınlaşan PTT ATM hizmeti ve şube hizmetleri sayesinde bu PTT hesaplarına para göndermekte çok kolay. Bankaların hesap işletim ücretleri almaları gibi bir de para gönderme işlemlerine karşın ücret yaptırımları bulunmaktadır. Özellikle düzenli para transferi bulunan öğrenciler için PTT para transferi noktasında kendi iletişim kanalları kullanıldığında para kesmemektedir. Bu sayede yatırılan para kolayca ve eksilmeden karşı tarafın hesabına geçer. Bu ATM hizmetinden para yatırmak diğer banka hizmetlerine göre çok daha kolaydır.

- Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? başlıklı makalemizde otomatik ödeme faizi ve otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir