Ana sayfa / Genel / Bireysel Emeklilik İptal Edilebilir mi? BES İptali Nasıl Olur?

Bireysel Emeklilik İptal Edilebilir mi? BES İptali Nasıl Olur?

Bireysel emeklilik 1 Ocak 2017 yılında kullanılmaya başlanmış olan bir sistemdir. Bu sistem kırk beş yaşın altında kalan kişiler için zorunludur. Zorunlu olarak katılım gerçekleştirilen bu sistemde merak edilen en önemli konu bireysel emeklilik iptal edilebilir mi? konusudur.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Ne Kadar Kesinti Gerçekleştirilir?

Bireysel emeklilik sisteminde gerçekleştirilen kesinti prime bağlı olarak yapılan kazancın yüzde üçünü kapsamaktadır. Bu oran ile ilgili arttırma ve azaltma durumu Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir. Çalışanlar eğer isterlerse alt limit olarak belirlenen yüzde üçlük kısmı yükseltme hakkına sahiplerdir. Çalışanların kazancından gerçekleştirilen kesinti aylık en düşük elli üç lira en yüksek ise üç yüz kırk liradır.

Bireysel Emeklilik Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Bireysel emeklilik ödemesi maaşın yatırılmasından sonraki gelen ilk iş gününde işveren tarafından yapılır. Bu ödemenin ve kesintinin yapılmasını istemeyen çalışanlar bireysel emeklilik iptal edilebilir mi? konusunu araştırmaktadırlar.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devletin Vermekte Olduğu Bir Teşvik Var Mıdır?

Çalışan kişilerin sistemde kalmaya devam etmeleri ve emeklilik şartlarını sağlamaları durumunda devletten bin lira teşvik alma hakkına sahip olurlar. Çalışan kişilerin bireysel emeklilik sistemine aylık olarak yapmakta oldukları tutarın yüzde yirmi beşi oranında devlet katkı sağlamaktadır. Çalışanların bireysel emeklilik şartlarına hak kazanmaları ve toplu bir ödeme almamaları aynı zamanda üç yıl maaş bağlanmasını kabul etmeleri halinde devlet yapılan toplam birikimin yüzde beşi oranında bir devlet teşviki uygulamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin İptal Edilmesi Mümkün Mü?

Bireysel emeklilik iptal edilebilir mi?  diye merak eden çalışanlar için evet bireysel emeklilik sisteminin iptal edilme durumu mümkündür. Ancak iptal işlemi için belirlenmiş olan bir yasal süre bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde dahil edilen kişilerin kendisine bu durumun bildirilmesinden itibaren iki ay içerisinde iptal başvurusunda bulunmaları gerekir. Ancak kişiler bu iptal süresinin dolmasından sonrada sistemden çıkma hakkına sahiplerdir. Kişilerin iptal başvurusunda bulunmaları ve bireysel emeklilik şirketine bu durum ulaşmasından sonra on iş günü içerisinde kişinin ödemiş olduğu katkı payları ve yatırım gelirleri kişiye geri ödenmektedir.

- Bir önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri-PTT Hafta Sonu Açık Mı? başlıklı makalemizde ptt çalışma günleri, ptt çalışma saatleri ve ptt ne zaman açıktır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir