Ana sayfa / Genel / Bitcoin Kazandırır mı? Bitcoin Nasıl Kazandırır?

Bitcoin Kazandırır mı? Bitcoin Nasıl Kazandırır?

Bitcoin, kripto bir para birimidir ve elektronik ödeme sistemi olarak nitelendirilmektedir ancak Bitcoin kazandırır mı? sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. 2009 yılında hayata geçirilen Bitcoin’i yöneten resmi bir otorite yoktur. Bitcoin’in yaratıcısın da halen kim olduğu da bilinmemektedir. Ancak bu bilinmezlik, Bitcoin’in güvenilirliğine gölge düşürmemektedir. Bitcoin’in en önemli özelliklerinden birisi, yapılan işlemler için herhangi bir aracı kuruma gerek duyulmamasıdır. İşlemler, banka ya da benzeri bir finans kuruluşuna gerek duyulmadan yapılabilmektedir. Ayıca transfer yapılırken ismin gizli tutulması mümkündür. Bunun yanı sıra herhangi bir masraf ödenmemektedir. Bazı ülkelerde birçok hizmet için Bitcoin kullanılabilmektedir. İsim belirtilmeden hara transferinin yapılabilmesi, masrafsız ya da minimum seviyede masraf yapılması, Bitcoin’i çok daha cazip hale getirmiştir. Transfer yapılırken herhangi bir ülkenin finans kuralları ya da finans yasalarının kısıtlayıcılığı ile de uğraşılmamaktadır.

Bitcoin’den Nasıl Kazanılır?

Bitcoin’in izlenememe özelliği birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir ve bunlardan biri de para aklama suçlarına zemin hazırlayıp hazırlamadığıdır. Ancak gerçekte böyle bir durumun söz konusu olmadığı bilinmektedir. Çünkü yapılan transferlerin tamamı, “blockchain.info” internet adresinde açık bir şekilde yayınlanmaktadır ve herkesin bu verileri görme imkanı vardır. Bu da Bitcoin’in kontrol altında olmasını sağlamaktadır. Bitcoin üretimi madencilik (mining) adı altında gerçekleştirilmektedir. Bitcoin’den kazanmak için de bilgisayarda özel bir yazılım olması gereklidir. Güçlü bilgisayara sahip olanların daha fazla kazanç elde etmesi de söz konusudur. O halde Bitcoin kazandırır mı? denildiğinde, yatırımcıya bir matematik işleminin çözülmesi gerektiği belirtilmektedir. Bilgisayarın çok güçlü olması durumunda matematiğin çözülme olasılığı artmaktadır. Matematiğin çözülmesi izcin bilgisayarın işlemcisi ve ekran kartı gücü kullanılmaktadır. Dolayısı ile bunların güçlü olması gereklidir.

Bitcoin Kârlı Bir Kazanç Yöntemi mi?

Bitcoin üretiminin artmasına paralel olarak matematiksel problemlerinin de zorlaşması söz konusudur. Bu durumda bireysel bilgisayarların problemleri çözmekteki başarısı azalmaktadır. Böyle bir durumda maden havuzları yani mining pools devreye girmektedir. Bu sistemle çok sayıda bilgisayar kullanıcısı güçlerini birleştirerek problemi kolayca çözebilmektedir. Madencilikle Bitcoin elde edilmesi izin işlemci ve ekran kartının gücünün çok yüksek olması gerektiğinden, yerli ya da yabancı web siteleri aracılığı ile dolaşımdaki para ile Bitcoin satın almak daha akıllıca görülmektedir. Bu bilgiler ışığında Bitcoin kazandırır mı? denildiğinde, oldukça kazançlı olduğu söylenmektedir ancak yer yatırım aracında olduğu gibi Bitcoin’de de riskin olduğu unutulmamalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Borsa'da Para Kazanma Yöntemleri Borsa’da Para Kazanma Teknikleri başlıklı makalemizde Borsa'da para kazanma yöntemleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir