Ana sayfa / Banka / Borcumdan Dolayı Eve İcra Gelir mi?

Borcumdan Dolayı Eve İcra Gelir mi?

Kredi almış ya da kredi kartı kullanmış ve çeşitli nedenlerden dolayı borcunu ödeyememiş olanların ilk aklına gelen, borcumdan dolayı eve icra gelir mi? sorusudur. Bu soru tüm borçluların aklına gelir. Aslında borç nedeniyle eve icra gelmesi dünyanın sonu değil ancak ülkemizde evine icra gelen kişilerin çoğunluğu büyük bir utanç duyar ancak bu utanılacak bir durum değildir. Dünyada milyarlarca insanın borcu yüzünden evine icra gelebilir. Kredi ya da kredi kartı borcu ödenmeyip takibe düştüğünde ilk olarak borçlunun üzerine kayıtlı olan gayrimenkullerin üzerine ipotek konulur. Ücretli çalışanların ise maaşlarının dörtte birine haciz gelir. Bu işlemde bankalar işveren kuruluşa mektup yazarak haciz konusu olan miktarın maaştan kesilip icra dosyasına yatırılmasını ister. Bankaların baş hesabının tamamına bloke koyması yasal değildir. Emekliler ise muvafakatname imzalamadıysa, yani emekli maaşına haciz konulması ile ilgili rızaları yoksa, emekli maaşına haciz işleminin uygulanması söz konusu değildir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Kredi borcu ödenmediğinde eve icra gelir. Ancak eve icra genellikle borcun ödenmesini sağlamak için kullanılır. Evde haciz yolu ile satılabilecek eşyalardan birer adet olması durumunda eşyaların kamyona doldurulup yediemine teslim edilmesi mümkün değil. Sadece tutanak tutulup yediemin olarak bir kişinin tayin edilmesinin ardından eşyalar bulunduğu yerde kalır. Dolayısıyla borcumdan dolayı eve icra gelir mi? sorusuna verilen cevap, icra gelir ancak eşya gitmez şeklindedir. Çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, koltuk takımı, televizyon,  bulaşık makinesi eşyalara haciz işlemi uygulanamaz. Ancak bu eşyaların birden fazla olması durumunda biri kalacak şekilde haciz işlemi başlatılabilir.

Hem Maaşa Hem Eve Haciz Gelir mi?

Alacaklı olan kişi ya da kurumun hem maşa hem de eve haciz koydurması imkansızdır. Sabit bir geliri olanın öncelikle maaşına icra konulur. Maaş haczi de icra müdürlüğünün işverene gönderdiği yazının ardından uygulanır. Alacaklının kendi inisiyatifi ya da kararı ile maaşa haciz konulması söz konusu değildir. Haciz işlemlerinde alt sınır yoktur Bir liralık bir alacak için bile haiz işlemi başlatılabilir. Aynı durum eve haciz işlemi için de geçerlidir. Borcumdan dolayı eve icra gelir mi? denildiğinde icra müdürlüğünün kararı ile gelebileceği bilinmelidir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumdan Dolayı Hapis Cezası Alır mıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir