Ana sayfa / Banka / Borcumdan Dolayı Hapis Cezası Alır mıyım?

Borcumdan Dolayı Hapis Cezası Alır mıyım?

Banka borcu olanlar çoğu zaman hapis cezaları hakkında araştırma yapmaktadır. Bu yüzden borcumdan dolayı hapis cezası alır mıyım? şeklinde çok sayıda sorunun araştırıldığı bilinmektedir. Bizler de bu süreç hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacak ve yapmanız gerekenleri paylaşıyor olacağız.

Bankaya Borcum Var Hapis Cezası Alır mıyım?

Bankaya borcu olanlar aslında hapis cezasıyla karşılaşmaz. Ancak bazı durumlarda 3 aydan başlayan hapis cezaları uygulanabilir. Bu süreçte borçluların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle bankaya olan kredi kartı ya da kredi borcunuzdan dolayı sürekli aranacağınızı bilmelisiniz. Bu aramalarda tehditkar bir şekilde bilgi verileceği de unutulmamalıdır.

Tarafınıza yapılan aramalarda üzerinize herhangi bir mal ya da taşınmaz yok ise ve sigortalı olarak çalışmıyorsanız sorun yaşanmamaktadır. Zaten çalışan borçluların maaşlarına anlık olarak haciz konulmaktadır. Bu süreçte borcumdan dolayı hapis cezası konusunda bilmeniz gereken tek şey, tarafınıza gönderilecek taahhüdü imzalamamaktadır. Son aşamada ev adresinize avukat ile gelebilecek olan banka yetkilileri sizlere bir taahhüt imzalatmak isteyecektir.

Hazırlanan belgede borçlarınızı kabul ettiğinizi ve belirli taksitlerle ödeyeceğiniz yazılıdır. Ayrıca borcun taksit ödemelerinin gecikmesi durumunda hapis cezası ile cezalandırılacağınız da yazılıdır. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun taahhüt imzalamamanız gerekir.

Banka Borcum için Yapılandırma Var mı?

Elbette tahsil edilemeyen borçlar için yapılandırma seçenekleri mevcuttur. Bu süreçte bankalar tüketiciler için daha uzun vadeli işlemler gerçekleştirebilir. Bu süreçte unutulmaması gereken şey herhangi bir taahhüde imza atılmaması gerektiğidir. Bunun dışında borçlarınızın her ay faizle artacağını da bilmelisiniz. Yine de herhangi bir işiniz yok ise bankaya bu durumu belirtmeli ve bir süre daha beklemelerini rica edebilirsiniz.

Bankalar, tahsil edilemeyen borçlar için tüketicileri sürekli rahatsız eder. Ancak kişinin kendi adına taşınmaz bir mal varlığı yok ise telefon yoluyla aramalar bir süre sonra sona erecektir. Zaten borçlunun sigortalı bir işe girmesini bekleyen bankalar borcumdan dolayı hapis cezası verileceğini de sık sık gündeme getirerek tüketiciyi psikolojik olarak etkilemeye çalışır. Son olarak bu tür durumlarla sürekli karşılaşmanız halinde savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkınızın da olduğunu unutmayın.

- Bir önceki yazımız olan Şekerbank Borcumu Nasıl Sorgulayabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir