Ana sayfa / Ekonomi / Borsada Hile Var mı? Borsada Hile Yapılır mı?

Borsada Hile Var mı? Borsada Hile Yapılır mı?

Borsa’da yatırım yapmak isteyenler ilk olarak borsada hile var mı? sorusunu sormaktadır. Borsada hile yapılmaz ancak bu maniple olmayacağı anlamına da gelmez. Genellikle büyük yatırımcılar bazı hisseleri maniple ederek fiyatlarının artmasını ya da düşmesini sağlar. Fiyatlar düşmeye başladığında bir anlık yaşanan panik, para kaybedilmesine neden olabilir. Borsaya çok iyi düşünüp derinlemesine araştırma yaparak girmek en doğru yöntemdir. Çoğu yatırımcı broker aracılığı ile borsada yatırım yapmaktadır. Brokerlik olarak adlandırılan meslek grubunda çalışanlara broker denir ve bunlar, borsada alım ve satım işlerine aracılık etmektedir. Tüm yatırım işlemlerini kendi üzerinden gerçekleştiren brokerler temelde kişi ve kurumların borsadaki işlemlerini yapmaktadır. Borsada kişi ve kurumların talepleri ile işlemler gerçekleştiren brokerler, kimi zaman toplu alımlar yapar ancak bunu kendi istekleri ile değil, hizmet verdiği yerler için gerçekleştirir. Toplu alımlar kimi zaman manipülasyon şeklinde yapılır ancak bu finansal bir suçtur.

Borsada Hile Yapılır mı?

Yeni yatırımcıların en çok korktukları konuların başında borsada hile yapıldığı iddiaları gelmektedir. Aslında borsa güvenli bir yatırım aracıdır. Sistem hilelere kapalıdır. Dolayısı ile borsada hile var mı? denildiğinde bunun mümkün olamayacağı rahatlıkla söylenebilir. Hile yapmayı düşünenlerin olduğu muhakkaktır. Ancak bu hilenin, alınan tedbirler sayesinde kısa sürede ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Borsa uluslar arası yatırım yeridir ve böylesine önemli bir alanda hile yapılmasına izin verilmemesi ve olumsuz durumlar için en yüksek tedbirlerin alınması doğaldır. Borsa yatırımı teknik bir konudur. Borsadaki tekniklerin iyi araştırılması, yatırımda kaybetme riskini minimum seviyeye indirmektedir. Ayrıca borsanın anlık olarak takip edilmesi de önemlidir. Anlık takiplerle anlık değişimler izlenebilmekte, buna göre pozisyon alınabilmektedir.

Borsa Hile İçerir mi?

Borsada hile olup olmadığı konusunda bu alanda hiç yatırım yapmamış bir yatırımcının aklından geçen bir sorudur. Ancak borsa endeksinin saniyelerle takip edilebildiği bir teknolojide borsada hile yapıldığını söylemek imkansızdır. Sistemde para akışı hızlı bir şekilde olmaktadır ve anlık olarak her mecradan her bu akış takip edilebilmektedir. Borsa, milyonlarca kişinin takip ettiği bir yerdir ve dolayısıyla borsada hile var mı? sorusuna verilebilecek tek cevap “hayır” olmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Kripto Para Piyasası Artar mı? Kripto Para Piyasasında Artış Olur mu? başlıklı makalemizde kripto para piyasası artar mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir