Ana sayfa / Kredi Kartı / Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Doğru kredi kartı kullanımı ne yazık ki günümüzde ki insanların hemen hepsi tarafından uygulanamayan bir rutin. Bu kullanımda verilere ve aylık gelire dikkat etmek çok önemli. Kredi kartları, günümüz dünyasında ödemeleri ertelemek veya parçalamak için kullanılan ödeme aracı olarak bilinmektedir. Doğru kullanıldığında kişiye büyük yetiler kazandıran bu kart, aile ve bireysel ekonomiye katkılar sağlar; rahatlamanızı ve ihtiyaçlarınıza kısa yollardan ufak ufak ulaşmanıza yardımcı olur. Bu mantığı benimsemek çok önemlidir. Aksi takdirde kredi kartı kullanımından dolayı yasal süreçlere varıncaya kadar sorun yaşayan insanların arasına katılabilirsiniz. Doğru kredi kartı kullanımı için izlemeniz gereken yol çok ama çok kolay. Bankaların sizlere sunduğu olanaklara odaklanmayın, sizlerin odak noktası kesinlikle “aylık geliriniz” olsun. Bu sayede sizleri aşan harcamaları bir noktada sabit tutabilirsiniz. Bankaların sizlere sunduğu kredi kartlarını aklınıza getirin.

Bu kredi kartı limitleri, sizlerin aylık gelirinize göre “asgari tutar” ödemesini mümkün kılacak şekilde verilmektedir. Bu nedenle ekonomik algısı zayıf olan kişiler, verilen bu olanağı her ay yanlış yönlerde kullanarak soruna yol açmaktadır. Doğru kredi kartı kullanımı için sizlere uygun görülen kredi kartı limitlerine değil, aylık gelirinize odaklanın. Bir kişinin her aya harcaması mümkün olan para bellidir. Eğer taksitli olarak ürün alıyorsanız aşağıdaki formülü inceleyin. 3000 TL maaşınız varsa, 70.000 TL limitli bir kredi kartınız olsa bile harcamalarınızı “3.000 TL temelli olarak ayarlayın.”. Bu sayede daha başarılı bir ekonomiye sahip olabilirsiniz.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı: Ayda Ne Kadar Para Harcamalı?

Doğru kredi kartı kullanımı için bütçe planlaması yapmanız gerekir. Koca devletler bile bütçe planı yaparken, sizlerinde aynı yolu izlemeniz gerekmektedir. Doğru kredi kartı kullanımı için bütçenizi şu şekilde hesaplayın.

AYLIK GELİRİNİZ: X Lira

AYLIK GİDERİNİZ: Y Lira

X – Y = Sosyal yaşama ayırmanız gereken bütçe.

Bu işlem sonucunda çıkan para, sizlerin her ay rahatça harcayabileceği meblağdır. Bu paradan birikim yapıyorsanız, birikim tutarını da çıkarmanız gerekmektedir. Sonrasında kalan parayı kredi kartına ayırabilirsiniz. Kalan para sizlerin “kredi kartı” için ayırabileceğiniz bütçeyi işaret etmektedir. Doğru kredi kartı kullanımı için kredi kartı bütçenizi hesapladık. Bu sınırın üstüne çıkan hiçbir harcamayı yapmayın. Bu sayede her ay kredi kartına düzenli borçlanmalar yapabilir, sonrasında düzenli olarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru kredi kartı kullanımı için aylık gelirinize odaklanmanız gerekir.

Kredi kartı kullanıyorsanız, düzenli ve tam ödeme yapmayı kendinize alışkanlık olarak kazandırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sorun çıkacaktır ve bankalar sizlerin peşine düşecektir. Bir kredi kartının aylık ekstresi “tam olarak” ödenmelidir. Tam olarak ödenmeyen kredi kartı ekstrelerinin, sadece asgari tutarı ödense bile geride kalan borca faiz uygulanarak sizlerin borç batağına sürüklenmesi gerçekleşecektir. İnanın düzensiz kredi kartı kullanımı insanların borç batağına düşmelerinde ki en büyük etkendir. Dikkatli ve düzenli olmalı, burada sizlere anlattığımız doğru kredi kartı kullanımı konusunda ısrarcı olmanız gerekmektedir.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı: Taksitlendirme Nasıl Yapılmalı?

Şimdi az evvel sizlerle bir hesaplama yaptık. Bu hesaplamada her ay harcayabileceğiniz yani kredi kartına verebileceğiniz parayı bulduk. Bu parayı baz alarak harcama yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir şekilde işin altından kalkamazsınız. Taksitlendirme konusunda da yine bu verilere bağlı kalmanız doğru kredi kartı kullanımı için önemlidir. Bakın mesela bir ürün var ve fiyatı 700 lira. Sizlerin aylık kredi kartı bütçenizin 500 lira olduğunu farz edelim.  Her ay kredi kartı bütçenizden ne kadar fedakarlık yapabilirsiniz? İşte bu doğru kullanımın cevabı!

Her ay fedakarlık etmeye karar verdiğiniz miktar: 100 TL ise o zaman 100 lira ve altındaki taksitlere giriş yapın. Bu sayede hemen her ay gelen kart ekstresinde üst limit aşımlarına mecbur kalmaz ve düzenli olarak borçlarınızı ödeme fırsatı yakalarsınız.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Olmayan Bankalar 2018 başlıklı makalemizde aidatsız kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir