Ana sayfa / Devlet Destekleri / Dul Aylığı Ne Kadar? – Dul Aylığı Nasıl Alınır?

Dul Aylığı Ne Kadar? – Dul Aylığı Nasıl Alınır?

2019 yılında güncellenen rakamlarla sunulan dul aylığı ne kadar? sorusuyla ilgili farklı yanıtlar bulunmaktadır. Ancak 2 ayda bir verilen dul maaşıyla ilgili bazı şartların da yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle eşi vefat eden kadınlara sunulan bu maaşın eşi SGK’lı iken vefat edenlere verildiğini unutmayın. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan ve eşi vefat eden kadınlara verilen duş maaşı 2019 yılı için bazı ek bilgileri beraberinde getirmiştir.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı almak için bazı başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle dul olan kadının muhtaç halde olması ve resmi nikahlı eşinin de vefat etmiş olması şarttır. Ayrıca SGK’ya bağlı olmaması ve herhangi bir gelirinin olmaması da gerekiyor. Bu şartları sağlayanlar bulundukları bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek nüfus cüzdanıyla başvuru yapabilmektedir. Günümüzde dul aylığı ne kadar? sorusuyla ilgili olarak ise 2 ayda bir 550 TL’lik desteğin verildiği bilinmektedir.

Dul Maaşı Nereden Alınır?

Müracaat, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Bu süreçte sonra çalışabilecek olan kadınlar istihdam amacıyla İŞKUR’a yönlendirilmektedir. Gerekli incelemelerin tamamlanmasıyla beraber son kararı verecek olan heyet daha sonra yardıma uygun olan kadınlar için dul maaşı başvurusunu kabul edecektir.

Dul Maaşı Kesilebilir mi?

Belirlenen şartlara uyum sağlanmaması halinde dul maaşı kesilmektedir. Yani dul kadının resmi nikah yapması ya da sigortalı bir işe girmesi halinde bu yardım sona ermektedir. Ek olarak adres değişikliği yapıldıktan sonra ilgili birimlere bu değişikliğin bildirilmemesi, farklı bir sosyal yardım alınmaya başlanması ve kayıt dışı çalışılması gibi durumlarda dul aylığı kesilmektedir.

Dul Maaşıyla Beraber Hangi Destekler Alınabilir?

Devlet destekleri kapsamında dul maaşı alanların eğitim çağında olan çocukları için eğitim ve eğitim materyali desteği aktarılmaktadır. Ayrıca dul kadının bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlık sigortası yapılmaktadır. Son olarak muhtaçlık durumunun devam etmesi halinde gıda, barınma ve yakacak yardımı da sunulmaktadır.

O halde dul aylığı ne kadar? sorusuyla beraber 2 ayda bir 550 TL’lik desteğin yanı sıra SGK, belediyeler ve kaymakamlık gibi birimlerin ek yardım paketlerinin olduğu da unutulmamalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Desteğiyle İş Kurmak - 2019 Devlet Destekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir