Ana sayfa / Genel / E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi kullananların borçlarını ödeyemediği için kredi puanının düştüğü bilinen bir gerçektir ve bu notların, e devlet kredi notu sorgulama işlemi ile görülmesi mümkündür. e-devlet kapısı üzerinden ayda bir kez kredi puanı sorgulaması yapılabilmektedir. Kredi notu verileri, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtları üzerinden görülmektedir. Kredi notunun raporlaştırılarak sunulması, Findeks oluşumu sayesinde olmaktadır. Bu kurum, hem KKB hem de bankaların bilgilerini bir araya getirmekte ve tüketicinin anlayabileceği şekilde sadeleştirilmiş olarak sunmaktadır. Kişilerin kredi notları ile ilgili bilgi alabileceği kurum Findeks’tir ve bu kurum, belli bir ücret karşılığında kredi notu bilgisini sunmaktadır. Ancak e-devlet portalı üzerinden de kredi notu bilgisine ulaşılabilmektedir ve bunun için herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Türkiye Bankalar Birliği, tüketicilerin kredi notlarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulamasının önünü açmıştır. Bunun için e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması gereklidir. Sisteme girdikten sonra “kredi notu sorgulama” bölümüne girilmeli ve istek yapılmalıdır. Bu istek belli bir zaman dilimi içinde sonuçlanmaktadır. E devlet kredi notu sorgulama işlemi yapılırken kredi notunun görülebilmesi için kayıtlı olan cep telefonuna ya da e-mail adresine bir şifre gönderilmektedir. Bu şifre ile birlikte ayda bir defaya mahsus olmak üzere kredi notunun görülmesi mümkündür. Gönderilen şifre tek kullanımlıktır. Açılan doküman kapatıldığında aynı şifre ile yeniden incelenmesi söz konusu değildir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notunun e-devlet portalı haricinde sorgulanması da mümkündür. Bu yöntemlerden birisi SMS ile sorgulamadır. Sorgulama yapmak için doğum tarihi 1122’ye kısa mesaj olarak gönderilmesi yeterlidir. SMS, tüm GSM operatörlerinde 9 TL ile ücretlendirilmektedir. Bankalar üzerinden de kredi notunu sorgulamak mümkündür ancak bunun için 9 ile 15 TL arasında bir ücret ödenmelidir. Kredi notunun tamamen ücretsiz olarak sorgulanmasının tek yolu, e-devlet portalıdır. E devlet kredi notu sorgulama işleminde güncel kredi notu görülebilmektedir. Kredi notu, bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu değerlendirilmesinde en önemli etkendir. Notu düşük olan tüketicilerin kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması olasıdır.

- Bir önceki yazımız olan Maaş Kartıma Neden Bloke Koyulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir