Ana sayfa / Krediler / Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2018

Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2018

Emeklilere kredi veren bankalar, devamlı olarak emeklilerin çevresinde gezinmektedir. Birçok farkı fırsat ve yaptırım vaatleri ile gündeme gelen bu bankalar, emeklilere kredi verebilmek için hemen her şeyi yaparlar. Emeklilerin kredi çekmesi, aslına bakılırsa çok da kolaydır. Toplum içerisinde oluşan “emekliye kredi verilmez” algısı, günümüz bankacılık sistemi içerisinde tamamen yok olmuştur. Çünkü emeklilerin sahip oldukları özelikler, bankaların kendilerini güven altına almasına yeterli olacaktır. Bankalar düzenli geliri olan, taşınmaz malı olan ve maaşlarını kendisinden alan kişileri çok severler. Emekliler tam olarak bu vasıfların tamamını taşırlar. Bazı bankalar kendinden maaş almayan emeklilere bile güncel fırsatlar sunmaktadır. Emekliye kredi veren bankalar 2018 yılında oldukça çeşitlidir. Birden fazla banka bulunmaktadır. Eğer bir emekli kredi çekecekse, bu noktada bilinçli olunmalı ve hemen her bankanın sunduğu fırsatlar değerlendirilmelidir.

Emekliler, bankalar gözünde tanımlanamaz bir yerdedir. Banka, bir kredi verirken ilk olarak geri ödeme sürecini simülasyon misali yaşar ve buna bağlı olarak krediye onay verir, ya da vermez. Emekliler bu simülasyonun kahramanı gibidir. Belli bir yaş haddi konulan bu kredilerde, emeklilerin düzenli gelirlerine istinaden fırsatlar sunulmaktadır. Emekli maaşına göre kredi mantığı da buradan gelmektedir. Emeklilerin kullanabilecekleri kredi limitleri de oldukça kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. Ayrıca emekli kredilerine, belirlenen yaş haddine göre kişiler katılabilmektedir.

Emekliye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Emekliye kredi veren bankaların, emekliler için sundukları şartlar hemen her alanda aynıdır. Bu krediler, emekli maaşının miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Konut kredileri haricinde, kişinin çekebileceği kredi de maksimum vade oranı resmi kaynaklara göre 48 ay olarak belirlenmiştir. Emekliye kredi veren bankalar emekli kişinin, ödemesi noktasında aylık sıkıntı çekmemesi için sınırlar koymaktadır. Emekliler, aylık bazda “maaşlarının yarısından fazla” taksit ödeyemezler. Bankalar, kişilerin aylık taksit öderken maddi sıkıntı yaşamamaları için maaşın yarısını geçen kredi tutarlarını onaylamamaktadır. Dilerseniz bu mantığa dair ufak bir hesap yapalım.

EMEKLİ MAAŞI: 2500 TL olsun,

KREDİ VADESİ: 36 ay olsun,

bu durumda çekilebilecek maksimum kredi tutarı

(2500/2=1250), 1250 x 36=45000

Yukarıdaki basit hesapta da görüldüğü gibi, sizler de kredi çekebileceğiniz miktarı hesaplayabilirsiniz. Emekliler ne kadar kredi çekebilir sorusunu da böylece aradan çıkartmış oluruz. Aylık gelirinizi ikiye bölün ve çıkan sonucu vade sayısıyla çarpın çıkan sonuç sizlerin çekebileceği kredi tutarıdır. Emekliye kredi veren bankaların listesi şu şekildedir:

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredisi

Ziraat bankası, emekli vatandaşlar için “emeklinin artısı” adı altında bir kredi kampanyası hazırlamıştır. Bu hazırlanan kampanya bünyesinde yer alan kredilere, sadece maaşını Ziraat Bankasından alan kişiler başvurabilmektedir. Ziraat bankası emeklinin artısı kredileri arasında ihtiyaç ve konut kredileri yer almaktadır. İhtiyaç kredisinde; 20.000 TL tutarlık kredi 48 aylık vade ile %1,49 faiz oranıyla sunulmaktadır. Yine konut kredisi ise, 100.000 TL kredi 120 aylık taksitlerle, %0,98 faiz oranıyla sunulmaktadır. Ziraat bankası konut kredisi gerçekten cazip bir fırsat sunuyor.

İş Bankası Emekli Kredisi

İş bankası emekli kredisi sabit faiz uygulaması yapan bir kampanyadır. İhtiyaç kredisi kullanmak istediğinizde, tutar ne olursa olsun kredinize uygulanacak olan faiz oranları %1.99 olarak belirlenmiştir. Bu krediye ancak maaşını İş Bankasına taşıyan müşteriler başvurabilmektedir. Başvurunun şubeden yapıldığı kredide, başvuru için emekli tanıtım kartınızla herhangi bir İş Bankası şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu kredi bünyesinde sunulan vade sayısı hemen her ihtiyaç kredisinde olduğu gibi 48 aydır.

Vakıf Bank-PTT Emekli Kredisi

Vakıfbank ile PTT işbirliği neticesinde büyük bir kredi kampanyası ortaya çıkmıştır. Bu krediden sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklileri faydalanabilmektedir. Bu kredi için Vakıfbank şubelerinden başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Vakıfbank emekli kredisi için maaşınızı Vakıfbank’tan almanız yeterli olacaktır. Kredi tarafınıza, PTT tarafından verilecektir. Bu kredi 20.000 TL’ye kadar 36 ay vade oranıyla kullanılabilmektedir. Faiz oranları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu krediden 80 yaşına kadar olan kişiler faydalanabilmektedir. Kredi vadesi ve yaşı toplamı 80’i geçenlerde krediye başvuru yapamazlar, yani kişi krediyi 80 yaşından önce ödemiş olmalıdır.

Halk Bankası Emekli Kredisi

Emekliye kredi veren bankalar arasında devlet destekli olan bankalardan olan Halk Bankası, oldukça cazip bir kredi fırsatı sunmaktadır. 50.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli olarak sunulan bu kredide, oldukça uygun faiz oranları uygulanmaktadır. Aşağıda Halk Bankası tarafından sunulan emekli kredisinin detaylarını görebilirsiniz. Bu kredinin başvuru yaş sınırı 70 olarak belirlenmiştir.

Halkbank Mutlu Emekli Kredisi

Şeker Bank Emekli Kredisi

Şekerbank emekli kredisi fırsatlarını hemen her emekliye sunmaktadır. Sunulan bu fırsatlar için illa ki emeklinin Şekerbank bünyesinden maaş alması gerekmemektedir. Bu kredi türünde, emekliye 50.000 TL’ye kadar kredi fırsatı sunulmaktadır. Bu kredilerin türleri ihtiyaç ve taşıt olarak sınırlandırılmıştır. Kişiler, Şeker bank şubesine giderek krediye başvuru yapabilirler.

Emekliye Kredi Veren Bankalar Neden Maaşı Onlardan Almanızı İster?

Bankaların işi paradır. Para giriş ve çıkışı ne kadar fazla olursa, bankalar o kadar fazla para ticareti yani kredi satışı yapabilir. En zor ekonomik günlerde bile ayakta durmayı başaran bankalar, hiç şüphesiz maaş dağıtımı yapan devlet bankalarıdır. Bu bankaların bünyelerinde bulunan hazır para miktarı diğer tüm bankalardan fazla olduğu için, her an istenilen miktarda para ticareti yapabilirler. Ayrıca emekli kredileri için bir başka noktada bankanın kendisini %100 güvence altına almak istemesidir. Banka kişinin maaşını kendisi öderse, ileride bir sorun çıktığında müdahale etmesi çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle bankalar genellikle kredi verirken kişilerin maaşlarını kendilerinden almalarını isterler.

- Bir önceki yazımız olan Faturalı Hatta Kredi Alınır Mı? Faturalı Hat Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Faturalı Hatta Kredi ve faturaya ek kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir