Ana sayfa / Devlet Destekleri / En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

İşsizlik maaşı alanlar, asgari ücretin artmasıyla birlikte daha yüksek maaş almaktadır ancak en düşük işsizlik maaşı ne kadar? sorusu merak edilen bir sorudur. Özellikle asgari ücretli çalışanlar işsiz kalmaları durumunda ne kadar maaş alacağını öğrenmek ister. Asgari ücret, 2019 yılının Ocak ayında yüzde 26 oranında artmıştır. İşsizlik maaşı, çalışanların işsiz kalması durumunda en önemli güvencelerinden biridir. Son dört aylık brüt maaşla hesaplanan işsizlik maaşı, 6, 8 ve 10 aylık sürelerde ödenmektedir. Bu maaş işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için kişinin istifa etmemesi ya da kötü niyetli olduğu için işten atılmaması gereklidir. Şirketin iflası ve benzeri durumlar söz konusu olduğunda da işsizlik maaşı alınabilmektedir. İşsiz kalmasından önceki brüt ücretinin 4 bin 60 TL’nin altında olanların işsizlik maaşı, asgari ücretin artmasından etkilenmemektedir.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

1 Ocak 2019 tarihinde artırılan asgari ücretle birlikte işsizlik maaşlarındaki tutarlar da artmıştır. En düşük işsizlik maaşı ne kadar? denildiğinde 1 Ocak’tan itibaren en düşük bin 15 lira, en yüksek 2 bin 30 lira olduğu görülmektedir. İşsizlik sigortası kanununda yeni bir düzenleme hazırlığı bulunmaktadır. Hazırlanan düzenleme ile işsizlik maaşını alabilmek için son 4 ay süresince prim ödeme şartı, hizmet akdine bağlı olma şartı şeklinde değiştirilmesi planlanmaktadır. Bu sayede işten çıkarılan kişilerin SGK primlerinde aralık olması durumunda işsizlik maaşı alma hakkı korunmuş olacaktır. İşsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarında kolaylık sağlanarak prim ödemelerine verilen aralar nedeniyle kaynaklanan ödememe durumu ortadan kaldırılmış olacaktır.

İşsizlik Maaşı için Ne Kadar Kesinti Yapılır?

Düzenlemenin hayata girmesi durumunda işsizlik maaşı alabilmek için şart olan iş akdinin feshedilmesinden önceki 120 günlük kesintisiz çalışma koşulu esnetilmiş olacaktır. Düzenlemede, “prim ödeyerek sürekli çalışmış” ibaresi, “hizmet akdine tabi” olarak değiştirilmektedir. Bu sayede çalışmanın devam etmesi koşuluyla, son 120 günde SGK’ya eksik gün bildirilmesi konusunda da işsizlik maaşından yararlanılabilmesi söz konusu olabilecek. Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışanların maaşlarından yüzde 1 oranında işsizlik sigortası primi kesilmektedir. Fonda toplanan bu para, çalışanın işsiz kalması durumunda her ay ödenmektedir. Aylık yüzde 1 tutarında kesintinin yapılması ile en düşük işsizlik maaşı ne kadar? denildiğinde, ortaya bin 15 TL gibi bir rakam çıkabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Faizsiz Krediler 2019 başlıklı makalemizde devlet destekli faizsiz kredi nasıl alınır ve devlet destekli faizsiz krediler hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir