Ana sayfa / Kredi Puanı / Eşimin Borcu Kredi Notumu Nasıl Etkiler?

Eşimin Borcu Kredi Notumu Nasıl Etkiler?

Kredi çekerken son zamanlarda eşimin borcu kredi notumu nasıl etkiler? sorusunun araştırılmaya başladığı görülmektedir. Bu kriterler aslında her banka tarafından kontrol edilir. Ayrıca eşimin borcu var kredi alamıyorum diyenler için hazırladığımız bu yazıda sizlere detaylı bilgiler sunuyor olacağız.

Eşimin Borcu Var Kredi Alamıyorum

Eşinizin her türlü borcu sizi etkilemektedir. Bu nedenle ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi gibi tüm ürünlerle ilgili olarak haciz işlemi uygulanmış ise sizin maaşınıza da haciz gelebilir. Bu nedenle eşimin kredi borcu beni etkiler mi sorusuyla ilgili olarak ‘evet’ yanıtını verebiliriz.

Bankalar kişiye ait olan borçları inceler ve bir veri tabanında saklar. Bununla beraber eşinizin borcu varken ya da icralık durumu söz konusu iken, bankalara yapacağınız başvurular çoğu zaman reddedilmektedir. Çünkü eşimin borcu kredi notumu nasıl etkiler? sorusuyla ilgili olarak sizin de kredi notunuz düşebilir. Ancak size ait olan ev, araç ya da arsa gibi taşınmazlar üzerinden ipotek göstererek kredi alabileceğinizi unutmayın.

Eşimin Hangi Borçları Kredi Notumu Etkiler?

Eşinizin bankalara olan borçları nedeniyle var olan maaşınıza herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. Fakat ortak bir kullanım nedeniyle alınan ihtiyaç kredilerinde maaşınızı dörtte birine haciz gelme durumu söz konusudur. Bankaların uyguladığı bu prosedür tamamen alacaklarını tahsil edebilmesi içindir.

Bu bilgilere ek olarak eşlerden birisi artık taşıt ya da konut kredilerinde banka belgelerine imza atmaktadır. Bu süreç bankalar tarafından talep edilen bir durumdur. Yani olumsuz bir durumda bankalar icra takibine daha kısa sürede başlamak için eş imzası talep etmektedir. Ortaya çıkan bu süreçle beraber çekilen kredilerin ödenmemesi halinde sizin de maaşınıza icra takibi başlatılabilir. Elbette bu durumların tamamı kredi notunuzu da olumsuz yönde etkileyecektir.

Özet olarak eşimin borcu kredi notumu nasıl etkiler? sorusuyla ilgili, kredi notunuzun ciddi anlamda etkilenebileceğini unutmayın. Ayrıca yapacağınız tüm kredi başvurularında aynı sürecin yaşandığı da bilinmelidir. Bu nedenle eşinizin borcundan dolayı sizin de bankalarla olan ilişkiniz zarar görür. Borçlarınızın tamamını tek seferde kapatmanız durumunda ise belirlenen sürenin ardından yeniden bankalardan hizmet almaya başlayabilirsiniz. Son olarak kredi puanı nasıl sorgulanır sorusuyla ilgili düzenli takip yaparak bu süreci en az zararla atlatabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notum Neden Sıfır? Nasıl Yükselir? başlıklı makalemizde findeks kredi notu nasıl yükseltilir ve Findeks Kredi Notum Neden Sıfır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir