Ana sayfa / Krediler / Konut Kredileri / Faizsiz Ev Kredisi Alabilir miyim? Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz Ev Kredisi Alabilir miyim? Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev kredilerinde bankalar farklı faiz oranları uygularken tüketiciler faizsiz ev kredisi alabilir miyim sorusu sormaktadır. Faizsiz kredide ödemelerin üzerine faiz eklenmemesidir. Yani toplamda kullanılan kredi kadar ödeme yapılmaktadır. Faizsiz ev kredisi için genellikle müteahhit firmaların finans kuruluşları devreye girmektedir. İnşaat şirketleri, konutlarının satışlarını artırmak için genellikle faizsiz kredi yöntemini uygulamaktadır. Ancak faizsiz kredilerin vade süresinin çok uzun olmadığı bilinmelidir. Bu durumda ödenecek aylık taksit tutarı da yüksek olacaktır. Bankalar da anlaşma yaptıkları inşaat şirketleri aracılığı ile sıfır faizli konut kredisi vermektedir. Genellikle inşaat aşamasın ya da yeni bir projenin satışa sunulması aşamasında faizsiz konut kredisi ile karşılaşılmaktadır. Konut projelerinden sıfır faizle ev almak istendiğinde belli bir miktar ön ödemi yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ara ödemelerin yapıldığı projeler vardır.

Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz ev kredisi almak için iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi, büyük inşaat firmalarının kampanyalarını takip etmektir. İkincisi de inşaat firması ile kredi anlaşması yapan bankaya başvurmaktır. Ancak her iki durumda da inşaat firması devreye girmektedir. Konut sahibi olmadan önce faizsiz ev kredisi alabilir miyim sorusunun cevabı araştırılmalı, güvenilir inşaat firmaları ile iletişime geçilmelidir. Ev almaya karar verildiğinde öncelikle inşaat firmasına başvurulmalıdır. Bu sayede bankalardan daha avantajlı kredi kullanılabilir. Özellikle kurumsal inşaat şirketleri, ev sahibi olmak isteyenlere sıfır faizli konut kredisi avantajını sunmaktadır. Bazı durumlarda bu kredi uzun vadeye yayılabilmektedir. Ancak uzun vadeli kredilerde beli bir oranda peşinat ödenmesi, belli aralıklarla da toplu ödeme yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin 60 ay vadeli sıfır faizli ev kredisinden yararlanılırken, kredi bitene kadar birkaç kez toplu ödeme yapılabilmektedir.

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Normal şartlarda faizsiz ev kredisi veren banka yoktur. Katılım bankaları da faiz değil kar payı alır ve bu da belli bir orandadır. Faizsiz ev kredisi almanın tek yolu, inşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankaya başvurmaktır. Bu sayede sadece ana para ödenerek uygun koşullarda ev sahibi olunabilir. Ancak faizsiz ev kredisi alabilir miyim denildiğinde 120 aya varan vadelerden yararlanılamayacağı bilinmelidir. Faizsiz ev kredisinde maksimum süre 60 aydır. Ortalama süre ise iki yıldır. Taksit ödemelerinin uygun seviyede olması için önemli miktarda ön ödeme ve ara ödeme yapılmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Yapılandırılabilir mi? başlıklı makalemizde konut kredisi yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir