Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Alma Süreci

Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Alma Süreci

KOSGEB, sermayesi bulunmayan ya da iş yeri açmak isteyen girişimcilere özel seçenekler sunmaktadır. Tamda bu noktada faizsiz KOSGEB kredisi nasıl alınır? sorusu gündeme gelmektedir. Bu yazımızda kurumun amacı ve faizsiz kredi almak için yapılması gerekenler üzerinde duracağız. Ayrıca içinde bulunduğumuz 2019 yılı için de KOSGEB ciddi kredi olanakları sunmaya devam etmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB yaklaşık 2 senedir faizsiz kredi vermektedir. Esnaflara sunulan bu krediler 2018 yılında artmış ve ödemeler başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla beraber faizsiz kredi desteğine yapılan başvurular da ciddi anlamda artmıştır. Bu süreç biraz uzun olsa da gerek genç girişimciler gerekse esnaflar 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabilmektedir. 2016 yılından bugüne kadar sunulan fırsatlarla beraber faizsiz 50 bin TL KOBİ kredisi de sunulmaya başlanmıştır. Elbette faizsiz KOSGEB kredisi nasıl alınır? sorusuyla ilgili yapılması gereken ilk şey, KOBİ’ler için beyanname güncelleme işlemlerinin tamamlanmasıdır. Daha sonra KOSGEB kayıt işlemi sayfasından kayıt yapmalı ve ilgili tarihler içerisinde bu işlemlerin bitirilmesi gerekmektedir.

Başvuru tarihleri arasında işlemlerini tamamlayan esnaflara bir süre sonra geri dönüş yapılmaktadır. Eğer evraklarda eksik bulunuyorsa, eksikliklerin kısa sürede tamamlanması talep edilir. Tüm bu işlemlerin ardından belgeler yeniden hazırlanır ve kuruma teslim edilir. Daha sonra ise onay alınarak kredi imkanından yararlanılabilir.

KOSGEB Hibe Alma Süreci Nasıldır?

KOSGEB’den hibe ya da faizsiz kredi almak için kurum şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Girişimci desteği olarak 50 bin TL hibe ile beraber 100 bin TL’Lik faizsiz kredi almak isteyenlerin KOSGEB Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekir. Daha sonra uygulamalı girişimcilik eğitimine alınacak olan başvuru sahiplerinin bu süreçten sonra başarılı olmaları durumunda kurs kayıtları tamamlanır. Ülkemizdeki her ilde düzenlenen bu kurslara katılımın eksiksiz olması da gerekiyor.

Kursun başarılı olarak tamamlanmasıyla beraber girişimci sertifikaları hazırlanır. Daha sonra ise iş planının oluşturulması gerekmektedir. Ardından da KOSGEB desteklerinden yararlanma süreci başlar.

Genel olarak faizsiz KOSGEB kredisi nasıl alınır? sorusundan önce KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalı ve daha sonra kuruma giderek tüm detaylar öğrenilmelidir. Genç girişimciler kurs sonucunda belge aldıktan sonra iş yerini kurabilir ve kurum aşamasındaki masraflarını faturalandırarak faizsiz kredi alabilir. Yine bu süreçte hangi sektörler KOSGEB desteği alamaz konusu da detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Hangi Sektörler KOSGEB Desteği Alamaz? başlıklı makalemizde KOSGEB desteği ve KOSGEB’in Desteklemediği Sektörler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir