Ana sayfa / Devlet Destekleri / Fakirlik Maaşı Ne Kadar? 2019 Fakirlik Maaşı

Fakirlik Maaşı Ne Kadar? 2019 Fakirlik Maaşı

Fakirlik maaşı daha önceleri 3 ayda bir ödenmiştir. Ancak 2019 yılı itibariyle aylık olarak ödenen bu destek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından geliri olmayanlara sunulmaktadır. Bu nedenle fakirlik maaşı ne kadar? sorusuyla ilgili araştırma yapan bireyler farklı devlet destekleri üzerinden de yardım alabilmektedir. Dar gelirli vatandaşların yanı sıra yaşlıların ve engellilerin de alabileceği bu destek, e-Devlet üzerinden yapılacak başvurularla sunulmaktadır. Ya da direkt olarak kuruma giderek belgeleri ibraz etmeniz yeterlidir.

Fakirlik Maaşı Almak İstiyorum

Fakirlik maaşı almak istiyorum diyenler ilk olarak bazı şartlara uyum sağlamalıdır. Kişinin engellilik durumu var ise %40 oranında alınması gereken raporun kuruma sunulması gerekmektedir. Bununla beraber 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybedenlerin de söz konusu maaştan yararlanacağı unutulmamalıdır. Son olarak 65 yaşını geçmiş ancak emekli olamamış muhtaç kişiler de fakirlik maaşı alabilmektedir.

2019 Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Enflasyon ve muhtaçlık sınırına göre belirlenen bu maaş 600 ile 800 TL arasında verilmektedir. Haliyle fakirlik maaşı ne kadar? araştırmalarınızda bu rakamlara benzer ifadelerle karşılaşabilirsiniz. Muhtaçlık sınırı 2019 yılında 609 TL belirlenmiştir. Enflasyon değerine göre belirlendikten sonra ortaya çıkan 817 TL’lik rakamın da fakirlik maaşı olarak sunulabileceği düşünülebilir. Yine de en net bilgileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının verdiğini unutmayın.

Fakirlik Maaşı için Hangi Bilgiler Gereklidir?

Muhtaç aylığı belgesi doldururken karşınıza çıkacak bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Kişinin hayatta olup olmadığı
  • Farklı bir iş yerinde çalışıp çalışmadığı
  • İsim ve soy isim
  • Yetim sahibi olanların 18 yaşına girip girmediği
  • Herhangi bir kanun kapsamında bakım desteği alıp almadığı
  • İkametgah bilgileri

Bu bilgilerin doldurulmasından sonra muhtaç aylığı başvurusu tamamlanmaktadır. Pek çok kişi fakirlik maaşı ne kadar? konusunda karşısına çıkan rakamları değerlendirirken muhtaç yaşlı aylığı konusunda da bilgi sahibi olmak ister. Aynı kuruma yapılacak başvurularla beraber alınabilen aylık yaşlı desteği, bakacak kimsesi olmayan 65 yaşından büyük bireylere sunulmaktadır. Ülkemizde yıllık 4 milyar TL bütçenin ayrıldığı bu destek, Valiliklere bağlı olan birimlere yapılan başvurular sonrasında da sunulabilmektedir. Sitemiz üzerinden devlet destekleri kapsamında daha pek çok bilgiye ulaşabilir ve bu sayede sizler de aylık maaş alabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Dul Aylığı Ne Kadar? - Dul Aylığı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir