Ana sayfa / Kredi Puanı / Findeks Kredi Notum Neden Sıfır? Nasıl Yükselir?

Findeks Kredi Notum Neden Sıfır? Nasıl Yükselir?

Findeks kredi notu uygulaması, ücretli bir hizmet olmakla beraber tüketicilerin kredi puanını sorgulamasını sağlar. Bu noktada bazı tüketiciler findeks kredi notum neden sıfır sorusuyla ilgili araştırma yapmaktadır. Elbette her tüketicinin kredi notu olmayabilir. Daha çok bankalarla hiçbir işlem yapmamış olanlar, herhangi bir kredi notuna sahip değildir. Şimdi sizlere kredi puanının neden sıfır olduğunu ve nasıl yükseltilmesi gerektiğini aktarıyor olacağız.

Kredi Notu Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle kredi notu KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulmaktadır. Bu kurum diğer bankalardan aldığı finansal geçmişinizi kayıt eder ve bir kredi notu ortaya çıkarır. Ayrıca bu bilgiler her banka tarafından görüntülenebilmektedir. Öte yandan kredi notu belirlenirken dikkat edilen noktalar konusuna her tüketici değinmelidir. Sonuç olarak findeks kredi notum neden sıfır? ile ilgili aşağıdaki kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Findeks Notum Neden Sıfır?

Bu konuda kredi notu oluşturulurken ilgili puanın %30’unu ödeme alışkanlıklarınız meydana getirmektedir. Yani gününde yapılan ödemeler herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak sürekli geciktirilen kredi ödemeleri nedeniyle kredi puanı en düşük seviyeye ulaşabilir.

Ödemenin yanı sıra gelir ve gider tablonuza göre borç durumlarınız belirlendiği için kredi puanınız da kısa sürede etkilenecektir. Çünkü kredi borçlarını ödemeyen bir tüketicinin borcu icra ve diğer uygulamalar nedeniyle sıfıra kadar düşecektir. Bu durum sonucunda kara liste uygulaması da devreye alınır ve tüketiciler 5 yıla kadar bankalardan hizmet alamaz. O yüzden mevcut borçların tek seferde kapanması gerekmektedir.

Herhangi bir kredi aldıktan çok kısa bir süre sonra yeniden kredi başvurusunda bulunmak da kredi notunu önemli şekilde düşürmektedir. KKB tarafından tutulan kayıtlar tüm bankalarda kontrol edildiği için yeni bir kredi alamamakla beraber puanlamanızda düşüş yaşanacaktır.

Son olarak findeks kredi notum neden sıfır? sorusuyla ilgili vergi borçları da kontrol edilmelidir. Çünkü pek çok tüketici devlet kurumlarına olan borçlarını takip etmediği için hem kara listeye girer hem de kredi notunun sıfırlanmasına neden olur. Bu yüzden de tüm alternatiflerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte var olan borçlarınızın tamamını tek seferde ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Hızlı Yükseltme ve kredi notu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir