Ana sayfa / Devlet Destekleri / Geri Ödemesiz Devlet Desteği Var mı? Devlet Desteği Nasıl Verilir?

Geri Ödemesiz Devlet Desteği Var mı? Devlet Desteği Nasıl Verilir?

Devletin çok sayıda sektörü destekler ve devlet desteği almak isteyenler geri ödemesiz devlet desteği var mı sorusunun cevabını araştırarak bu imkandan yararlanmak ister. Devlet, desteklediği sektörlere yönelik olarak belli miktarlarda hibe desteği verir. Hibe desteği geri ödemesizdir. Ancak devlet geri ödemesiz kredi verirken bazı şartların yerine getirilmesini isterken hibe kredi verilecek sektörleri de belirler. Bölgesel unsurlar ve destekleme yapılacak kişilerin durumları göz önünde tutularak hibe destekleri devlet kurumları tarafından karşılanır. Bu kurumlar arasında bulunan KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcileri desteklerken TKDK genellikle kırsal alanda hayvancılık ve tarıma uğraşan çiftçilerin yanı sıra turizm alanında yatırım yapmayı planlayan girişimcileri destekler. Kültür mantarcılığı da devletin desteklediği işlerden biridir.

Devlet Desteği Nasıl Verilir?

Devlet destekleri, hayvancılık sektörüne, tarımsal örtü altı ve üstü bitkisel üretim sektörüne verilmektedir. Ayrıca iş fikrine yönelik proje geliştiren yeni girişimcilere, esnafa ve KOBİ’lere belirli şartlar altında verilir. Bu kesimlerin dışında olanlara geri ödemesiz devlet desteği var mı denildiğinde verilebilecek cevap ise hibe desteği değil düşük faizli kredi desteğinin verildiğidir. Yeni iş fikirlerine verilen geri ödemesiz destekten kolayca yararlanmanın yolları da vardır. Mevcut iş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin yanı sıra NACE kodları içinde bulunması durumunda “Girişimcilik Destek Programı” kapsamında hibe alınabilir. Hibeden yani destek desteğinden yararlanmak için öncelikle “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ne katılmalı ve buradan girişimcilik sertifikası alınmalıdır. Girişimcilik sertifikasının alınmasının ardından iş fikrinin hayata geçirilmesi için bir yer kiralanmalıdır. Elbette gerekli malzemelerin alınmasının ardından kamu kurumlarına ve meslek odasına kayıt yaptırılmalıdır.

Devlet Desteği Alan Sektörler Hangileri?

Hayvancılık, bitkisel üretim ya da turizm sektörüne yatırım yapmak isteyenlere IPARD-2 kapsamında yapılan davet ilanlarıyla birlikte 2020 yılına kadar destek verilmektedir. Meyve ve sebzelerin hem işlenmesi hem de satışı için yatırım bütçesinin yüzde 50’sine de aynı şekilde hibe aktarılır. Ek olarak et ve et ürünlerinin işlenmesiyle satışı için en az yüzde 50’sine hibe vardır. Sadece süt üreten tarımsal işletmelerin kurulması için yüzde 60’ına da hibe vardır. Son olarak et üreten tarımsal işletmelerin kurulabilmesi için yüzde 65’ine, kırsal alanda turizm yatırımları için yüzde 50’sine kadar hibe yardımı yapılabilir. Bunların yanı sıra geri ödemesiz devlet desteği var mı denildiğinde yerel ürünlerin ve mikro işletmelerinin gelişebilmesi için hibe desteğinin verildiği bilinmelidir.

- Bir önceki yazımız olan 2019 Devlet Destekleri Nelerdir? başlıklı makalemizde 2019 devlet destekleri nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir