Ana sayfa / Krediler / Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Miras yolu ile elde edilen hisseli tapuların ipotek gösterilerek kredi alınıp alınamayacağı merak edilen bir konudur ve bu nedenle hisseli tapuya kredi veren bankalar ile ilgili araştırma yapılmaktadır. Ülkemizde miras yolu ile edinilen tapuların hemen hemen tamamı hisselidir. Bankaların büyük bir çoğunluğu da hisseli tapuya kredi vermemektedir. Ancak bazı kriterlerin yerine getirilmesi ile hisseli tapunun ipotek gösterilerek kredi kullanılması söz konusudur. Hisseli tapuya kredi veren bankaların arasında Vakıfbank, Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, TEB, Yapı Kredi, ING Bank gibi bankalar yer almaktadır. Adı geçen bu bankaların hisseli tapuya kredi verme şartları, internet sitelerinden öğrenilebilir. Ayrıca banka şubeleri ziyaret edilerek kredi şartları ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

Hisseli Tapuya Kredi Çekilir mi?

Özellikle Vakıfbank hisseli tapuya vereceği kredide ekspertiz raporunu dikkate almaktadır. Bu raporda belirtilen değerin yüzde 75’ine kadar kredi alınması mümkündür. Kredi kullanacak olan kişi ile ilgili sigorta yapılması da söz konusudur. Teminat gösterilecek olan arsanın belediye sınırları içinde yer alması da istenilen şartlardan birisidir. Hisseli tapuya kredi veren kurumlar, hisselerin birleştirilmesini de istemektedir. Bu yapıldığında hisseli tapuya kredi verilmesi mümkündür. Hisseli tapuya kredi almak için bankaların araştırılması da en uygun kredinin kullanılması için doğru bir yöntemdir. Ziraat Bankası’nın faiz oranlarının daha uygun olduğu bilinmelidir. Bankaların belirlediği şartların yerine getirilmesi durumunda hisseli tapuya kredi alınabilmektedir.

Hisseli Tapuya Kredi Nasıl Alınır?

Hisseli tapuya konut kredisinin verilip verilmeyeceği de sorulan soruların arasındadır. Bu soruların en temel nedeni, tapuda birden fazla kişinin hak sahibi olmasıdır. Hisseli tapu ipotek gösterilirken herkesin kredi sözleşmesine imza atma zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra bankanın hisselerin birleştirilmesini de isteyebilir. Banka kredinin ödenemediği ve yasal takip sürecinin başladığı durumlarda tek bir kişiyi muhatap olarak görmek istemektedir. Hisseli tapu gösterilerek ihtiyaç kredisi alınacaksa, bankanın belirlediği şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gereklidir. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda hisseli tapuya kredi veren bankalar başvuruları kabul etmektedir. Ayrıca sorunsuz kredi çekilmesi için hisseli tapunun tek bir tapu haline getirilmesi önemli bir ayrıntıdır.

- Bir önceki yazımız olan Ticari Kredi Alma Şartları Neler? Ticari Kredi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Ticari Kredi Alma Şartları Neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir