Ana sayfa / Krediler / İcralık Oldum Ne Zaman Kredi Alabilirim?

İcralık Oldum Ne Zaman Kredi Alabilirim?

Yasal takip sonucunda icraya verilenlerin sıklıkla sorduğu soruların başında icralık oldum ne zaman kredi alabilirim? sorusu gelir. Genelde bu soruya verilen cevap “hayır”dır ancak bu, kesinlikle alınamaz anlamına gelmez. Bazı istisnai durumlar vardır ve icralık olanların da kredi alabilmesi mümkündür. Normalde kredi puanını düşüren kriterlerin en önemlisi icra takibidir. İcralık olmak, sadece bankalara olan borçları kapsamaz. GSM operatörlerine, elektrik, su, doğalgaz kurumlarına olan borçlar da icra nedeni olur. Kredi başvurusu yapılırken bu kurumlara borcun olup olmadığının tespiti yapılmalıdır. İcra konusu olan borçların banka dışındaki kurumlara olması durumunda kredi kullanılması kolaydır. Çünkü bankalar, kurumlara olan borçlar nedeniyle kredi vermemezlik yapmaz. Böyle bir durum içinde olanların bankalara düzenli ödeme yapıldığını belirtmekte yarar var.

İcralık Olanlar Ne Zaman Kredi Alabilir?

İcra konusu borçlar kredi ve kredi kartı borcu olduğunda bankalardan kredi kullanmak zorlaşır. İcralık oldum ne zaman kredi alabilirim? denildiğinde ise, söz konusu borcun tamamen bitmesinin ardından kredi kullanılabilir. Ancak bunun için kişinin “kara liste”den çıkması gereklidir. Kara liste, kişinin riskli grupta olduğunu belirleyen en önemli faktördür ve tamamen kurtulmak için borcun ödenmesini takiben beş yılın geçmesi gereklidir. Ancak bu konuda bankalar kolaylık sağlar. İcradaki borcun tamamını ödeyenlerin kredi kullanmaları daha kolaydır. Ancak icralık olanların da kredi kullanmaları mümkündür. Bunun için borçlu olunan banka ile temas kurularak borcun yapılandırılması istenmelidir. Borç yapılandırmada uzun vadede ve düşük taksitlerle ödenebileceği belirtilmelidir. Bunun mümkün olmaması durumunda başka bir bankaya ve mümkünse özel bir bankaya başvurulmalıdır.

İcralık Olanlar Kredi Kullanırken Zorluk Yaşar mı?

İcralık olanların kredi kullanırken bir veya birkaç kefili isteyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kefillerin yeterli olmaması durumunda bir ipotek gösterilmelidir. Bu ipotek de genellikle gayrimenkul olmalıdır. İpotekte dikkat edilmesi gereken en önemli husus, değerinin talep edilen kredi miktarından fazla olmasıdır. Ancak koşulların tamamının sağlanması durumunda bile icralık olanların kredi başvurularının olumlu sonuçlanacağının garantisi yoktur. O halde icralık oldum ne zaman kredi alabilirim? denilerek kredi veren özel kuruluşlara gitmesi mantıklı değildir. Durum, bankacılık sektörü içinde çözülmelidir.

- Bir önceki yazımız olan Faturalı Hatlara Kredi Alınabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir