Ana sayfa / Banka / İNG Bank / İNG Bank POS Destek Hattı İletişim Numarası ve Özellikleri

İNG Bank POS Destek Hattı İletişim Numarası ve Özellikleri

İNG Bank POS Destek hattı üye iş yeri olarak adlandırılan ve İNG bankasına bağlı cihaz kullanımı gerçekleştiren işletmeler için çok önemli bir iletişim kanalıdır. İNG POS cihazları ile kullanım sırasında yaşadığınız tüm sorun ve sıkıntıları bu çağrı merkezi sayesinde giderebilirsiniz. İNG bankası tarafından sunulan bu hizmet, hemen her POS cihazı kullanıcısını kapsamaktadır. Eğer ticari sicil bilgileriniz ile İNG bankasına başvuru yaptıysanız ve ticari işletmeniz için POS cihaz hizmetlerini satın aldıysanız bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.  POS cihazları dışarıdan her ne kadar kolay bir kullanıma sahip olsa da, olası durumlarda verdikleri ibretlik hata kodları ile birçok satıcıyı zor durumda bırakmaktadırlar. İNG Bankası tarafından lanse edilen bu hizmetin destek hakkı da yine İNG Bank POS Destek Hattı üzerinden sunulmaktadır. Bu servis tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu iletişim numaralarına ulaşmanız durumunda sadece operatör firmanız ile olan anlaşmanıza bağlı “dakika” haklarınızdan düşüş yapılır.

İNG POS destek hattı üzerinden sahip olduğunuz POS cihazı hakkında hemen her türlü sorunu çözebilirsiniz. Merak ettikleriniz ve çözemediğiniz hatalar için bu servisten destek almanız yeterli olacaktır. Eğer henüz İNG POS sahibi değilseniz ve bu cihazların kullanım haklarına sahip olmak istiyorsanız, bu durumda ilk olarak şubelere başvuru yapmanız gerekecektir. Bu süreçte diğer bankalara ait olan POS hizmetleri alsanız bile yine İNG bankasının POS hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

İNG POS Destek Hattı Telefon ve İletişim Numarası Nedir?

İNG POS destek hattına ulaşmak için bir numarayı aramanız yeterli olacaktır. İNG tarafından sunulan POS cihazlarına ek olarak sağlanan bu destek hizmetine ulaşmak için aramanız gereken numara şu şekildedir:

İNG POS DESTEK HATTI TELEFON NUMARASI

–//  0850 222 0 767  \\–

Bu hat üzerinden yapmanıza izin verilen işlemler sizlerinde tahmin edeceği üzere oldukça kısıtlıdır. Bu işlemlerin tamamı güncel değişim ve güncellemelere istinaden yapılmaktadır. Kredi kartlarının POS cihazlarına uygulanması sonrasında karşınıza çıkan hatalar için bu hat üzerinden destek alabilirsiniz. Kredi kartlarının gerek bakiyeleri, gerekse de özellikleri nedeniyle çoğu zaman sorunlar çıkabilmektedir. İNG POS destek hattı ile hemen her türlü satış sorununu halledebilirsiniz. Ayrıca POS hata kodları hakkında bilgi almak için İNG bankasına ait resmi web sitesini de kullanabilirsiniz. Burada da kısmi açıklamalar siz ticari banka müşterileri için yapılmaktadır.

İNG POS Destek Hattı Üzerinde POS Başvurusu Yapılır Mı?

İNG POS Destek Hattı üzerinden kısmi başvuru yapabilirsiniz. Ancak her ne kadar başvuru yapsanız da bu başvuru sonrasında muhakkak en yakın İNG şubesine gitmeniz gerekecektir. Aksi takdirde cihaza sahip olamaz ve işlemleri başlatamazsınız. Bu nedenle başvuru için ikinci bir sürece girmeden gerekli evraklar listemizde yer alan belgeleri toplayarak, en yakın şubeye gidin ve başvuru sürecini başlatın. Bu sayede işletmeniz için tahsis edilecek olan POS cihazı çok daha kolay bir şekilde elinize geçecektir. İNG POS Destek hattı üzerinden yapılan başvurular ve internet üzerinden yapılan başvurular, ön onay formu kapsamında yer aldığından sorunlar gündeme gelebilir. Başvuru aşamasında 2 türlü müşteri tipi için farklı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeleri temin etmek için ticari sicil kayıtlarınızı açtırmanız yeterli olacaktır. İNG POS şubeden başvuru için tarafınızdan istenecek olan evraklar şu şekildedir:

Şahsi kurumlar ve firmalar için gerekli belgeler :

  • Nüfus cüzdanı,
  • Vekaletname,
  • İlgili işletmenin vergi levhası,
  • İmza beyannamesi,
  • Diğer izin bildiren evraklar,

Ticari kurumlar ve firmalar için gerekli belgeler :

  • Nüfus cüzdanı,
  • Ticari sicile ait gazete,
  • Ticari sicil yetki belgesi,
  • İmza sirküleri,

Başvuru aşamasında ilgili evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde banka şubesine götürmeniz gerekmektedir. Sonrasında tarafınızın başvuru yaptığı işletme detayları hakkında POS işlemleri başlatılacaktır. POS için yapılacak olan ödeme ve komisyon bilgileri başvurunuz henüz kabul edilmeden önce sizlere sözleşme olarak iletilecektir. Bu kurallar tarafından oluşturulan sınırlara göre beyan bildirimi yapılacaktır. Kısacası banka sizden habersiz hiçbir ödeme ve tahsilat işlemi gerçekleştiremez.

 

- Bir önceki yazımız olan En Uygun Faizli 10.000 TL Kredi Veren Banka Hangisi? başlıklı makalemizde en uygun 10.0000 tl, en uygun faizli 10.000 tl ve en uygun ihtiyaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir