Ana sayfa / Krediler / İhtiyaç Kredileri / İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli ihtiyaç kredisi belli maddi durumda seyreden kişiler için uygun bir maddi kaynak olarak görülebilir. İhtiyaç kredileri günümüz ihtiyaçları başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Konut veya taşıt gibi malın alınması yönelik olarak çekilmemesi dolayısıyla, kişinin ihtiyaç kredisini nereye ve ne yönde harcadığı bankanın umurunda olmayacaktır. İhtiyaç kredisi kullanarak aktif olarak önünüze çıkan büyük ihtiyaçları ortadan kaldırabilirsiniz. Kısacası harcama nedeni tamamen size bırakılan bir para teslim edilmektedir. İhtiyaç kredisi çekerken kullanabileceğiniz ipotekli kredi işlemleri, tarafınıza büyük ayrıcalıklar sunacaktır. Bu zorunlu olarak banka tarafından size uygulanabilir. Eğer banka size ekonomik geçmişiniz başta olmak üzere güven duymuyorsa bu durumda banka kendi verdiği parayı güvence altına almak isteyecektir. Bu bankanın en temel hakkıdır. Sizlerin kredi notu düşükse ve geçmiş ekonomik çalışmalarınızda sıklıkla ödenmeyen veya eksik ödenen borçlar görünüyorsa, bu bankanın size güvenmemesine neden olacaktır. İpotekli ihtiyaç kredisi çekmek sizi bankanın güvenini yükseltmek noktasında destekleyecektir. Banka ipotek edilen bir mal karşılığında “borcunu ödemezse, ipotekli malın satış hakkı bana ait.” der ve kendi parasını tamamen yasal sınırlar içerisinde güvence altına alır.

İpotekle ihtiyaç kredisi çekmek için ilk olarak ipotek kavramını anlamanız ve algılamanız gerekmektedir. İpotek bankacılık anlamıyla rehin ile eş anlamlıdır. Bir kredi veya temel borçlanma karşısında, borç veren tarafa borçlu tarafınca rehin verilen taşınmaz mala ipotek denilir. İpotek borcun ödenmemesi durumunda tüm kullanım hakları borcu veren kişiye devredilecek olan maldır. Bu cümlelerde ki ciddiyetin farkına vardınız mı? İpotek edilen bir evin, arsanın, arabanın veya başka bir taşınmazın hemen her kullanım hakkı bankaya ait olur. İpotekli ihtiyaç kredisi çekeceğim derken evinizi riske atacağınızı unutmayın. Bu bilinci iyi kavrayan birisi için ipotekli kredi çekmek ve bu uygun kredi olanaklarından faydalanmak çok iyi olacaktır. Ancak daha sonrasında borç ödeme bilinci konusunda sorun yaşayacak olanlar için kesinlikle ipotekli kredi önermiyoruz. Unutmayınız borçların 2 taksit dönemi boyunca üst üste ödenmemesi durumunda bankaya yasal olarak ipotek edilen malın satış hakkı tahsis edilir.

Neden İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekilir? İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekmek Doğru Mudur?

İpotekli kredi bankanın sunduğu bir alternatif olarak karşınıza çıkabilir. Buna ek olarak bir diğer sebep dolayısıyla da ipotekli kredi çekme fikrine yaklaşabilirsiniz. Bu nedenler ya bankanın güvensizliği nedeniyle, ya da sizlerin faydalanmak istediğiniz ayrıcalıklar dolayısıyla gündeme gelecektir. Dilerseniz ipotekle ihtiyaç kredisi çekmek için geçerli nedenleri yazalım. İpotekle kredi çekmeniz konusunda etkili olan iki unsur bulunmaktadır.

 • Bankanın İpotek Zorunluluğu Koyması : Bankalar yukarıda da anlattığımız üzere sizlere maddi anlamda güvenmiyorsa ve verilen paranın zamanında tam olarak ödenmeyeceği gerçeğine inanmadıkları kanısına varmışlarsa; kendilerine güvence altına alabilmek için ipotek tayini isterler. Bu sayede banka kendi parasını güvence altına alır.
 • Kredi Özelliklerinin İpotekli Olarak Daha Cazip Olması : Krediler birçok özelliğiyle değişken bir özellik izlemektedir. Kredi bünyesinde yer alan vade ve faiz oranları kişinin ekonomik durumuna göre çok daha uygun seviyelere gelmektedir. Nasıl ki kişinin ekonomik geçmişi kötüyse, kredi faizleri yükselip kişiden ipotek talep ediliyorsa; iyi durumda olan ve düzenli olarak borç ödeyen kişiler içinde bankalar kredi şartlarında iyileştirme yapmaktadır. İpotekli olarak kredi çekildiğinde gerek faiz oranı gerekse de vade sayısında değişiklik hakkınız gündeme geliyorsa ve kendi ödeme gücünüze güveniyorsanız ipotekli olarak kredi çekebilir, sonrasında diğer alternatiflere göre çok daha rahat bir krediyi ödeyebilirsiniz.

Bankalara karşın borç ödeme konusunda kendinize güveniyorsanız bu tarz bir kredinin kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak tekrar belirtmek gerekirse ufak aksamalarda bile bankanın ev veya diğer ipotek edilen mal üzerinde tam anlamıyla yasal hak sahibi olduğunu unutmayın. Dilerseniz ipotekle ihtiyaç kredisi çekmek konusuna istinaden diğer yasal ayrıntılara göz atalım.

Hangi Taşınmaz Mallar İpotek Edilebilir? İpoteğin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İpotek yani “rehin” edilecek olan malın değeri önemlidir. Mal kredi karşılığında bankaya verilen güvence konumunda olduğundan herhangi bir eksi yönünün bulunması durumunda banka bu anlaşmayı kabl etmeyecektir. Banka sizlerin sunduğu ipotek malı inceler ve buna göre kredi tekliflerini düzenler. Eğer sizlerin taleplerini karşılamayan bir ipotek mal varsa bu durumda banka işlemi sonlandıracaktır. Eskiden sadece evlerin ipotek edildiği ülkemizde son zamanlarda yapılan düzenlemelerle ipotekle kredi için birçok ürün kabul edilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi çekenler bankadan bankaya değişmekle birlikte aşağıdaki malları ipotek edebilirler. Bu malların tamamı için sigorta uygulamaları banka sorumluluğu altındadır. Bu nedenle değişik masraflar karşınıza çıkabilir.

 • Ev
  • Yapım aşamasında olan ev,
  • Projede olan satın alınmış ev,
 • Araba
 • Arsa

Görüldüğü üzere günümüz dünyası üzerinde maddi değerlere sahip olan birçok mal türü ipotek olarak bankaya verilebilmektedir. Bankaların tamamı bu çeşitlerin tamamını ipotek olarak kabul etmez. Bu durumda bankalar ile görüşürken hangi mal türevlerinin ipotek olarak kabul edildiğini de öğrenmeniz gerekmektedir. Bu sizlerin görüşme yaptığı müşteri temsilcisi tarafından açıkça belirtilecektir. İpotekli ihtiyaç kredisi için kullanılan en yaygın ipotek türü ev odaklı olarak sunulan ipotektir. Bu süreçte de önünüze bazı engeller çıkarılmaktadır. Eviniz kredi bedelini ödeyebilir seviyede olmalıdır. Evinize banka tarafından bir ekspertiz gönderilir ve evinizin maddi tutarına ilişkin bir rapor hazırlanır. Bu noktada evinizin maddi durumunun banka yetkilisi tarafından baya bir düşürüleceği bilgisini de paylaşalım. Bu nedenle kredi başvurusunda kafanızda hesaplar yaparken evinizin krediye yansıtılacak olan ipotek tutarını normal bedelinden 20.000 TL daha az düşünün. Bunun nedeni ise banka yetkilisinin her türlü ekonomik ve ülke gündemi ihtimalini değerlendirme altına almasıdır. İpotek edilen malın rayiç bedeline ilişkin verilere göre sizlere tekrardan kredi miktarı düzenlenir. Bu tutar ipotek edilen malın satılması durumunda elde edilecek olan gelirin tamamını geçemez. %50’si ile %75’i arasında kredi tutarları belirlenmektedir.

Son olarak ipotek edilen malın devlete borcu da olmamalıdır. Örneğin eviniz varsa bu durumda belediyeye karşı ödenene emlak vergileri dahil hiçbir borcunuzun olmaması gerekir. Bu borçsuzluk durumu başvuru esnasında da sizden talep edilecektir. Bu nedenle bu konuyu kesinlikle atlamamanız gerekir. Banka borcu mevcut olan ipotek malları kabul etmeyecek ve kredi vermeyecektir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Hangi Evraklar Gerekmektedir?

Bankaya gitmeniz durumunda sizler ile görüşme yapan müşteri temsilcisine ipotek durumunu anlatın. Size uygun kredi çeşitleri ve özellikleri anlatılacaktır. Hemen orada başvuru yapmak istiyorsanız ki bizler kesinlikle tek bankayla sınırlı kalmanızı önermiyoruz; aşağıdaki evrakları yanınızda götürmeniz yeterlidir. İpotekli ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Kimlik kartınız,
 • Gelir belgeniz,
 • İpotek edilen malın sahiplik belgesi (tapu)
 • Malın borcunun olmadığına dair alınan belge

Bu evraklar ile herhangi bir banka şubesine gittiğinizde anlık olarak sizlerin KKB skoruna bakılır ve ekonomik durumunuz belirlenir. Buna göre de uygulamalar ve kredi faizleri sizlere sunulacaktır. Bu yolları izleyerek ipotekli ihtiyaç kredisi çekme işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Fibabanka Kredi Başvurusu ve Özellikleri başlıklı makalemizde fibabanka kredi ve fibabanka kredi başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir