Ana sayfa / Krediler / İskansız Evler İçin Kredi Var mı? İskansız Eve Kredi Alınır mı?

İskansız Evler İçin Kredi Var mı? İskansız Eve Kredi Alınır mı?

İskan belgesi, belediyelerin imar birimleri tarafından verilmektedir ancak konut satın almak isteyenler, sahibi olmak istedikleri konutun iskanının olmadığını öğrendiklerinde iskansız evler için kredi var mı? sorusunu sormaktadır. İskan belgesi, binanın projeye göre inşa edildiğini, oturumun başlamasında herhangi bir sorunun olmadığını göstermektedir. İnşaatın onaylanan projeye uygun yapılmaması durumunda iskan belgesi verilmemektedir. İskan belgesi olmayan binalara bankaların konut kredisi vermesi mümkün değildir. Ayrıca konut alırken seçici davrananların iskanı olmayan bir daireyi satın almadığı bilinmektedir. Ancak iskanı olmayan konutlar için bazı istisnalar olabilmektedir. İskanı olmayan bir konut için kredi kullanılabilmektedir. Bazı bankaların ilerleyen dönemde iskan alınması için herhangi bir sorunun görünmemesi durumunda kat irtifakı tapusu bulunan ama iskan belgesi bulunmayan konutlara kredi verebilmektedir.

İskansız Eve Kredi Alınır mı?

Konut almak için birikmiş parası yeterli olmayanlar çareyi bankaların konut kredisine başvurmayı bulmaktadır. Ancak konut kredisi için başvurulmadan önce satın alınacak yerle ilgili bazı bilgilere sahip olunması gereklidir. Bankalar konut kredisi verirken bir yandan kredi başvurusu yapanın mali durumunu bir yandan da kredi kullanılacak evin durumunu incelemektedir. Kredi başvurusu yapanın bankanın beklediği kriterlere uygun olmaması durumunda başvurusu onaylanmamaktadır. İskansız evler için kredi var mı? denildiğinde de çoğu zaman iskanı olmayan binalara kredi verilmediğinin bilinmesi gereklidir. Konut kredisi kullanmak için satın alınacak evin iskan belgesinin olması gereklidir. Kat mülkiyeti tapusu olmayan bir konuta genellikle kredi verilmemekle birlikte bazı evlerin kredi alması da söz konusu olduğu bilinmelidir.

Krediye Uygun Ev Nasıl Olur?

Konut kredisi ile satın alınacak olan evle ilgili bazı kriterler vardır. Öncelikle evin tapusunun kat mülkiyetli olması gereklidir. Konutun kat mülkiyeti alması için öncelikle iskanının bulunması gereklidir. İskanı olan konutlar çok daha kolay kredi alırken bankaların başka özelliklere de dikkat ettiği bilinmektedir. Bir gayrimenkulün iskanı olması durumunda kat mülkiyetinin de olduğunu söylemek gerçekçi bir yaklaşımdır. Ayrıca inşaat projesine tam olarak uygun şekilde yapılan yapılar da kat mülkiyet tapusu almaya aday yapılardır. O halde iskansız evler için kredi var mı? denildiğinde, bu tür olan ancak henüz iskanı alınmamış binalara verilebildiği söylenebilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir