Ana sayfa / Genel / İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Ücretli mi?

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Ücretli mi?

İŞKUR, işgücü piyasasının gerek duyduğu tüm meslek alanlarında işsizlerin kendilerini geliştirerek iş bulabilme olanaklarını artıran İŞKUR mesleki eğitim kursu ücretli mi? sorusu sıklıkla sorulur. Mesleki eğitim kurslarına katılmak için İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşından büyük olmak kişilerin yetiştirileceği mesleğe uygun özelliklerin bulunması, işverenin aradığı özel şartlara haiz olunması, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılması ve emekli olunmaması gibi şartlar vardır. Açık öğretimde ve yüksek öğretimde okuyan öğrencilerin de bu kurslara katılma imkanı vardır. Öğrencilerin eğitime katılması için kurs bitiminde istihdam edilmelerinin engeli olmadığı il müdürlüğünce uygun görülmesi gereklidir. Kurslara devam mecburiyetinin olduğu bilinmelidir. Kabul edilebilir bir mazereti bulunanlara yüklenicinin tasdikinin alınması koşulu ile eğiticiler ve öğreticiler tarafından yazılı olarak izin verilmesi söz konusudur. İzin sürelerinin toplamı, hekim tarafından verilen raporla ispat edilen ve azami 5 günlük sağlık izninin haricinde olan devamsızlıkların, nedeni ne olursa olsun kurs süresinin 10’da birinden fazlası olması halinde kursiyerlerin ilişikleri kesilir.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursuna Kimler Katılabilir?

İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına tarımsal faaliyette bulunanlarla isteğe bağlı sigortalı olanların yanı sıra sosyal yardım, özürlü ile dul ve yetim aylığı alanların da katılması mümkündür. Mesleki eğitim kurslarının süresi en fazla 160 fiili gündür. Günümüzde İŞKUR mesleki eğitim kursu ücretli mi denildiğinde ise herhangi bir ücret ödenmediği, aksine kurs süresince ücret alındığı bilinmelidir. Mesleki eğitim kurslarının süresi, günlük minimum 5, maksimum 8 saattir. Yani haftada 6 günü geçmeyecek şekilde asgari 30 saat, azami 40 saattir. Yarım günlük tatillerin yanı sıra milli ve dini bayramlarla resmi tatillerde eğitim yoktur ve bu sürelerin toplam eğitim gününe dahil edilmesi söz konusu değildir.

Mesleki Eğitim Kurslarında Hangi Giderler Karşılanır?

Mesleki eğitim kurslarında günlük 30 TL ila 50 TL arasında değişen kursiyerin zorunlu giderleri karşılanmaktadır. Ayrıca İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası primi, Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanır. Sanayi sektörüne yönelik meslekler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların 2 ile 5 yaş arası çocukları için de aylık 400 TL bakım desteği karşılanır. O halde İŞKUR mesleki eğitim kursu ücretli mi sorusuna ise kursiyerlerin ücret ödemediği cevabı verilir.

- Bir önceki yazımız olan İŞKUR Evden Paketleme İşi Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir