Ana sayfa / Banka / Katılım Bankaları Nasıl Çalışır? Katılım Bankaları Her Zaman Kâr Eder mi?

Katılım Bankaları Nasıl Çalışır? Katılım Bankaları Her Zaman Kâr Eder mi?

Faizsiz bankacılık ilkesi ile çalışan katılım bankaları kar ya da zarara katılma prensibi hizmet vermektedir ancak halen katılım bankaları nasıl çalışır? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Katılım bankaları müşterilerinden aldığı yatırımları sanayi ve ticaret yatırımları yaparak değerlendirmektedir. Yatırım sonucunda meydana gelen kar ve zarar müşterilerle paylaşılmaktadır. Katılım bankaların çalışma özellikleri mevduat bankalarına göre çok daha farklıdır. Katılım bankalarının en önemli özelliği, faiz gelirine sıcak bakmayan kişilerin yatırımlarının ekonomiye çekilmesidir. Katılım bankalarında nakit kredi sistemi bulunmaz. Ayrıca bu bankalardan para talep eden kişiye de doğrudan ana paranın verilmesi söz konusu değildir. Katılım bankalarından maddi destek talep eden kişi ya da kurumun ihtiyaç duyduğu mal ya da hizmet, banka tarafından satın alınmakta, sonrasında ya vadeli olarak satılmakta ya da kiralanmaktadır. Yatırımlar da TL, USD ve EURO cinsinden toplanmaktadır.

Katılım Bankalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Katılım bankaları, müşterilerine herhangi bir gelir taahhüdü vermez. Ayrıca tüm bankalarda olduğu gibi katılım bankaları da ATM hizmeti, telefon ve internet bankacılığı, döviz alım ve satım işlemleri, kredi kartı işlemleri, fatura ödemeleri, yurt içi ve yut dışı para transferleri, çek ve senet tahsili gibi tüm hizmetler sunulur. Katılım bankaları nasıl çalışır? denildiğinde, kazanılan paranın kar payı olarak müşterilere dağıtılan bir sistemle çalışır demek yerinde bir tabirdir. Katılım bankaları topladıkları fonları şirketlere kullandırmaktadır ve sonrasında elde edilen kar, müşterilere paylaştırılmaktadır. Bankanın en önemli çalışma prensibi, kar ve zarar paylaşımıdır. Bu bankalar paradan para kazanmaz. Para, ticari faaliyetlerde kullandırılır ve elde edilen gelir paylaştırılır.

Katılım Bankaları Her Zaman Kâr Eder mi?

Katılım bankalarını mevduat bankalarından ayıran en önemli özelliği, faiz uygulamasını tamamen devre dışı bırakmasıdır. Bu bankalar peşin alıp vadeli satarak kar elde eder. Ancak katılım bankalarının her zaman kar elde edeceği düşünülmemelidir. Kimi zaman zarar etmeleri de söz konusudur ve bu zarar da paylaşılmaktadır. Ancak doğru işlemler nedeniyle kar elde edildiğinde zarar söz konusu olduğunda bu durum yansıtılmamaktadır. Dolayısıyla katılım bankaları nasıl çalışır? denildiğinde müşterinin her zaman kar elde edebileceği bir yapıya sahip olduğu söylenmektedir.

- Bir önceki yazımız olan ING Bank Faiz Oranları 2019 başlıklı makalemizde 2019 ing bank faiz oranları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir