Ana sayfa / Banka / Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel dönüşüm kredisi, depreme dayanıklı olmayan binaların yenilenmesi için devlet destekli olarak verilen bir konut kredisidir ve kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar, uyun faiz oranları ile deprem riski altında olan binaların yenilenmesi için tüketicilere önemli bir destek sunmaktadır. Bankalar, devlet desteği ile birlikte uygun faiz oranları ile kampanya düzenleyerek tüketicilerin uygun şartlarda kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmasını sağlamaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan biri olan Denizbank, müşterilerine avantaj sunmaktadır. Özellikle Denizbank, müşterilerinin başvurularını çok daha kısa sürede sonuçlandırmaktadır. Denizbank’a başvuru yapılmadan önce risk tespit raporunun verilmesi için başvuru yapılması, raporda binanın riskli bulunması halinde 2/3 oranında dönüşüm yapılmasına karar verilmesi gereklidir. Sonrasında yüklenici firmaya karar verilmeli ve sözleşme yapılmalıdır. Bu işlemin ardından kentsel dönüşüm kredisi için Denizbank’a başvuru yapılmaktadır. Kredi başvurusunun bakanlığı gönderilmesinin ardından inşaat süreci başlatılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Hangi Bankalar Verir?

Ziraat Bankası da kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan biridir. Bankadan kredi kullanmak isteyenlerin riskli binalarda asgari bir yıl oturması ya da riskli alanlarda gayrimenkulünün bulunması gereklidir. Ayrıca kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasında yer alan Ziraat, konutlarda yıllık yüzde 4, iş yerlerinde yüzde 3 destek vermektedir. Ziraat konut kredilerine 120, iş yeri kredilerine 84 ay vade seçeneği sunmaktadır. Ziraat Bankası’na başvuru sırasında ilave bilgi ve belgelerin talep edilmesi mümkündür.

Kentsel Dönüşüm için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir. Daha önce çalışılmış ya da halen çalışılan bankalara başvuru yapılırken bazı belgelerin istenmemesi söz konusudur. Banktalar kentsel dönüşüm kredisi başvurularında genellikle nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisini, gelir durumunu gösteren belgeyi, gayrimenkulün tapusunu, riskli bina tespit raporu inceleme formunu istemektedir. Halkbank’a da kentsel dönüşüm kredisi için başvuru yapılabilmektedir. Banka, bir 1 ile 120 ay vade seçenekleri ile kredi vermektedir. Halkbank aylık yüzde 0,89 müşteri oranı, yüzde 0,33 devlet destek oranı ile toplam yüzde 1,22 faiz oranı uygulamaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasında bulunan Halkbank, tahsis ücreti almamaktadır. Detaylı bilgi için banka şubelerine gitmeniz yeterlidir.

- Bir önceki yazımız olan Bankada Paramı Unuttum başlıklı makalemizde Bankada Unutulan Paranın Sorgulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir