Ana sayfa / Krediler / Konut Kredileri / Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? Faizi Düşük Bankalar

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? Faizi Düşük Bankalar

Türkiye genelinde kişilerin yaptığı en büyük yatırımlardan birisi ev almaktır. İnsanlar her dönem ev almak için konut kredisi faizleri düşer mi gibi sorular sorarlardı ancak bu durum son birkaç yıldır ciddi anlamda telaş yaratır durumda. Özellikle son 1 senedir hızlı bir şekilde yükselen faizler; kişilerin konut kredisi almasını da daha zor bir hale getiriyor. Devlet bankaları da dahil olmak üzere birçok bankanın şu anda %1 altında kredi vermesi mümkün gibi görünmüyor. Bu durum kişilerin ev kredisi almasını da zor bir hale getiriyor çünkü değişen piyasa koşulları altında çekilen yüklü ödemesi olan kredinin geri ödemesi zor bir hal alabilir.

Konut Kredisi Faizleri Ne Olacak?

Dünya genelinde ekonomik bir dalgalanma söz konusu ve bu durum konut kredileri üzerinde de etkili oluyor. Kişiler konut kredisi faizleri düşer mi diye takip ederek yakın zamanda bir ev alıp almayacaklarına bakıyorlar ancak gündeme bakıldığında yakın zamanda ciddi bir faiz düşüşü beklenmediğini söylemek mümkün. Türkiye ekonomisi ve global ekonomiler ele alındığı zaman; Türk parasının değerinde ciddi anlamda bir düşüş söz konusu. Farklı paraların güçlenmesi ve Türkiye içerisinde yaşanan ekonomik kriz ortamı bankaların daha tedbirli olmasına neden oluyor. İşlem hacmi azalan bankalar faiz arttırarak paranın değer kaybını bu şekilde işlemlerine yansıtıyorlar.

Konut Kredisi Faizleri Hangi Bankalarda Düşük?

Kişiler konut kredisi faizleri düşer mi diye sorgulasalar da şu anda bu durum mümkün gibi değil ancak en düşük faiz ile konut kredisi veren bankalar bulmak mümkün. Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Halk Bank gibi bankalar şu anda en uygun imkanlar ile kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Devlet bankalarında verilen konut kredileri %1,25 ile %1,75 oranında faizler içeriyor. Şu anda piyasada yer alan en uygun konut kredisi imkanlarını bu bankalar sağlıyor. Memursanız bu bankalardan kredi almanız çok daha kolay. Ödeme imkanınız olduğunu bankaya kanıtlamanız halinde hızlı bir şekilde memur olarak kredinizi almanız mümkün. Banka ev kredisi verdiği zaman satın alınan evi kredi bitene kadar ipoteklemektedir.

- Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde Eş Onayı Var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir