Ana sayfa / Krediler / Konut Kredileri / Konut Kredisi Yapılandırılabilir mi?

Konut Kredisi Yapılandırılabilir mi?

Konut kredi faizleri ile ilgili olumlu gelişme olduğunda yani kredi faizleri düştüğünde, konut kredisi yapılandırılabilir mi? sorusu akla gelir. Konut kredilerinde yapılandırma söz konusudur. Çünkü özellikle konut kredileri düşüş trendine girdiğinde tüketicilerin kredilerini düşük faz oranları ile ödemek ister. Bu durumda konut kredisi kullananın ödediği kredi borcu kapatılmakta, yeni faiz oranları ile yeniden kredi kullandırılmaktadır. Yapılan bu işlem yeniden yapılandırma olarak adlandırılır ve “refinansman”dır. Yüksek faiz oranları ile kullanılan konut kredisinin refinansmanı mümkün. Bu sayede tüketicinin düşük faiz oranı ile yeniden kredi kullanmasının önü açılır ve yüksek faizli kullanılan kredi kapatılır. Refinansmanın kredi kullanılan banka ya da farklı bir banka ile yapılması söz konusudur.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Avantajları

Konut kredisi yapılandırması ile hem düşük kredi faizinden yararlanılır, hem ödenen taksitler azaltılır hem de daha az faiz ödenir. Refinansman yapılırken yeni masrafların doğabileceği unutulmamalıdır. Tüketicinin yeni krediyi kullandığı banka ile anlaşma sağlaması halinde masrafların büyük bir bölümünden kurtulması da mümkündür. Konut kredisi yapılandırmalar, farklı durumlarda yapılabilir. Örneğin kredi kullandıktan sonra kredi faizleri düşerse, kullanılan konut kredisinin taksitlerinde ödeme zorluğu yapılırsa, kredi kullandıktan sonra toplu bir para temin edilirse bankaya başvurularak yeniden yapılandırma avantajından yararlanılabilir. Konut kredisi yapılandırılabilir mi sorusuna cevap aramadan önce durumun hangi konuya uygun olduğu belirlenmelidir. Bu durumda çok daha avantajlı yapılandırma elde edilebilir.

Konut Kredisi Yapılandırma Masrafları Ne Kadar?

Konut kredisinin yeniden yapılandırılması sırasında bankaların bazı masrafları talep ettikleri bilinmelidir. Bunlardan birisi, erken kapatma cezasıdır. Yüksek faizli olan bir konut kredisi kapatılacağı için banka fark isteyebilir. Bunun yanı sıra kredi masrafları da yeniden kredi kullanandan istenebilir. Bu masraflar, dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer masraflardır. Ancak konut kredisi yapılandırılabilir mi? denilerek bankaların araştırılmasında yarar vardır. Çünkü bazı bankaların masraf istemediği bilinmektedir. Ancak çoğu bankanın yüksek faizli kredi borcunun kapatılması için düşük faizli yeni konut kredisine başvuru yaparken masraf talep ettiği göz ardı edilmemelidir. Bankalar masraf da istese, ödenecek toplam paranın düşük olması nedeniyle bu masrafları ödemeyi göze alınması, tüketici için karlı bir durumdur.

- Bir önceki yazımız olan En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada? başlıklı makalemizde Konut Kredisi Faiz Oranları ve Ziraat Bankası Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir