Ana sayfa / Krediler / Konut Kredileri / Konut Kredisinde Eş Onayı Var mı?

Konut Kredisinde Eş Onayı Var mı?

Kredi borçlanmasında bazen eşlerden birinin yaptığı bireysel borçlar diğer eşi rahatsız etmekte ve hatta aile düzenini bile bozmaktadır. Yüksek tutarlı ve vadesi uzun kredilerde eş onayı yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Kredi ile ilgili en sık sorulanlardan biri de konut kredisinde eş onayı var mı? sorusudur. Eşlerden biri konut kredisi çekmek isterken diğer eşin onayını almak zorunda mıdır?

Kredide Eş Onayı Neden Gereklidir?

Eşlerden birinin diğer eşten habersiz bireysel borçlanması sonucu aile düzeninde bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da devlet bazı yasal düzenlemeler yapmış ve vadesi uzun yüksek tutarlı kredilerde eş muvafakat namesini zorunlu hale getirmiştir. Bu sayede eşlerden biri karısından ya da kocasından habersiz uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredi çekemez.

Konut Kredisinde Eş Rızası Zorunlu mudur?

Konut kredisi çekmek için bazı zorunluluklar vardır. Birçok insan konut kredisinde eş onayı var mı? sorusuna cevap aramaktadır. Yapılan yasal düzenlemeler ile bazı kredilerde eş onayı zorunlu hale getirilmiştir. Konut kredisi ipotekli bir kredi olduğu için eşinin onayını almadan diğer eş, konut kredisi çekemez. Devlet eşler arasında yaşanması olası olan huzursuzlukları göz önünde bulundurarak böyle bir yasal zorunluluk getirmiştir. Aile düzeninin bozulmaması adına eşler, konut kredisi gibi uzun vadeli ve ipotekli kredi çekiminde beraber karar vermelidir. Bu yüzden eşlerden birinin onayı olmadığı takdirde, diğer eşe kredi verilemez. Kişi kendi için değil fakat başkasının çekeceği ipotekli krediye kefil olacağı zaman da eşinin rızasını almak zorundadır.

Konut Kredisinde Eş Onayı Alınmayan Durumlar Nelerdir?

Konut kredisi çekecek olanlar tarafından, konut kredisinde eş onayı var mı? ve hangi durumlarda diğer eşten rıza alınmadan kredi çekilebilir?” soruları sıkça sorulmaktadır. Konut kredisi çekerken bazı durumlarda eş onayını belirten belge olmadan diğer eş konut kredisi çekebilmektedir. Mahkeme kararı sonucu eşinden ayrı yaşayan ve boşanmak üzere olan çiftlerden biri konut kredisi çekeceği zaman eş onayı istenmeden ipotekli kredi verilebilir. Konut kredisi çekerken eğer yasal olarak eşiniz ile ayrı yaşadığınız kanıtlı değil ise eşinizin onayı olmadan kredi çekemezsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Faizsiz Ev Kredisi Alabilir miyim? Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde faizsiz ev kredisi var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir