Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Nasıl Başvurabilirim?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Nasıl Başvurabilirim?

Birçok girişimci KOSGEB başvuru şartları nelerdir? konusunda araştırma yapmayı sürdürmektedir. Aslında biraz yoğun gibi görünen bu şartları yerine getirmek için KOSGEB uzmanlarından destek almak da gerekiyor. Sizlere bu konuda gerekli bilgileri sunarken aynı zamanda şartların sağlanması için girişimcilik eğitimi, faizsiz kredi başvurusu ve projelendirme süreçlerinden de bahsediyor olacağız.

KOSGEB’e Nasıl Başvurabilirim?

KOSGEB’e başvurmak için öncelikle https://www.kosgeb.gov.tr/ üzerinden veri tabanı kaydı yapmanız gerekiyor. Ancak bu süreç artık e-devlet üzerinden de başlatılmaktadır. Başvurunun onaylanmasından sonra girişimcilik eğitiminin yapılacağı tarih ve diğer bilgileri alarak bu eğitime tam katılım sağlamanız gerekiyor. Bu eğitim kurum tarafından sunulmakla beraber KOSGEB sertifikası almanızı sağlamaktadır. Zaten KOSGEB ilk kayıt sürecinden sonra gerekli açıklama ve paylaşımlar tarafınıza aktarılacaktır.

Genel olarak KOSGEB başvuru şartları nelerdir? sorusuna verilecek yanıtlar da oldukça basittir. Herhangi bir şartı bulunmayan bu kredinin öğrenci, bayanlar, esnaf, KOBİ, genç girişimciler ve diğer herkes için destek alanı sunduğunu söyleyebiliriz.

Girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlerden şirket kurulumuna dair belge talep edilir. Bu süreçte şirketinizi kurarken mutlaka sertifikanızı kullanmalısınız. Çünkü yeni şirketin kurulması sürecinde sertifikanın olmaması, kredi alamamanıza neden olacaktır. Şirket kurulduktan sonra kurulan şirketin ortakları da olabilmektedir. KOSGEB kredilerinde şirketteki hissenizin %30’unun size ait olması bile kredi almanız için yeterlidir.

Kurumun bu tür desteklerinde ciddi rakamlarla girişimcilere imkan sağlanmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

İlk olarak 18 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, girişimcilik kredisine başvurabilmektedir. Ayrıca;

  • Kurumun üniversitelerde düzenlediği genç girişimci geliştirme programına katılım sağlamış olan mezun adaylar
  • KOSGEB’in sunduğu uygulamalı eğitim desteğini alanlar
  • KOSGEB’in sunduğu iş kurma danışmanlığı eğitimini alanlar
  • İŞGEM bünyesinde olan girişimcilerden 1 yıl içinde işletme açmış olanlar girişimcilik desteklerinden yararlanabilmektedir.

KOSGEB Desteği Ne Zaman Alınır?

Bu desteklerle ilgili KOSGEB başvuru şartları nelerdir? sorusunun yanıtlarının alınmasından sonra desteğin de ne zaman alınacağı merak konusudur. İlk olarak şirketiniz için gerçekleştirdiğiniz harcamaların gider faturalarını hazırlamanız gerekiyor. Tüm harcamalar tamamlandıktan sonra bu faturaları kuruma gönderdikten 2 ile 3 ay sonra KOSGEB desteğini alabilirsiniz. Fakat bu tutarlardaki KDV miktarları KOSGEB kredisine dahil değildir.

- Bir önceki yazımız olan Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Alma Süreci başlıklı makalemizde Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve faizsiz KOSGEB kredisi ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir