Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / KOSGEB Danışmanlık Hizmeti Verenler ve KOSGEB Danışmanlık Fiyatları

KOSGEB Danışmanlık Hizmeti Verenler ve KOSGEB Danışmanlık Fiyatları

KOSGEB Danışmanlık hizmeti hemen her girişimci ve yatırımcı için önemli bir konudur. Devlet, hemen her vatandaşı için belli başlı olanaklar sunmak ister. Bu süreçte hemen herkesin verimli bir hizmet alabilmesi için kaliteli hedefler edinmesi gerekir. Bu hedefler arasında yer alan devlet destekleri için başvuru yapmanız gerekene KOSGEB kurumu, tarafınıza gerek “girişimci” gerekse de, “yatırımcı” olarak kredi verebilmektedir. Bu kredi ve olanaklardan faydalanmak için verimli ve mantıklı bir proje sunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde, devlet sizlere kredi olanağı sunmayacaktır. Devlet sizlere kredi vermek istediğinde, devlete mantıklı ve geri getirisi olan bir ürün projesi sunmanız gerekir. Hali hazırda yükselen bir işiniz varsa ve bu işinize ücretsiz kredilerden faydalanarak destek olmak istiyorsanız, bu durumda işiniz daha kolaydır. KOSGEB  danışmanlık hizmeti verenler KOSGEB kredi ve hibe kredilerinden faydalanmanız için resmi süreçleri takip ederek, sizlere kısmi finansal odaklar sunmaktadırlar.

KOSGEB danışmanlık hizmeti verenler, tamamen bu projelerinizi hazırlayarak kurul onayında başarılı olmanızı sağlamaktadırlar. Kaliteli ve nitelikli bir fikriniz olabilir, bu noktada bu fikrin iyi bir şekilde lanse edilmesi çok önemlidir. KOSGEB sizlerin projesine yardım veya destek kredisi verirken ilk olarak proje tutarlılığına bakar ve sonrasında “projeyi hayata geçirecek olan” beyin takımının niteliklerine bakar. Bu noktada iyi bir izlenim oluşturmanız gerekir. Bu süreçlerle uğraşmak istemiyorsanız, para vererek KOSGEB destek kredisi veya girişimci ödeneği alabilirsiniz.

KOSGEB Danışmanlık Hizmeti Nedir?

KOSGEB danışmanlık hizmeti için birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekleri ilinizin adını başa koyarak internet üzerinden bulabilirsiniz. KOSGEB danışmanlık hizmeti; kişi veya kurumların KOSGEB bünyesinde sunulan kredi fırsatlara odaklanabilmesi ve alabilmesi maksadıyla verilen özel bir hizmet bütünüdür. Bu hizmeti alarak işletmenize dair veya projenize dair danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. KOSGEB tarafından işletme ve bireylere sunulan olanaklardan faydalanmak istiyorsanız ancak aşağıdaki durumlara sahipseniz bu danışmanlık hizmetlerine başvurabilirsiniz. KOSGEB Danışmanlık hizmetine başvuru yapmanız gereken durumlar:

 • Projeniz varsa ve hayata KOSGEB kredileri ile geçirmek istiyorsanız,
 • Mevcut bir işletmeniz varsa ve KOSGEB kredileri ile büyütmek istiyorsanız,
 • KOSGEB resmi işlemlerini yürütebilecek bir bilgi birikimine sahip değilseniz, yardım almak istiyorsanız.
 • Projeniz çok kapsamlı ise ve toparlamakta zorlanıyorsanız, destek almak istiyorsanız.

Bu gibi durumlarda KOSGEB danışmanlık hizmeti veren kişilerden destek alabilirsiniz. Elbette ki her önünüze çıkan her kurum ve kişiden KOSGEB danışmanlık hizmeti alamazsanız. Sizler için kimlerden ve hangi niteliklere sahip olan kişilerden KOSGEB danışmanlık hizmeti alabileceğinizi derledik.

KOSGEB Danışmanlık Hizmeti Alınan Yerin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

KOSGEB Danışmanı olmak için belirli yasal süreç ve eğitimler yer almaktadır. Bu süreçleri iyi bir şekilde bir başka yazımızda anlatacağız Şu anda KOSGEB danışmanlık desteği almak isteyenlere odaklı olarak bir anlatım gerçekleştiriyoruz. İlk olarak KOSGEB danışmanlık hizmeti almamanız gereken kişi ve sözde kurumları derledik.

 • Sadece telefon numarasıyla, uzaktan iletişim kuranlar
 • Hiçbir alınmış KOSGEB destek referansı bulunmayanlar
 • Belgem daha çıkmadı diyenler

Bu kişilere sakın güven duymayın ve ödeme yapmayın. KOSGEB Danışmanlık Hizmeti vermek hemen herkesi eline aldığı gibi yapabileceği bir iş değildir. Bu nedenle dikkatli olmanız ve aşağıda yer alan kriterlere uygun adaylar seçmeniz gerekir. Bir KOSGEB Danışmanlık kurumunda olması gereken yetiler şu şekildedir:

 • Türkiye Standartları Enstitüsü onaylı “Yeterlilik Belgesi” sahibi olmanız gerekir.
 • Üniversitelerin “onaylı” işletme yükselme ve destek platformları da bu kurumlara dahildir.
 • Yukarıdakilerden bağımsız olarak, geçmiş belgeli vakıf ve dernek kolları da yine destek sunabilir.

KOSGEB Danışmanlık Hizmeti Fiyatları Ne Kadardır?

KOSGEB Danışmanlık hizmeti fiyatları temelde hizmeti sunan firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Bu değişken fiyat tablosu arasında verimli bir noktaysa parmak basmanız gerekir. Fiyatlar için “şu, bu kadar liradır” şeklinde bir ifade kullanamayız. Hiçbir işletme ilk başta bu ifadeyi kullanamaz. Bu doğru değildir. Her projenin temel yatırım odaklı KOSGEB hazırlık aşamasındaki harcamaları tamamen farklılık gösterir. Bu nedenle KOSGEB Danışmanlık hizmeti veren kurumun verimli bir rakam ortaya koyabilmesi için ilk olarak “projelndirme” yapması gerekir.

KOSGEB Danışman fiyatları 2 türde değerlendirilebilir. İlk başta işi sıfırdan kuracak olanlar gündeme gelmektedir. Burada alınan ücretler peşinatlı olmakla birlikte, sonrasında KOSGEB ödeneğinden tamamlanmaktadır. 1.000 TL minimum bütçeniz olabilir. Burada mantıklı bir süreç atlatmak için ilk olarak öncül harcama limitlerinizi belirleyin.

KOSGEB Danışmanlık ücretleri için 2. kısım ise iş büyütme odaklı olarak verilen “destek kredisi” ücretidir. Burada her firmanın farklı bir bakış açısı bulunsa da yine alınan kredi miktarının büyük ve fazla olması nedeniyle farklı fiyatlar teklif edilebilir. 5.000 TL gibi rakamlar proje mantıklı ise kabul edilebilir düzeyde görülmektedir. Fiyat konusunda taraflar arasında yapılacak olan anlaşmanın makul tutulmasına dikkat edin. Karşılık iş yapma anlaşmasında tarafların menfaatleri iyice göz altında tutulmalı ve tarafların ortak şartlarda sahaya çıkmaları sağlanmalıdır. Çok büyük ücret talep eden işletmelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Resmi KOSGEB destek elemanlarını bulmanız daha faydalı olur.

KOSGEB Danışmanlık Hizmeti Süreci Nasıldır?

Şimdi ticari boyutuna bakmamız gereken bu konuda, kurumların arasında geçen diyaloglara istinaden her danışmanlık hizmeti veren kişinin illa ki “her projeyi” kabul etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Her firma kendi ticari sicili ve izlenimi için “kesinlikle KOSGEB kredisi çıkartırım!” diyeceği projeleri alır. Bu nedenle projenizin garanti getirisi olmalıdır. KOSGEB Danışmanlık şartları arasında yer alan maddeleri ve sürecin firma bazında nasıl işlediğini sizlere anlattık. Şu maddelere göre bir kuruma başvuru yapmanız durumunda süreç ilerleyecektir.

 • KOBİ projeyle kuruma gider,
 • Kurum projeyi “mantık süzgecinden” geçirir,
 • Kurum, KOBİ’nin imkanları dahilinde bu projeyi yapabileceğini sorgular,
  • İnsan kaynağı ve kurul ön planda tutulur.
 • Sözleşme gönderilir ve inceleme süresi tanınır. Bu süreçte KOBİ menfaatlerini göz önünde bulundurmalı ve süreci olabildiğince kendi lehinde ilerletmelidir.
 • Beyin takımı ile toplantılar yapılır.
  • Proje yapılandırma ve sınır kararları alınır. Burada kurum bünyesinde çalışan hemen her segment insanın bulunması gerekmektedir.
 • Kurum “kurul” simülasyonu gibi proje evraklarını hazırlar ve taraflar aynı KOSGEB niteliklerini taşıyan bir alanda kredi talebini sözlü olarak gerçek kurula sunuyorcasına iletir. Buna göre sonuç kurumun yetkili ekibi tarafından belirlenir ve projeye dair çalışmalara başlanır.

KOBİ ve KOSGEB destek programı daha farklı bir boyuta hitap etmektedir. Bizler bu noktada sizlere özel sektörün kaçamak noktalarından bahsettik. Sizler eğer projenizi iyi bir şekilde lanse edebileceğinize inanıyor ve kendinize güveniyorsanız, sitemiz bünyesinde yer alan içeriklere bakarak KOSGEB Danışmanlık hizmetinin masrafından kaçınarak kendinizde halledebilirsiniz. Tek unsur güvenmek ve projenin tutarlı olmasından emin olmak.

 

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde destek kredisi ve KOSGEB destek kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir