Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB destek kredisi temel bir işletmenin gelişmesine yönelik olarak sunulmaktadır. KOSGEB tarafından birçok farklı kredi olanağı sunulmaktadır. Bu kredi olanakları arasında yer alan hibe ve düşük faizli ürünlerden faydalanmak için bazı unsurların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Devlet, kişisel olarak yapılan girişim ve geliştirme süreçleri için başta KOBİ kuruluşları olmak üzere birçok platforma yardımda bulunmaktadır. Kurumlara ve küçük boyutlu olan yardımların tamamında temel kâr oranları baz alınmaktadır. KOSGEB tarafından verilen kredilere başvuru aşamasında ilk olarak kayıt oluşturmalı sonrasında beyanname imzalamanız daha doğrusu oluşturmanız gerekmektedir. Bu süreçte yapılması gereken tüm KOSGEB kredi başvuru işlemlerini sizlere anlatacağız. KOSGEB tarafından sunulan kredilere başvurmanız için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. KOSGEB kredilerini almak ne yazık ki kolay değil.

KOSGEB bünyesinde devlet tarafından sunulan krediler, yararlı ve verimli bir proje karşılığında verilmektedir. Aksi takdirde tarafınıza kredi verilmeyecektir. Kredi vermeleri için yapılan yatırımın garantili bir kaynağa bağlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde tarafınıza verilen kredide sorunlar çıkabilir. KOSGEB destek kredisi için gerekli olan hemen her türlü şartı sizlere aktaracağız. İlk olarak birkaç temel şartı belirtelim. Bu kredilerden faydalanmak için kişinin TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bu süreçte kişiler arasında yayılan asılsız bir habere göre, Suriyeli sığınmacıların da bu haklardan faydalanmasına olanak sağlandığı söylenmektedir. Bu şekilde bir hak sığınmacılara tanınamaz. KOSGEB faizsiz ve destek kredileri sadece TC vatandaşlarına özel olarak sunulmaktadır. KOSGEB destek kredisi için TC vatandaşı olmak “değiştirilemez” bir şarttır.

KOSGEB Destek Kredisi Almak İçin Hangi Şartları Sağlamak Gerekir?

KOSGEB, tarafınıza birçok farklı destek sunabilecek olan geniş bir yardım kurumudur. Aslına bakılırsa yardım kurumundan öte ülke servetinin ve ticari pazar gücünün güçlenmesi için KOSGEB destek kredisi seçenekleri sunulmaktadır. Kişinin maddi olarak ayakta durabilmesi ve sonuç odaklı olarak ticari hizmetler sunabilmesi için maddi destek devlet tarafından sunulmaktadır. Kişinin sicil açısından temiz olması gerekir. Burada hapisten çıkan kişiler için herhangi bir sorun yer almazken, kişinin kredi kartı sicilleri çok kötüyse kurulun “kişi” araştırması sonucuna bağlı olarak onay vermemesi olası bir durumdur. Kişinin maddi olarak güven vermesi gerekmektedir.

Sonrasında kişilerin mantıklı bir yapı ile kurum karşısına çıkması gerekmektedir. KOSGEB destek kredisi almak istiyorsanız, sizin emin olmanızın yeterli olmadığını ve karşı tarafında ikna edilmesi gerektiğini unutmayın. KOSGEB projelerinde en büyük unsurun kâr oranı olduğu gerçeğine odaklanın. İşletmenin ve buna bağlı satışların sunacağı çıkar oranlarının yüksek olması ve kısmen kanıtlanmış olması bu hibe kredilerden daha fazla faydalanmanıza olanak sunacaktır. KOSGEB destek kredisi şartları konusunda diğer bilinmesi gerekenlere geçelim. Bu konuda resmi kaynaklara göre gösterilen unsurları sizlere sunalım. İşte KOSGEB destek kredisi almak için gereken unsurlar:

 • Mahkumlar bu krediden faydalanabilir.
 • Suriyeliler alamaz.
 • Daha önce bu kredilerden almamış olmanız gerekir,

KOSGEB Destek Kredisi Alma Süreci

KOSGEB Destek kredisi için birkaç temel aşamayı geride bırakmanız ve birkaç sınavdan başarıyla ayrılmış olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tarafınıza destek kredisi maksadıyla ödeme yapılmayacaktır. Kaliteli ve özgün bir proje ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu noktada mantıklı bir sunum yolu seçmezseniz projeniz yanlış algılanabilir. Buna bağlı olarak da kredi talebiniz geri çevrilecektir. KOSGEB destek kredisi alma konusunda sizlere aşamaları açıklamalı olarak sıraladık. Bu aşamalara dair daha ayrıntılı içerikleri sitemizde bulabilirsiniz.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Kursuna Katılmak ve Sertifika Almak: Burada KOSGEB eğitim temsilcileri tarafından 15 kişilik sınıflarda verilen “özgün” bir girişimcilik eğitimi yer almaktadır. Burada sizlere diğer aşamalarda oldukça önemli bir yer teşkil eden “iş planı” başta olmak üzere hemen her türlü girişimcilik kuram eğitimi verilmektedir. Kurs süresi 32 saat olmakla birlikte parçalı eğitimlere imza ile devam zorunluluğu konulmuştur. KOSGEB destek kredisi için “sertifika” almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca bu eğitimler bir işletme için hayati derecede önemli bilgiler içermektedir. Bu eğitimlerden kendinize de birçok fayda çıkarabilirsiniz.
 2. KOSGEB Destek Kredisi İçin İşletme Kurulması : İleride karşınıza çıkacak olan hemen her süreçte sorun yaşamadan kendinizi ve işletmenizi anlatabileceğiniz bir projenin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu noktada “destek kredisi” işletmenin büyümesine hedef alınan bir yapılanma teşkil eder.
 3. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Yapılması : KOSGEB veri tabanı kaydı, yetkili makamlara yapacağınız başvuruların temelini oluşturmaktadır. Temelde, KOSGEB bünyesinde işletmenize dair bilgilerin yer alması gerekir. Bu nedenle bu başvuruyu KOSGEB ana sayfası üzerinden sağ üst köşeye tıklayarak; “ilk kayıt” sekmesinden güzelce yapmanız gerekir. Tüm resmi evraklara sahip olduğunuza dikkat edin 15 dakikalık işlem süresi sizleri kısıtlayabilir. Yanınızda bulunması gereken evraklar:
  1. İşletmeye dair evraklar
  2. Kişisel bilgileriniz
  3. Ortaklara ait tüm bilgiler
 4. KOSGEB Beyanname ve Eklerin Başvuru İçin Teslim Edilmesi : Beyanname de yine başvurunuz sonrasında aynı sekmeden yapılmaktadır. Burada projenize ve kişisel veriler dahilinde yer alan ayrıntılara dair sorular sorulmaktadır. Bu aşamada “kaydet” diyerek eksik olan bilgilerinizi sonradan tamamlayabilirsiniz.
 5. Başvuru ve İş Planı : Başvuru evrakları ve iş planı sizlere kurs bünyesinde verilecektir. Bunları güzelce doldurmanız gerekir. İş planı bünyesinde projenizi ve girişim sürecinizi “çok iyi” şekilde anlatmanız gerektiğini unutmayın. Bu sizlerin tüm haklarını belirleyen faktördür. Akıcı, belirgin ve hedeflere “güçlü ve kesin” bir gözle bakan bir girişimci olmanız gerekir.
 6. Evrakların KOSGEB Kurumuna Teslim Edilmesi: KOSGEB bünyesinde sunulan destek kredisi fırsatından yararlanmak için hazırlanan evrakları ilinizde bulunan ilgili “KOSGEB İl Müdürlüğüne” teslim etmeniz gerekmektedir. Sonrasında talebinizin uygun olmasına istinaden “mülakat” tarzında bir kurul sunumuna tabi tutulacaksınız. Bu süreçte de en az iş planı kadar akıcı ve net olmanız gerekmektedir.
 7. Kurul Huzurunda Sunum ve KOSGEB İş Planı Açıklaması: 5. aşamada önemini defalarca kez vurguladığımız iş planı burada kurul yetkilileri tarafından size karşı bilgilendirme makbuzu olarak kullanılacaktır. Bu nedenle KOSGEB kurul iş planı incelemesi yaparken sizlerin hiçbir hatasının yer almaması gerekir. Oraya yapıcı ve girişimcilik etnik kurallarına uygun veriler yazmanız gerekir. Ayrıca son olarak bu aşamada bu verileri verimli bir şekilde sunmanız gerekmektedir. Sunumun payı bir noktada daha fazladır. Sözlü ve direkt soru temaslı bir kurul toplantısında sizlerin tavrı ve anlatımı büyük önem arz etmektedir.
 8. Taahhütname ve SonuçlandırmaKOSGEB Destek Kredisi için tarafınızca yapılan başvurunun olumlu bulunması durumunda, gerekli işlemler ve yaptırımlar başlatılacaktır. Bu süreçte sizlerle devamlı olarak iletişim kurulacaktır. Hazırlanan taahhütname ve resmi yapılar vasıtasıyla işlemler yapılır.

KOSGEB Destek Kredisi Almak Zor Mudur?

KOSGEB Destek Kredisi almak sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi, belli emek ve çabaların sonucunda kişilere verilmektedir. Bu süreçte başarılı olabilmek için verimli bir proje ve etkili bir sunum sizlerin ihtiyacını fazlasıyla görecektir. KOSGEB bünyesine fazlasıyla yeterli bir projeyle ulaşmanız durumunda sizlere hemen her olanak sunulur. Tek yapmanız gereken, iyi temellere dayanan projeyi, “en iyi şekilde” kurula ve kuruma sunmak.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB İş Planı Örneği "KOSGEB Onaylı" 2018 başlıklı makalemizde kosgeb iş planı ve kosgeb iş planı örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir