Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? İş Planı Örnekleri

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? İş Planı Örnekleri

KOSGEB desteklerinden yararlanmadan önce iş planı hakkında bazı bilgilere sahip olunması gerekmektedir. Bu kapsamda KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır? konusuyla ilgili bazı detayların da incelenmesinde yarar var. Ayrıca iş planında olması gereken bilgileri de sizlerle paylaşırken bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri de öğrenmiş olacaksınız. İş planı örnekleri web üzerinden sunulmakla beraber kurumun resmi web sayfasında da sizlerle paylaşılmıştır.

KOSGEB İş Planının Önemi

İş planı, girişimcilik sertifikasının alınmasından sonra kuruma sunulan bir proje uygulamasıdır. Çünkü KOSGEB hangi iş için destek verdiğini bilmek zorundadır. Projenin yani iş planının onaylanmasından sonra iş yerinizi kurabilir ve destek alabilirsiniz. Yine bu süreçte işletmenizle ilgili araştırma ve planlama süreçlerini hazırlamalı ve gerekli aksiyonları almaya başlamalısınız.

Her girişimci KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır? konusunda yapacağız araştırmalarda bazı bilgilerle karşılaşmaktadır. Bu bilgilerden belki de en önemlisi işletmeye dair bilgilerin hazırlanması gerektiğidir. Yani projede işletme bilgileri başta olmak üzere girişimciye ait bilgiler, işletmenin faaliyet konusu, üretim planları, pazarlama süreçleri ve buna benzer tüm bilgiler yer almak durumundadır. KOSGEB, iş planını inceledikten sonra girişimcilere konuyla ilgili geri dönüş yapar ve kredinin onaylanıp onaylanmadığını bildirir.

KOSGEB İş Planında Olması Gereken Bilgiler

İşletme ve girişimci bilgilerinin yanı sıra iş planında işletme ismi ve adresi de yer almalıdır. Sektöre karar verdikten sonra bu bilgileri doldurmanız gerekirken üretim alanlarını da kurumla paylaşmanız önemlidir. İşletme bilgileri arasında iş kurma projesi sürecinde aylık ve yıllık cironun belirlenme zorunluluğu da bulunuyor.

KOSGEB İş Planında Olması Gereken Girişimci Bilgileri

Sadece işletme bilgileri değil, girişimcilere ait bilgiler de iş planında yer almaklıdır. Eğer işletmeye ortak olan kişiler var ise bu kişilerin de tüm bilgileri hazırlanmalıdır. Ayrıca söz konusu işletmenin misyon ve vizyon bilgileri de kurumla paylaşılmalıdır.

Bu aşamalarla beraber KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır? konusunda yönetim planı hazırlama, pazarlama bilgileri ve üretim planı faaliyetleri de kuruma gönderilmelidir. İş planı detaylı bir şekilde incelendikten sonra onay alacak ve girişimcilerle bu durum paylaşılacaktır.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir? KOSGEB’e Nasıl Başvurabilirim? başlıklı makalemizde KOSGEB başvuru şartları ve KOSGEB başvurusu yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir