Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / KOSGEB İş Planı Örneği “KOSGEB Onaylı” 2018

KOSGEB İş Planı Örneği “KOSGEB Onaylı” 2018

KOSGEB iş planı temel girişimcilerin en çok zorlandıkları resmi süreçlerden bir tanesidir. Devlet, temel girişimci bilincini uygulamak ve girişimciye haklar sunabilmek için farklı çalışmalar yapar. Bunların başında gelen kurum olan KOSGEB, bünyesinde sunduğu ayrıcalıklı fırsatlar ile girişimciyi destekler nitelikte olanaklar sunmaktadır. Bu noktada KOSGEB ile birlikte birçok farklı firmanın güçlendiğini söyleyebiliriz. Girişimcilik, sabrın ve güvenli çalışma ortamının ön planda olduğu bir platformdur. KOSGEB İş planı örneği doldurmak sanıldığı kadar zor değildir. Bizler sizler için KOSGEB onaylı iş planı örneklerini inceleyerek ortak bir alan bulduk. Maksat bu noktada girişimcilik talebinde bulunduğunuz projeyi en verimli şekilde anlatmak.Projeleriniz karşılığında kredi alabilmek ve bu şekilde işlerinizi ilerletmek istiyorsanız, ilk olarak mantıklı fikirler ve dayanaklarla bu formda kendinizi anlatmanız gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Kursu bünyesinde verilen eğitimlerle zaten bu formların nasıl doldurulması gerektiği anlatılıyor. Ancak bu noktada başarılı bir şekilde kredi hakkı kazanmak ve KOSGEB bünyesinde girişimci olmak için bir adım ileriye gitmek gerekir. 32 saatlik bir kurs olarak karşımıza çıkan bu kurs bünyesinde “Girişimcilik” kuralları ve terimleri kişilere aktarılır. Sonrasında kişilere kurs sonunda yaklaşık 10 sayfalık bir form verilir. Bu formun doldurulması gerekir ve KOSGEB yetkili birimine teslim edilmesi beklenir. Buna göre yapılan değerlendirme neticesinde kişinin, oluşturduğu girişimcilik yapısının uygunluğu belirlenir ve işlemler o şekilde yürütülür. Kısacası kişinin tüm hakları KOSGEB iş planı üzerinden verilmektedir. KOSGEB İş planı doldurma konusunda bilinçli hareket etmeli ve her ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde tarafınıza KOSGEB kapsamlı yardımlar verilmeyecektir.

KOSGEB İş Planı İçin Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB İş Planı için ilk olarak bir kursa dahil olmanız gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan, TC vatandaşı olan ve son olarak ilkokul mezunu olan hemen herkes bu kursa başvuru yapabilir. Bu kursun amacı girişimcilik sertifikasını verilen eğitimlerle sahip olmanızı sağlamaktır. Bir girişimci, hemen her türlü ihtimali ve varsayımı göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Aksi takdirde sorunlar gündeme gelebilir. Girişimci hemen her türlü koşulda ilerleyebilmeli olarak değerlendirilir. Devlet, sizlere yardım maksadıyla kredi vermeden önce sizlere güven duymalıdır. Bunun için bu eğitimler sizlere verilir. Burada en temel amaç ilgili girişimcilik sektöründe ayakta durabilmenizi sağlamaktır. KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu bünyesinde sizlere “KOSGEB İŞ PLANI” belgesini doldurabilecek kadar yeterli bilgi verilir. Bu kurs sonunda yapılan uygulama sınavlarında başarılı olmanız ve sonunda “Girişimci Sertifikası” almaya hak kazanmanız gerekmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu Başvurusu için —> buraya tıklayın.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu Tarihleri için —> buraya tıklayın.

Yukarıda yer alan linkler üzerinden başvuru yapabilir ve tarihleri görebilirsiniz. bu kursların devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için kursa geldiğiniz derslerde imza atmanız gerekmektedir. İmza sayınıza ve ders yoğunluğuna göre hesaplamalar yapılmaktadır. KOSGEB Girişimci sertifikası aldıktan sonra yetkiniz bulunmaktadır. Sonrasında yapılan faizsiz kredi olanaklarına tamamen başvuru hakkınız bulunur. Bu devletten faizsiz kredi alabilmeniz için yapacağınız başvurularda size yardımcı olacak unsurdur. Alınan KOSGEB Uygulamalı Girişimci Sertifikası ömür boyu geçerli sayılmaktadır. Bir kere başvuru yapıp, sertifikayı almaya hak kazanmanız durumunda; bu sertifikaya bağlı hak ve olanaklardan ölünceye kadar faydalanma hakkına sahip olursunuz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik kursu 15 kişilik sınıflarda verilmektedir. Bu kurslara katılan kişilerin yaptığı yorumlara göre, anlayışlı ve yapıcı eğitmenler tarafından eğitim süreci sürdürülmektedir. Bu kurslara başvuru yaptığınızı ve sertifikayı almak için sınavlarda başarılı olduğunuzu varsayalım. Sonrasında doldurmanız gereken KOSGEB iş planı formunu inceleyelim.

KOSGEB İş Planı Formu Doldurma ve Tüm Ayrıntılar

KOSGEB İş Planı için ilk olarak kafanızda projenizi netleştirin. Sonrasında buna bağlı olarak düşüncelerinizi bir kağıda karalama şeklinde not alın. Unutmayın! bu form sizlerin KOSGEB haklarınızın tamamını etkilemektedir. Bu nedenle bu formu elinizden geldiğince iyi bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu form sizi rezil de edebilir. Projenizin devlet desteği verecek olan kurul tarafından iyi bir şekilde anlanması ve algılanması gerekir. Aksi takdirde sorunlar gündeme gelecektir. KOSGEB iş planı için projenizin hiçbir karanlık noktasının bulunmaması gerekir. Eğitmen kişi, sizlerden kursun başında veya duruma göre ortasında ilgili belgeyi çıktı olarak almanız gerektiğini söyleyecektir. Bu belge ortalama 10 sayfalık olarak hazırlanır. Bu konuda belgenin teminini ve çıktı alma olanağını kursta sizlere eğitim veren kişiden alacaksınız.  Bu belgeyi doldururken aşağıda yer alan kurallara dikkat edin;

 • Tablolar sizde yer almayan bir bilgi yoksa, boş bırakmayın “Yok” yazın.
 • Yazılarınızı düzenli ve hizalı bir şekilde yazın.
 • Verdiğiniz tüm bilgilerin güvencesinin siz olduğunuzu unutmayın.
 • Eksik bilgi bırakmayın ve her şeyi yazın.
 • Mantıklı ve tutarlı cevaplar verin.

Konunun daha iyi anlaşılması ve kavranması maksadıyla KOSGEB iş Planı belgesinin neden doldurulduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum. KOSGEB bünyesinde yer alan faizsiz veya düşük faizli kredi seçeneklerinden faydalanmak için bu belgeyi doldurmanız gerekir. Bir noktada aklınıza gelen girişimcilik fikrinin tutarlılığı ve yatırım güvencesi bu belge üzerinden değerlendirilmektedir. Kişiler, yani sizin yardım almanız noktasında karar verecek olan kurul üyeleri; sizlerin bu belgeye yazdıklarınız üzerinden değerlendirme yaparlar. Sağlam ve tutarlı bir belge yapmazsanız, kesinlikle KOSGEB olanaklarından yararlanamazsınız.

KOSGEB İş Planı Aşamaları Detaylı Anlatım

 • İş Planı Aitlik Bilgileri: İlk olarak İş Planı belgesinde giriş kısmını doldurmanız gerekmektedir. Burada sizlerin adı, soyadı ve girişimcilik detayları bulunmaktadır. Girişim fikri ve işletme adına projenizi kapsayan, ilgi çekici ve tutarlı isimleri yerleştirmeniz gerekmektedir.

KOSGEB İş Planı 1. Bölüm

 • Genel Bilgiler: İkinci kısım “Genel Bilgiler” olarak bilinmektedir. Bu kısımda hemen her türlü bilgiyi, ayrıntılı bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Bu kısımda 2 soru yer almaktadır:
  • Girişimci Bölümü: Burada kendinizden ve yetilerden tam olarak bahsetmeniz gerekmektedir. Burada kendinize ait olan hemen her türlü bilgiyi aktarmanız gerekir. Eğitim ve iş hayatınız başta olmak üzere minimal bir otobiyografi yazmanız uygun olacaktır. Bu kısımda; boş olmayan, bir girişimci de muhakkak yer alması gereken, kişileri ve kurulu etkileyen verilere sahip olan bilgilere yer vermeniz gerekir. Buranın son kısmına tarih ile birlikte “KOSGEB Kursları” sertifikalarını da eklemeyi unutmayın.
  • İş Fikri: Burada da yine uzun bir metin hazırlamanız gerekmektedir. Bu iş fikrinin nasıl meydana geldiğini iyice açıklamanız gerekmektedir. İş fikrinizin ne zaman, nasıl ve ne aracılığıyla ortaya çıktığını göstermeniz gerekmektedir. Burada yaratıcı tavırlar içeren cümleler kurmanız çok faydalı olacaktır. Kişinin girişimci olduğunu ve fikirleriyle ön plana çıktığını kurul üyelerine göstermeniz gerekmektedir.

KOSGEB İş Planı 2. Bölüm

 • Kişisel Bilgiler: 2. aşamada kişisel bilgileriniz yer almaktadır. Ad, soyad ve telefon numarası başta olmak üzere hemen her türlü kişisel bilginizi doğru ve eksiksiz olarak bu sayfaya ekleyin. Sonrasında tarafınıza ait olan tüm iyi ve nitelikli özelliklerin yer aldığı bir kısım bulunmaktadır. KOSGEB sizlere olanak tanımadan önce ne kadar tutarlı ve verimli biri oluğunu görmek ister. Bunun için burada yer alan kısımları dikkatlice doldurun. Burada da yine temelde 2 kısım yer alır.
  • Kişisel İletişim ve Kişi Bilgileri: Adınız ve soyadınız ile birlikte tüm iletişim adreslerinizi burada yazmanız istenecektir. Aktif olarak kullandığınız cep telefonu numaranızı ve adresinizi yazmayı unutmayın.
  • Kişisel Beceri Ve Yetiler: Kişisel olarak edindiğiniz tüm sertifika ve eğitimleri buraya yazın. Eğitim alanlarınızdan edindiğiniz statü odaklı tüm sertifikalara varıncaya kadar hemen her şeyi buraya ekleyin. Katıldığınız hemen her türlü bilgi odaklı etkinliği bu sayfaya ekleyin. Son olarak “Diğer Nitelikleri” kısmı yer almaktadır. Burada hobilerinizi yazmanız gerekir.
 • Girişimci ve İşletme Ortaklarına İlişkin Bilgi Tablosu: Bu kısımda KOSGEB başvurusu yapan kişinin bilgileri sorulmaktadır. Burada eğitim süreciniz ve tarihleri sorulmakla birlikte kişinin TC bilgileri de sorulmaktadır. Eğer projeniz dahilinde ortaklarınız varsa, buraya yine o kişilerinde bilgileri eklenmelidir.
 • İş Fikri ve Seçme Nedeni: İş fikrinizi savunmaktan ziyade sektöre faydalarını ön plana çıkaracka şekilde bir doldurma işlemi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca yine KOSGEB İş Planı eğitim bünyesinde yer alan, SWOFT analizi(Stregths, Weajnesses, Opportunities, Threats) tablonuzu da bu kısıma eklemeyi unutmayın. Bu sizlerin sağlam adımlar attığınızı ve KOSGEB İş Planı hazırlama konusunda bu işi ciddiye aldığınızı göstermektedir.
  • SWOT Analizi, sizlerin yetilerinizi fark ederek; daha faydalı bir çalışma periyotuna girmenize olanak sağlamaktadır. Bu KOSGEB kurul yetkilileri tarafından oldukça önemli bir detay olarak bilinmektedir.
 • İşletmenizin Misyon ve Vizyon metinlerini yazın: Bu noktada işletmenize dair en iyi fikirleri sunmanız gerekmektedir. Bizler bilgi sahibi olmanız maksadıyla siz değerli okurlarımıza Misyon ve Vizyon kavramını bir daha açıkladık.
  • MİSYON NEDİR? Şu an için kullanımını gerçekleştirdiğiniz ihtiyaç odakları için hazırladığınız metindir. Bu noktada firmanızın daha doğrusu iş fikrinizin, hangi ihtiyaçları ve sorunları giderdiğini anlatmanız gerekmektedir. Güncel dönemde firmanız hangi sorunlara çözüm oluyorsa bunu yazmanız gerekir. Etkileyici ve akıcı kısa bir metin yeterli olacaktır.
  • VİZYON NEDİR? Firmanız için gelecek hedeflerini içeren bir bölümdür. Firmanızın gelecekte yaşayacağı ve ulaşacağı hedefleri yazmanız gerekmektedir. Bu noktada akıcı ve gelecek vaatlerini tutarlı kılan bir metin sizlere yardımcı olacaktır.
 • İşletmenizin Orta ve Uzun Vadeli Hedefleri: İşletmenizin hedefleri ve gelecek amaçları KOSGEB kurul yetkilileri için çok ama çok önemlidir. Bu noktada temel beklentilerinizi iyice belirlemeniz ve buna göre bir doldurma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. KOSGEB İş Planı içerisinde yer alan en önemli kısımlardan bir tanesidir. Bu hedefler arasında olması gereken “olmazsa olmaz” unsurlar şu şekildedir:
  • İstihdam sağlamak,
  • Müşteri kazanmak,
  • Ülke çapında yenilikçi bir sektör oluşturmak,
  • Dünya çapında yenilikçi bir sektör oluşturmak,
  • Müşteri ile etkileşimde iyimser olmak,

KOSGEB İş Planı 3. Bölüm

 • Pazar Bilgileri Ve Pazarlama Alanı: Burada aslına bakılırsa birkaç tane bölüm yer alıyor. Bu kısımda ilk olarak sektörünüzü tanımanız ve buna göre kendi işletme fikrinizin nerede olduğunu net olarak görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde burada yapacağınız işlemler sizi oldukça geri plana atabilir.
  • Pazarın Büyüklüğü ve Hedeflenen Pazar Payı: Seçilen sektöre bağlı olarak pazarın büyüklüğü ve hedeflenen pazar payı yer almaktadır. Bu noktada pazarın hacmine oranla tarafınıza ait olan işletmenin verilerini matematiksel oranlarla sunmanız ve tablolu olarak açıkça anlatmanız gerekmektedir. Bu tabloda iki unsur kesinlikle tablonuz da yer almalıdır.
   • Ciora
   • Birim bazda yıllık hacim
  • Pazar Profili: Bir yıl baz alarak oluşturmanız gereken bir profil yer almaktadır. Burada yıllık maliyet ve kâr oranlarınızı içeren; KOSGEB eğitimlerinde verilen bilgilere göre bir tablolu anlatım yapmanız yeterli olacaktır.
  • Rakip Analizi: Burada sizlerin sektöre karşı ne kadar bilgili ve bilinçli olduğunuzu görmek isteyen KOSGEB üyeleri, sizlerin rakiplerinize karşın olan araştırmalarını gözlemektedir. Yine bu aşamada da SWOT analizini rakipleriniz için yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada hemen her türlü rakip niteliği taşıyan firma ve şirketi baz almanız gerekmektedir.
  • Pazarlama ve Satış Hedefleri: Burada aylık olarak sattığınız ürünlere bağlı olarak bir tablo yapmanız gerekmektedir. Satış oranları baz alınarak hesaplanan bir kâr skalası ve buna bağlı işletmeye giren “aylık” toplam para tablo bünyesinde yer almalıdır.
  • Sektörel gelişmeler, fırsat ve tetkikler değerlendirmeler: Sektör rakipleri ile kendi SWOT verilerinizi karşılaştırmanız yeterlidir.
  • Beklenmedik Durumlara İlişkin  Öngörüler: İşletmeler hemen her alanda başarılı ve dirençli olmak zorundadır. Bir kredi vermek içi devlet hemen her noktada unsurları değerlendirir. Devlet bünyesinde sunulan fırsatlardan faydalanmak için bu gibi unsurların tamamını değerlendirmeniz gerekmektedir. Devlet, sizlere kredi vermeden önce size güven duymak istemektedir. İşletmenizin olası zorluklar karşısında nasıl tepkiler vereceğini burada yazmanız gerekir. Olası senaryolar için birkaç tavsiye verelim. İşte olası senaryolar:
   • Ham madde sıkıntısı çekerseniz ne yaparsınız?
   • İşletmeniz ekonomik krizde ne yapar?
   • İşletmeniz kiradan atılırsa ne yaparsınız?
   • Olası durumlar için diğer planlarınız nelerdir?
   • Çalışanlarınız istifa etti ne yapabilirsin?
  • Ürün ve Hizmet Tanımı: Bir işletme olmak ve ticaret alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bu süreçte satışlarınıza odaklanmalı ve ürünlerinizi tanımalısınız. Ürünlerinizin tamamını kategorize ederek bu sorunun altına anlatmanız gerekmektedir. Burada maddeli veya şematik anlatım kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. KOSGEB iş planı için bu gibi yaratıcı unsurlar çok önemlidir.
  • Ürün Hizmet Fiyatının Nasıl Oluşturulduğu Konusu: Ürünlerinizin fiyat listesini eksiksiz olarak barındırmanız gerekir. Bunu tablolu olarak anlatmanız yeterli olacaktır. Fiyatların belirlenmesine ilişkin birkaç unsur yazmanız da yeterli olacaktır.
  • İşletmeniz İçin Uygun Yer Seçimi: KOSGEB işletme fikirleriniz hakkında hemen her türlü detayı merak eden bir yapıya sahiptir. Bu noktada başarılı bir seçim yapmak için “işletmelerinizin hangi kitleye hitap edeceğini ve nerelerde yer alacağını” net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Örneğin bir giyim mağazası iseniz ve iş hanları arasında yer alıyorsanız. Bu durumda iş adamlarına hizmet veriyoruz diyebilirsiniz.
  • Müşteriye Ulaşım Kanalları: Burada müşterileriniz ile etkileşim halinde olduğunuz hemen her alanı bulundurmanız gerekir. Müşterileriniz ile iletişim kurduğunuz tüm sosyal medya hesaplarını, siteleri, el ilanlarını ve diğer alan odaklı reklam harcamalarını dahil etmeniz gerekmektedir.
  • Ürün ve Hizmet Tanımlama Planı: Müşteri ile olan iletişim sürecinize ilişkin birçok farklı soru yer almaktadır.

KOSGEB İş Planı 4. Bölüm

 • Üretim Planı: Aslına bakılırsa bu bölümde biraz da gerçekçi unsurların ötesinde geleceğe yönelik planlara odaklanmanız gerekmektedir. Burada ilk olarak sayfanın en başına NACE kodunuzu yazmanız gerekmektedir.
  • Üretim Hizmet Sunum Sürecinin Aşamaları: Üretimini yapacağınız olan ürünün “üretim bandından” tutunda üreticiyle olan ilk temasına kadar olan tüm sürecini aktarmanız gerekmektedir. Bir yolculuk tadında anlayabilirsiniz. Kasa ve ödeme konusu atlanmamalıdır.
  • Sipariş İş Akış Şeması: İş odaklı hemen her türlü süreci anlatmanız gerekmektedir. Siparişten satın alıma kadar hemen her türlü eylemi anlatmanız gerekir. Müşteri şu şekilde alır, şu şekilde sipariş verir gibi yine yolculuklu bir anlatım olmalıdır.
  • Üretim Hizmet Sunum Sürecinde Gerekli Olan Standartlar, Belgeler ve İzinler: KOSGEB hemen her gelen nitelikli girişimci için kredi fırsatı sunmamaktadır. Burada KOSGEB bünyesinden kredi alabilmek için yasalara uygun olmanız gerekmektedir. Yapacağınız üretim ve satış odağında yer alan ürünün tüm yasal zorunluluklarını bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde tarafınıza onay verilmeyecektir.

KOSGEB İş Planı 5. Bölüm

 • Yönetim Planı Organizasyon Şeması: Burada oluşturmanız gereken basit bir şema yer almaktadır. Bu şemaya ilişkin örnek bir tabloyu bizler sizler için hazırladık:
Bu tabloya vasıflara ve yetilere ek olarak kişi isimleri de eklenmelidir. Açık ve anlaşılır bir tablo yapmanı gerekir. Ayrıca verimli bir şekilde statü ve kategori ayrımı yapılmalıdır.
 • Personelin Niteliğine Göre Sorumlulukları: Burada yukarıda yaptığımız tabloda yer alan her kişinin görevini ve yetkilerini yazmamız gerekmektedir. Kişi adlarını yazıp altına bir madde simgesi koyduktan sonra, kişinin işletme bünyesinde ki görevlerini ve sorumluluklarını yazıp sonuna yetkilerini ekleyebilirsiniz. Aşırı detaya girmekten ziyade açıklayıcı ve anlaşılır bir anlatım yapmanız gerekir. Ayrıca bir kişinin görevinin bir diğer kişide olmaması gerektiğini de unutmamanızı öneriyoruz. Bu daha düzenli bir işletme izlenimi sunacaktır.

KOSGEB İş Planı 6. Bölüm

 • Finansal Plan Başlangıç Maliyetleri ve Diğer Başlangıç Giderleri: Başlangıç için alınması gereken ve alınan tüm ürünleri yazmanız gerekmektedir. Burada ayrıntılı bir döküm oluşturmalı ve giderlerinizi mevcut seviyede göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca burada alınan endüstriyel ve diğer iş malzemelerinin tamamına seri numara eklemesi de yapmanız gerekmektedir.
  • İşletme Giderleri:  İşletmeler giderleri ile büyüklüklerini ön plana koymaktadırlar. KOSGEB yaptırım ve yapılarına göre, bir işletmenin ilerleyişini kaydetmek için yapılması gereken ilk adım hiç şüphesiz işletme giderlerinin yıllık bazda artışına göz atmaktır. Sizler 5 yıllık bir gider dökümü çıkarın ve yıllara göre artışlarını yüzdelik olarak bir diğer yani önceki yıla göre ifade edin. Bu sayede giderlerinize bağlı olarak ortaya çıkan gelişmişlik seviyenizi kanıtlayabilirsiniz.
  • Nakit Projeksiyonlar: Maddi harcama detaylarınıza dair bir tablo oluşturmanız gerekmektedir. Bu tabloda işletmenize dair mali açıklamalar da yer almalıdır. Bu tabloda maddi harcamalarınız arasında “nakit” olması şart olan, diğerlerinden ayrışan ekstraları da yazmanız tavsiyeler arasındadır.
  • Kâr Etme Süreci ve Süreçleri: İşletmenizin Kâr edebilmesi için ne kadar zaman ve yaptırım olması gerektiğini yazmanız gerekir. Sayısal veriler sunarak müşteri sayısı verebilir, sonrasında bu kadar müşteri gelirse kâr elde edebilirim diyebilirsiniz. Bunlara ek olarak; 350 gün sonra net kâr sürecine girebilirim gibi zaman bazlı unsurlar da kullanabilirsiniz.
  • Öz Kaynak veya Diğer Kaynaklardan Sağlanacak Finansman: İşletmeniz için finansal kaynaklarınızın tamamını yazmanız gerekmektedir. Bu sorunun altına kendi birikim odaklarınız başta olmak üzere, aile desteklerine varıncaya kadar hemen her türlü desteği yazabilirsiniz.
  • İşletme Kuruluş Desteği: KOSGEB tarafından, tarafınıza iletilmesini talep ettiğiniz tutarın net miktarını bu aşamada belirtmeniz gerekmektedir. Bu nedenle en mantıklı ve tutarlı şekilde doldurma işlemini yapmanız gerekir. Burada yer alan iki kısıma hiçbir şey yazmamanız gerekir. Bunlar şu şekildedir:
   • Talep edilmiyor,
   • Gider türü,
  • diğer kısımlarda işletmeniz bünyesinde yer alan her türlü harcama odaklı unsuru yazmanız gerekir. Makineler ve diğer ofis donanımları seri numaralarıyla birlikte fiyatlarına odaklanılarak yazılmalıdır. Standardın üzerinde ve gerçeği yansıtmayan unsurlardan uzak durmanız gerekir.

KOSGEB İş Planı Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

KOSGEB İş Planı doldurma işlemini yaparken her zaman kendinize olan güveniniz tam olmalıdır. Bu formu doldurup teslim ettiğiniz takdirde, tarafınıza yapılan geri dönüşler tamamen olumlu yönde olmalıdır. Bu olanakları yakalamak istiyorsanız KOSGEB olanaklarına odaklanmanız gerekmektedir. İfadelerinizde kesin ve net içerikli kelimeleri kullanmanız gerekmektedir. Yapacağım demek ve bunun gibi net işlem odaklı unsurlardan yararlanmak inanın sizleri diğer adaylardan birkaç adım daha öne çıkaracaktır. Bu süreçte projenizin tutarlı olmasına çok ama çok dikkat edin. Sayısal verileri hesaplarken devamlı en kötü ihtimali baz alın. Bu sayede daha reel neticeleri elde edebilir, buna bağlı olarak işlemler yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir