Ana sayfa / Devlet Destekleri / KOSGEB / KOSGEB Tarım Destekleri Nelerdir?

KOSGEB Tarım Destekleri Nelerdir?

KOSGEB Tarım destekleri hemen her genç çiftçi tarafından merak edilen bir konudur. Çiftçi yani ülkenin tarım üretiminin temellerini oluştan kesim için günümüz hükumet sistemi tarafından birçok farklı teşvik uygulaması yapılmaktadır. KOSGEB tarafından hemen her sektöre yapılan yardımları, yine yarım sektörü içinde büyük oranda yapılmaktadır. KOSGEB tarım destek kredileri arasında yine 2 temel çeşit yer alır. Her iki türde de kendinizi KOSGEB bünyesinde göre yapan kurul üyelerine iyi anlatmanız ve projenizin geleceğini de kapsayan iyi bir “iş planı” hazırlamanız gerekmektedir. KOSGEB Tarım destekleri arasında duruma ve şartlara göre değişkenlik gösteren sıfır faizli ve hibe krediler yer almaktadır. Hibe yani geri ödemesiz tarım kredisi alabilmeniz için gerçekten çok verimli bir proje ile gündeme gelmeniz gerekmektedir. Bu iki türünde şartları birbirinden farklıdır. KOSGEB Tarım Kredileri arasından size uygun olana başvuru yapabilmek için şartlar arasında yer alan sertifika olayını halletmeniz gerekir.

KOSGEB tarım destekleri arasından sizin şartlarınıza uygun birine başvuru yapmak istiyorsanız ilk olarak 32 saatlik bir uygulama süresine sahip olan “uygulamalı girişimcilik kursuna” katılmanız ve başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Bu kursu sadece sertifika almak için almayın, aksine bu kursta sizlere sunulan tüm bilgi ve birikimleri iyice kavrayın bu bilgilerin tamamı sizlere ilerleyen dönemlerde tarım destek kredisi almak maksadıyla lazım olacak. Kurula sunacağınız projeyi nasıl ve ne şartlar altında anlatmanız gerektiğini uygulamalı “iş planı” üzerinde anlatan bu kurslar sayesinde KOSGEB tarım destekleri adı altında verilen kredilere başvuru yaparken en iyi anlatım dilini tercih etme fırsatı bulabilirsiniz. Bu kursun sonunda tarafınıza verilecek olan girişimcilik sertifikası olmaksızın bu faizsiz ve hibe kredilere başvuru yapamazsınız. Sertifika ve dolaylı olarak kurs bitirme belgesi şarttır.

KOSGEB Tarım Destekleri Şartları

KOSGEB kredi şartları arasında temel birkaç unsur yer almaktadır. KOSGEB tarafından sunulan kredilerin tam anlamıyla net amacı, doğru yatırımcıya doğru kimlikli yardımları iletmektir. Bu süreçte doğru ve iyi bir sektör temsilcisi olduğunuzu belli etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sorunlar gündeme gelebilmektedir. Daha önce devlet tarafından lanse edilen bir hibe kredi kampanyasından destek almamış olmanız gerekmektedir. Ayrıca tüm bu krediler için ikamet adresinizin de 20.000 kişiden daha az insanın yaşadığı köylerde bulunması gerekmektedir. Çifti destekleri bu şekilde verilmektedir. aksi takdirde kişinin köy ortamında yer alan tarım unsurlarına erişiminin olmayacağı düşünülerek kredi verilmemektedir. 18 yaşından büyük olmanız da yine şartlar arasında yer almaktadır. Kredi çeşitleri için sunulan en büyük yaş sınırları da yine garanti altına alınması maksadıyla 40 olarak belirlenmiştir. Son olarak Genç Çiftçilere yönelik olarak hazırlanan “Genç Çiftçi Çiftçilik Kredisi” için fatura sunmanız gerekmektedir. Bu kredi bünyesinde tarım faaliyetleri için ilk başta alınması mecbur kılınan malzemeler kapsanmaktadır.

KOSGEB Tarım Destekleri arasından alım yapmak isteyen kişilerin, genç olmaları ve ilk kez tarım faaliyetlerine giriş yapacak olmaları büyük ayrıcalıktır. Bu nedenle girişimci kimliğinde genç isimlerin yer alması çok daha faydalı olacaktır.

KOSGEB Tarım Destekleri Kredi Çeşitleri

KOSGEB tarım kredileri arasında 2 temel unsur yer alır. Bu iki unsuru krediler hakkında pek bilgi sahibi olmayan kişiler için anlatmak istiyoruz hibe yani geri ödemesi krediler KOSGEB tarafından sunulan krediler arasında yer alır. Ayrıca faizsiz yani çekilen paranın aynısı geri ödemek şartıyla sunulan “geç ödemeli” kredi türleri de bu unsurlar arasında yer almaktadır. Bu krediler yani faizsiz olarak geri ödemesi olan krediler, Ziraat Bankası aracılığıyla sunulmaktadır. Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi fırsatlarının KOSGEB nazarında değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. KOSGEB tarım kredisi çeşitleri arasından dilerseniz başlıca bir listeye bakalım. Bunlara ek olarak, sizlerin projesinin kapsamına ve tutarlılığına göre daha farklı kredi türleri de gündeme gelebilmektedir. Bu nedenle sadece fikir alabilmeniz için bu listeyi hazırladık. İşte KOSGEB tarım destekleri:

  • Genç Çiftçilere Verilen KOSGEB Tarım Hibe Kredisi : 50.000 TL
  • Genç Çiftçilere Verilen KOSGEB Tarım Faizsiz Kredisi : 101.000 TL
    • 2 sene geri ödemesiz olarak alınabilir.
  • Genç Çiftçilere Verilen KOSGEB Tarım Çiftçilik Hibe Kredisi : 30.000 TL
  • İş Büyütme Kredisi Faizsiz Tarım/Ziraat : 150.000 TL
    • 7 seneye kadar geri ödemesi alınabilir.

Yukarıda yer alan “Genç Çifti” kuramına pek takılmayın yaşınız 40 yaşından küçükse, sizlerde bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredilere başvuru yaparken “traktör alacağım veya hayvan alacağım” şeklinde iş planı beyanında bulunursunuz talebiniz red alacaktır. Bu krediler daha çok ilk girişimci ihtiyaçlarının giderilmesi ve işlerin büyütülmesi maksadıyla sunulur. Daha yaratıcı harcamalar yapmanız gerekmektedir. En azından o şekilde görünün bir iş planı hazırlamanız sizlerin faydasına olacaktır. KOSGEB tarım destek kredileri için nasıl “iş planı” hazırlamanız gerektiğini merak ediyorsanız, buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB İlk Kayıt Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde KOSGEB ilk kayıt ve KOSGEB ilk kez kayıt hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir