Ana sayfa / Krediler / Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım? Kredi Almak İstiyorum

Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım? Kredi Almak İstiyorum

Bankalar kişilerin kredi başvurularını değerlendirir ve belirlenen kriterlere göre kredi onaylanır ya da reddedilir. Bu durum kredi alamıyorum ne yapmalıyım? sorusunu beraberinde getirir. Kredi başvurusu yapan kişinin kredisinin onaylanmaması demek ihtiyaçlarını giderecek maddi olanağı bulamadığı anlamına gelmektedir. Yeniden böyle bir durum yaşanmaması adına kişiler kredinin neden çıkmadığını bilmelidir. Bazı durumlarda kişiler kredileri onaylanmadığı halde farklı bankalara da kredi başvurusu yaparak şanslarını denemek isterler ancak bu son derece yanlış bir eylemdir. Banka sistemleri birbirine bağlı olduğu için birden fazla kredi talebinde bulunmanız da durumu olumsuz etkileyecek ve diğer şartları onaylayan kredileriniz de bu durum karşısında onaylanmayacaktır. Kredinizin onaylanması için bankaların kriterlerini sağlıyor olmanız gereklidir. Bankalar kriterlerini kişilerin aldığı borcu ödeme imkanlarına göre belirlerler.

Kredi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Kredi başvurusu yaptınız ve karşılığında olumsuz cevap aldınız bu durumda kredi alamıyorum ne yapmalıyım? diye kendinize sormanız ve doğru bir plan dahilinde davranmanız gereklidir. Bankalar belirledikleri kriterleri sağlamayan müşterilere riske girerek kredi vermezler bu nedenle borcunuza sadık olduğunuzu göstermeniz önemlidir. Bankalar verdikleri paraların sistemlerine geri kazandırılacağına emin olmak isterler.

  • Kredi notunuzun oluşması gereklidir. Daha önce hiçbir banka işleminden yararlanmadıysanız bu durumda düşük limitli bir kredi kartı ile kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamada düzenli ödemeler sizin kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayacaktır.
  • Ödemeleriniz düzensiz ise ödemelerinizi düzenli hale getirin. Bu sayede rahat bir şekilde kredi alma imkanı sağlarsınız.
  • Kredi limitinizi öğrenin. Kredi limitinizi aşan başvurular yapmanız durumunda bankalar talebinizi reddedecektir. Bu durumda geri çevrilmeniz kredi notunuzun düşmesine neden olur.
  • Aynı dönem içerisinde birden fazla kredi başvurusu yapmamanız gereklidir.
  • En az 6 ay kadar sigortalı bir işte çalışmanız önemlidir.
  • Kredinizin taksit tutarı aldığınız maaşın yarısı kadar olmalıdır. Aksi halde kredi başvurunuz reddedilebilir.

Tüm bu durumlar ile ilgili bir sorun olmadığını düşünüyorsanız o halde başvurunuzun bir müşteri danışmanı ile incelenmesi ve kredi alamıyorum ne yapmalıyım? sorusunun bir uzmana sorulması gereklidir. Kredi çekmek için kolay bir yol arıyorsanız ev, arsa, araba gibi mal varlıklarınızı ipotek ettirmeniz de mümkündür.

- Bir önceki yazımız olan Çiftçi Kredisi Almak İstiyorum - Tarım Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir